Od baraku Instytutu Fizyki do Wi-Fi. 20 lat internetu

20 lat internetu
20 lat internetu
TVN24, sxc
20 lat internetuTVN24, sxc

Zaczęło się od trwającego minutę połączenia z Kopenhagą, pierwszy mail przyszedł tydzień później, na bardziej masowy dostęp do sieci trzeba było poczekać jeszcze pięć lat. Przedstawiamy historię internetu w Polsce.

Siadasz w kawiarni. Zamawiasz kawę i rogalika. Zanim kelnerka zdąży przynieść zamówienie, zdążysz na swoim netbooku sprawdzić wynik aukcji internetowej – udało się, kupiłeś – i przelać pieniądze sprzedającemu. Sącząc latte, przeglądasz statystyki bloga, patrzysz co nowego u znajomych, uaktualniasz własny status na portalu społecznościowym i wrzucasz zdjęcie, które zrobiłeś smartfonem po drodze – niech ludzkość wie, co u ciebie słychać. Potem płynnie sprawdzasz, co dzieje się na świecie, jaka będzie pogoda i co grają w kinach. Jeszcze szybki skok na pocztę – o, są ciekawe zniżki, a znajomy przysłał link do zabawnego filmiku. Teraz już możesz ruszyć w miasto.

20 lat temu było to science fiction.

Pierwsze połączenie z siecią

17 sierpnia 1991 roku w baraku Instytutu Fizyki UW zadebiutował polski internet. Tego dnia Polska, a konkretnie pracownik IF Rafał Pietrak, połączył się z zagranicą - Janem Sorensenem z Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego - poprzez protokół TCP/IP. Dopiero 23 sierpnia przyszła z Hamburga pierwsza odpowiedź na pocztę elektroniczną wysłaną z Polski. Jest to najstarszy znany i zachowany email

W październiku 1991 r. zostało uruchomione stabilne łącze internetowe między Warszawą a Europą, w grudniu – z całym światem. Początkowo przepustowość łącza wynosiła... 9600 bitów/s.

W sierpniu 1993 roku, również na Wydziale Fizyki UW, uruchomiono pierwszy serwer WWW. W tym samym roku powstał pierwszy komercyjny dostawca Internetu, ale przełomem było dopiero umożliwienie przez TP SA przeciętnym użytkownikom komputerów dostępu do sieci za cenę lokalnego połączenia telefonicznego. Od 1996 roku internet, acz początkowo opornie, zaczynał trafiać pod strzechy.

0202122

- Weź wyłącz ten internet, bo dodzwonić się nigdzie nie można! – taki tekst z pewnością pamiętają nastolatki z lat 90-tych, które musiały stoczyć niejedną bitwę o dostęp do gadu gadu czy IRC. Posiadacze jednej linii telefonicznej musieli jakoś pogodzić potrzeby używania telefonu i internetu. Użytkownikom TP SA umożliwił to modem i numer 0202122. Płaciło się za niego jak za połączenie miejscowe – jeden impuls za trzy minuty - czyli nałogowcom (czyli tym, którzy siedzieli w sieci dłużej niż godzinę) wychodziło dość drogo.

Od 1999 roku dostęp pomiędzy 22 a 8 rano był tańszy o połowę, co stało się powodem niejednej zarwanej nocy. Ponadto połączenie było powolne i się rwało.

Kolejna rewolucja to Neostrada, która pojawiła się w styczniu 2001, wieszcząc koniec piszczącego modemu i liczenia minut w sieci. Od 10 lat mamy stały dostęp do Internetu.

Komunikacja, komunikacja

- Cześć, skąd jesteś i jakiej muzyki słuchasz – to typowe zagajenie rozmowy na popularnych w latach 90-tych i na początku poprzedniej dekady czatach i komunikatorach. Pierwszy, IRC, powstał w roku na AGH w Krakowie w 1993. Czat wprowadziła Wirtualna Polska cztery lata później, a w 2000 roku wystartowało Gadu Gadu.

Prawdziwy przełom w przeniesieniu życia z tzw. realu do sieci nastąpił wraz z pojawieniem się portali społecznościowych. W Stanach Zjednoczonych serwis ClassMates, na którym wzorowała się Nasza Klasa, powstał już w 1995 roku, ale w Polsce trzeba było poczekać na stałe łącze, dzięki któremu internauci siedzieli w sieci dłużej. Jako pierwsza skorzystała z niego fotka.pl, która ruszyła w Walentynki 2001. Następna była Sympatia, Grono i Nasza Klasa.

Ta ostatnia pojawiła się w 2006 roku i stała się fenomenem polskiego internetu. Polacy rzucili się sprawdzać, jak dziś wygląda dawna sympatia z piątej B oraz chwalić się domem, samochodem i małżonką. W czerwcu 2010 roku, według danych NK, na portalu istniało około 14 milionów aktywnych kont. Ale już wtedy znaczna część użytkowników odpłynęła do Facebooka. Najpopularniejszy portal społecznościowym świata pojawił się w polskiej wersji w 2008 roku i obecnie ma 6,5 miliona polskich kont.

Web 2.0

- Wikipedia to nie źródło naukowe – powtarzają uczniom nauczyciele. Bezskutecznie. Tworzona przez użytkowników Wikipedia, symbol tzw. Web 2.0, jest najpopularniejszym źródłem wiedzy. Od 10 lat możemy tam sprawdzić datę bitwy pod Wiedniem i zawiłości procesu fotosyntezy, a wielu internautów próbuje swoich sił w pisaniu haseł. Obecnie polska Wikipedia ma ich 822 tysiące i jest piąta co do wielkości na świecie.

Polski internet to też zakupy. 12 lat w tym roku skończy allegro, najpopularniejszy polski serwis aukcyjny. Szybko pojawiły się też ułatwiające życie porównywarki cen, jak skąpiec czy ceneo, a od roku triumfy święci grupon i tym podobne serwisy, oferujące znaczne zniżki na usługi.

Portale i reklamy

Jako pierwsza, w marcu 1995 roku, zadebiutowała Wirtualna Polska. Nieco ponad rok później powstał Onet, który już w 2000 roku został najpopularniejszym portalem w kraju i utrzymuje ten wynik. Początkowo portale miały bardzo ograniczoną liczbę usług, a przede wszystkim nie miały reklam - nikt nie sądził, że na internecie można zarobić. Szybko się to zmieniło.

19 marca 2007 z kolei wystartowaliśmy my – tvn24.pl, najchętniej oglądany portal informacyjny w kraju.

Obecnie dostęp do internetu ma ponad 63 procent gospodarstw domowych, a z sieci korzysta ponad 16 milionów użytkowników.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, sxc

Pozostałe wiadomości

Pożary wybuchają jeden po drugim w okolicach Aten. W sobotę ogień pojawił się w dwóch nowych miejscach, co zmusiło lokalne władze do wydania alertów ewakuacyjnych. Walkę z płomieniami utrudniał porywisty, suchy wiatr.

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini

Jeszcze niedawno Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Jedna inwestycja zmieniła wszystko.

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma wyjścia w tej chwili. Zmiana kandydata wprowadziłaby chaos - mówił prof. Bohdan Szklarski w "Faktach po Faktach" po słabym występie Joe Bidena w debacie prezydenckiej. - Co trzy minuty było kłamstwo. (...) Ile osób, z tych 60 milionów Amerykanów, weryfikuje te dane? Widzą człowieka, który jest silny, mówi z przekonaniem i to przesłanie idzie do przodu - powiedział z kolei o występie Donalda Trumpa Jędrzej Bielecki, były korespondent z Waszyngtonu. 

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W niedzielę w prawie całej Polsce towarzyszyć nam będzie męczący skwar. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

IMGW ostrzega przed skwarem. Upał we wszystkich województwach

IMGW ostrzega przed skwarem. Upał we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph

Po długiej walce z chorobą zmarł Martin Mull - amerykański muzyk, malarz i aktor komediowy. Zagrał między innymi w serialach "Sabrina, nastoletnia czarownica", "Figurantka" czy "Bogaci bankruci". Miał 80 lat. O śmierci aktora poinformowała jego córka. "Zawsze był zabawny" - napisała.

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Źródło:
PAP

Tragedia podczas wakacyjnego wypoczynku. 13-letni chłopiec utopił się w sobotę w przydomowym basenie na terenie gminy Urzędów (woj. lubelskie).

13-latek utonął w przydomowym basenie

13-latek utonął w przydomowym basenie

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby zostały ranne w sobotnim wypadku na pomorskim odcinku autostrady A1. Dwa samochody zderzyły się na wysokości miejscowości Borkowo, na jezdni w kierunku Gdańska. Policja wyznaczyła objazd.

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

Prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół do opracowania Białej Księgi w sprawie śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy. W komunikacie wyjaśniono, że "w przestrzeni publicznej wciąż pojawiają się wątpliwości co do okoliczności przebiegu zdarzenia, w wyniku którego Barbara Blida poniosła tragiczną śmierć". O wyjaśnienie okoliczności śmierci Blidy wnioskował Włodzimierz Czarzasty.

Specjalny zespół zbada działania prokuratury w sprawie śmierci posłanki Barbary Blidy

Specjalny zespół zbada działania prokuratury w sprawie śmierci posłanki Barbary Blidy

Źródło:
PAP
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Kolejne dni przyniosą nam sporą zmianę w pogodzie. Po upalnej, dusznej końcówce czerwca, lipiec zacznie się niezwykle niskimi jak na tę porę roku temperaturami. Wraz z ochłodzeniem przyjdzie jednak zachmurzenie, mogące zepsuć plany urlopowe wielu z nas.

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mężczyzna łowił ryby u wschodniego wybrzeża Florydy, wtedy zaatakował rekin. Ryba ugryzła go w przedramię, stracił sporo krwi. Rannego zabrano do szpitala śmigłowcem w stanie krytycznym.

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Źródło:
CNN, ABC News

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek pierwszą w historii szczepionkę na gorączkę czikungunia - wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary. Chociaż czikungunia nie jest endemiczna w UE, skutki zmiany klimatu doprowadziły do zwiększenia obecności komarów, które przenoszą poważne choroby w Europie.

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Źródło:
PAP

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Gdyby wszystko zależało tylko od Ukrainy, nie byłoby wojny. Niestety, Rosja jest okupantem, a Putin chciał wojny i jak dotąd nie chce jej zakończyć - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku przedstawi szczegółowy plan zakończenia wojny.

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Źródło:
PAP

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP