Ostatnia droga żołnierzy zabitych w Afganistanie

Aktualizacja:
W sobotę pogrzeby pięciu polskich żołnierzy zabitych w Afganistanie
W sobotę pogrzeby pięciu polskich żołnierzy zabitych w Afganistanie
TVN24, fot. PAP
TVN24, fot. PAPW sobotę pogrzeby pięciu polskich żołnierzy zabitych w Afganistanie

W Wigilię Bożego Narodzenia odbędą się pogrzeby pięciu polskich żołnierzy, których w środę w Afganistanie zabił potężny ładunek wybuchowy. Wszyscy spoczną w swoich rodzinnych miejscowościach w towarzystwie wojskowej asysty honorowej.

W piątek trumny z ciałami żołnierzy wróciły do Polski. - Bandytów odpowiedzialnych za śmierć żołnierzy będziemy ścigać aż do skutku. To sprawa honoru - zapowiedział szef MON Tomasz Siemoniak.

Minister w Ostródzie

Żołnierze zostali pośmiertnie awansowani. Ich pogrzeby odbędą się w sobotę.

Pogrzeb mł. chor. Piotra Ciesielskiego odbędzie się w Ostródzie (Warmińsko-Mazurskie). Rozpocznie się o godz. 13 mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Ojca Pio. W uroczystościach weźmie udział szef MON Tomasz Siemoniak.

W Morągu (Warmińsko-Mazurskie) zostanie pochowany sierż. Marcin Szczurowski. W ceremonii, która ma rozpocząć się o godz. 10, weźmie udział szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch. W miejscowości Piecki koło Mrągowa o godz. 11 rozpocznie się pogrzeb sierż. Krystiana Banacha. MON zapowiada udział wiceministra Czesława Mroczka.

Sierż. Marek Tomala zostanie pochowany w miejscowości Borów koło Annopola (Lubelskie). W uroczystościach, które rozpoczną się o godzinie 11.30, zaplanowano udział wiceszefa MON Marcina Idzika. O godz. 13 w miejscowości Jelna koło Nowej Sarzyny (Podkarpackie) ma się rozpocząć pogrzeb sierż. Łukasza Krawca. Na uroczystości obecny będzie wiceszef MON Zbigniew Włosowicz.

Wina Talibów

Pięciu żołnierzy z 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej zginęło w środę rano, gdy pod ich pojazdem eksplodował silny ładunek wybuchowy. Żołnierze wracali z miejscowości Razaak, a wybuch pod ich transporterem nastąpił, gdy patrol zbliżał się do głównej drogi łączącej Kabul z Kandaharem. Do ataku na polsko-amerykański konwój przyznali się afgańscy talibowie.

Dzień później w szpitalu wojskowym w Ghazni zmarł sierżant Zbigniew Biskup. Dokładnych przyczyn zgonu jednak nie podano. Są one obecnie "ustalane".

Bilans rośnie

W czwartek z udziałem premiera Donalda Tuska i szefa MON Tomasza Siemoniaka - w bazie Ghazni odbyła się ceremonia pożegnania ciał żołnierzy. Po uroczystościach trumny przewieziono do bazy Bagram. Tam odbyła się ceremonia z udziałem dowództwa ISAF, a także premiera Tuska. Trumny z Afganistanu przewiezione zostały do amerykańskiej bazy w Ramstein w Niemczech, a stamtąd do Polski.

W Afganistanie służy obecnie ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy. Od początku misji straciło w niej życie 36 żołnierzy i ratownik medyczny.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot. PAP

Pozostałe wiadomości