Koniec marzeń o. Tadeusza Rydzyka o zrzutce na odwierty geotermalne. Szef MSWiA Grzegorz Schetyna nie pozwolił, by współpracownicy dyrektora Radia Maryja publicznie zbierali na ten cel pieniądze. - Te mogłyby być przeznaczone na inne cele - argumentuje ministerstwo. - To rażąco szkodliwa społecznie decyzja - odpowiada Fundacja Lux Veritatis.
- Ministerstwo zakwestionowało to, że we wniosku, który złożyli 12 września współpracownicy ojca Rydzyka, wskazano kilka alternatywnych celów zbiórki publicznej – wyjaśniła rzeczniczka MSWiA Wioletta Paprocka.
Pieniądze ze zbiórki - zgodnie z wnioskiem - nie musiałyby być przeznaczone na poszukiwania złoża wód termalnych w Toruniu, ale np. na budowę Świątyni Votum Wdzięczności za Jana Pawła II, inne cele religijne Fundacji Lux Veritatis lub prowadzenie przez nią działalności gospodarczej. I to właśnie wzbudziło poważne wątpliwości resortu. Ponieważ - jak podkreśliła Paprocka -
Trudno byłoby rozliczyć akcję oraz skontrolować zebrane i wydatkowane pieniądze. [...] Te mogłyby być przeznaczone na prowadzenie przez Fundację działalności gospodarczej MSWiA
Chcieli pobierać wynagrodzenie
Ministerstwo zakwestionowało też pomysł, by osoby przeprowadzające zbiórkę pobierały za kwestowanie wynagrodzenie. - Pomimo dwukrotnej wymiany korespondencji, wnioskodawca poinformował nas o podtrzymaniu treści pierwotnego wniosku, nie dokonując weryfikacji planowanych kosztów przeprowadzenia zbiórki publicznej, jak również nie precyzując jej celów - podkreśliła Paprocka.
Jeszcze raz w życiu społecznym naszego kraju nad racjami prawnymi i dobrem społecznym wzięły udział racje polityczne Fundacja Lux Veritatis
Przedstawiciele Fundacji Lux Veritatis skomentowali decyzję MSWiA na antenie Radia Maryja.
"Decyzja rażąco szkodliwa społecznie"
- Z przykrością stwierdzamy, że jeszcze raz w życiu społecznym naszego kraju nad racjami prawnymi i dobrem społecznym wzięły udział racje polityczne. Tylko tak możemy odebrać tę decyzję, którą zaskarżamy jako rażąco szkodliwą społecznie -tłumaczyli.
Ich zdaniem badania geotermalne i powstała na ich postawie dokumentacja naukowo-badawcza ustalająca zasoby wód termalnych są niezwykle cenne i pożądane ze społecznego punktu widzenia.
"Z decyzji o odmowie udzielenia zgody na przeprowadzenie zbiórki wynika, że minister zmienił treść naszego wniosku w zakresie celu zbiórki pieniężnej, całkowicie pomijając jej wyłączny cel, tj. sfinansowanie prac badawczych, który z punktu widzenia społecznego zasługuje na poparcie. Minister jednostronnie ustalił cel, nie sformułowany przez komitet, tj. sfinansowanie otworu geotermalnego Toruń TG-1, co pozwoliło MSWiA na wydanie decyzji odmownej" - przekonuje fundacja Tadeusza Rydzyka.
Wniosek o kwestę złożono po tym, jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wypowiedział o. Rydzykowi umowę na dofinansowanie kwotą 27 mln zł poszukiwania wód termalnych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP