Polska

"Osoby, których nie znacie z pyskówek telewizyjnych". Nowoczesna pokazała "jedynki"

Polska

PAP/Tomasz GzellObecnym na spotkaniu Petru wręczył niebieskie koszulki z ich nazwiskami i numerem 1

- Proponujemy zupełnie inny skład pierwszych miejsc do Sejmu niż stare partie. Są tu samorządowcy, lekarze i naukowcy - mówił w piątek szef Nowoczesnej Ryszard Petru, prezentując "jedynki" na listach do Sejmu. Poinformował, że partia rozpoczęła zbieranie podpisów pod listami.

- Chciałem przedstawić dziś drużynę Nowoczesnej do Sejmu. (...) To są osoby, których nie znacie państwo zapewne z pyskówek telewizyjnych, nie są to osoby, które są zawodowymi politykami, ale są to osoby, które mają doświadczenie zawodowe, chcą zmieniać Polskę, wiedzą, jak zmieniać Polskę na lepsze - powiedział Petru, który sam otworzy warszawską listę partii. Według niego, liderzy list Nowoczesnej wiedzą, "jak zrobić z Polski kraj nowoczesny". Przekonywał, że "to, co się dzieje w Polsce, można zrobić dużo lepiej za te same pieniądze, czyli lepiej nasz kraj zorganizować".

"Zupełnie inny skład"

- Są tu samorządowcy, lekarze, przedsiębiorcy, osoby związane z kulturą, naukowcy. To jest zupełnie inny skład pierwszych miejsc do parlamentu niż proponują nam stare partie - oświadczył Petru. Na konferencji poinformowano, że listy Nowoczesnej otworzą: w Legnicy - Elżbieta Stępień, w Wałbrzychu - Jacek Iwancz, we Wrocławiu - Krzysztof Mieszkowski, w Bydgoszczy - Michał Stasiński, w Toruniu - Joanna Scheuring-Wielgus, w Lublinie - Urszula Bury, w Chełmie - Mateusz Prucnal, w Zielonej Górze - Paweł Pudłowski, w Łodzi - Katarzyna Lubnauer. Listy otworzą też: w Piotrkowie Trybunalskim - Agnieszka Łuczak, w Sieradzu - Adam Rogala-Lewicki, w Chrzanowie - Anna Miklaszewska, w Krakowie - Jerzy Meysztowicz, w Nowym Sączu - Jarosław Kaczyński, w Tarnowie - Krzysztof Nowak. "Lokomotywami wyborczymi" będą również: w Płocku - Marcin Podsędek, w Radomiu - Katarzyna Kalinowska, w Siedlcach - Magdalena Daniel, w tzw. "wianuszku podwarszawskim" - Kamila Gasiuk-Pihowicz. Listę w Opolu otworzy Witold Zembaczyński, w Krośnie - Jan Fuks, w Rzeszowie - Mirosław Nowak, w Białymstoku - Krzysztof Truskolaski, w Gdańsku - Ewa Lieder, w Gdyni - Grzegorz Furgo, w Bielsku-Białej - Mirosław Suchoń, w Częstochowie - Anetta Ujma, w Gliwicach - Marta Golbik, w Rybniku - Wojciech Kałuża, w Katowicach - Monika Rosa, w Sosnowcu - Barbara Dolniak, wdowa po zmarłym w katastrofie smoleńskiej pośle Platformy Obywatelskiej Grzegorzu Dolniaku. "Jedynkami" będą też: Adam Cyrański w Kielcach, Róża Krześniak - w Elblągu, Mirosław Pampuch - w Olsztynie, Adam Szłapka - w Kaliszu, Paulina Hennig-Kloska - w Koninie, Bartosz Adaszewski - w Pile, Joanna Schmidt - w Poznaniu, Radosław Lubczyk - w Koszalinie, Piotr Misiło - w Szczecinie.

Następny kongres o zdrowiu

Piątkowa konferencja Nowoczesnej odbyła się na stadionie Warszawianki. Liderom list Nowoczesnej, obecnym na spotkaniu, Petru wręczył niebieskie koszulki z ich nazwiskami i numerem 1. W piątek poinformowano również, że szefem sztabu Nowoczesnej jest Szymon Walkiewicz, a szefem komunikacji - Justyna Majewska. Petru powiedział, że sekretarzem generalnym partii - zarejestrowanej pod nazwą "Nowoczesna Ryszarda Petru" - został Adam Szłapka. Zapowiedział także, że w niedzielę w Gliwicach Nowoczesna organizuje kongres dotyczący zdrowia.

Autor: eos//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell

Raporty:
Pozostałe wiadomości