Odnaleziono rozkaz Hitlera ataku na Polskę

W polskim archiwum odnaleziono rozkaz Hitlera
W polskim archiwum odnaleziono rozkaz Hitlera
tvn24.pl/rmffm.pl
tvn24.pl/rmffm.plW polskim archiwum odnaleziono rozkaz Hitlera

W polskich archiwach odnaleziono rozkaz Hitlera o napaści na Polskę – informuje się radio RMF FM.

Do tej pory nikt z polskich badaczy nie natrafił na to znalezisko. Dokument stanowią cztery strony z odręcznie wpisaną przez wodza III Rzeszy godziną rozpoczęcia operacji i podpisem Adolfa Hitlera.

Ten dokument niezauważony przeleżał w polskich archiwach prawie 60 lat i dopiero teraz na niego natrafiono. - Dokument przypadkiem odnalazł zespół zajmujący się aktami w jednym z archiwów. Nikt celowo go nie szukał. Znalezisko stanowił część akt do których nikt od kilkudziesięciu lat nie zajrzał - powiedział tvn24.pl historyk Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. I dodał: - Jest to ważny dokument dla historyków i całej historii Polski w ogóle. Dotychczas znaliśmy go jedynie ze szczątkowych opisów. Teraz mamy kompletny dokument z przypisami.

Według Andrzeja Przewoźnika znalezisko oprócz archiwalnej ma nadal dużą wartość historyczną. - Widzimy fizycznie jak ta dyrektywa wyglądała. Oprócz odręcznego podpisu Hitlera widnieje tam godzina natarcia prawdopodobnie także wpisana przez wodza III Rzeszy - przypuszcza historyk.

W tłumaczeniu oryginał rozkazu brzmi: "Po wyczerpaniu wszystkich środków politycznych, podjętych w celu usunięcia drogą pokojową nieznośnej sytuacji Niemiec na granicy wschodniej, zdecydowałem się na rozstrzygnięcie zbrojne" – taką sentencję podpisał Hitler w dyrektywie nr 1.

Andrzej Przewoźnik twierdzi, że w naszych archiwach jest jeszcze wiele takich nieodkrytych dokumentów. - Jak w każdym archiwum można trafić na różne materiały poszukiwane przez badaczy całymi latami, które spokojnie czekają na odkrycie - stwierdził historyk.

pol

 
Rozkaz Hitlera odnaleziony w polskim archiwum - strona 1 rmffn.pl
 
strona 2 rmffm.pl
 
strona 3 rmffm.pl
 
strona 4 rmffm.pl

Źródło: RMF FM, tvn24.pl PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl/rmffm.pl

Pozostałe wiadomości