Nie żyje profesor Paweł Śpiewak

Autor:
ks/tr
Źródło:
PAP, Onet, Interia
Zmarł Paweł Śpiewak
Zmarł Paweł ŚpiewakTVN24
wideo 2/2
TVN24Zmarł Paweł Śpiewak

W wieku 71 lat zmarł socjolog i historyk profesor Paweł Śpiewak. O śmierci ojca poinformował jego syn Jan Śpiewak.

Paweł Śpiewak był socjologiem i historykiem idei, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego. Był publicystą, posłem na Sejm V kadencji. W wyborach w 2005 r. uzyskał mandat posła na Sejm V kadencji w okręgu warszawskim (kandydował jako bezpartyjny z listy Platformy Obywatelskiej). W 2007 r. nie ubiegał się o reelekcję.

W latach 2011–2020 był dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego. W 2013 r. otrzymał Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera w kategorii "Pisarstwo religijne lub filozoficzne" za całokształt twórczości.

Był członkiem redakcji "Res Publiki Nowej" i "Przeglądu Politycznego", publikował m.in. we "Wprost", "Dzienniku", "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej" oraz "Tygodnika Powszechnym".

Był także autorem wielu książek, m.in. "W stronę wspólnego dobra", "Midrasze: księga nad księgami", "Pamięć po komunizmie" czy "Żydokomuna". Był także członkiem Kolegium Społecznego w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Pochodzenie i kariera naukowa

Paweł Śpiewak urodził się 17 kwietnia 1951 roku w Warszawie w polsko-żydowskiej rodzinie. Był synem pisarki i tłumaczki Anny Kamieńskiej oraz poety i tłumacza Jana Śpiewaka. Studia na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Socjologii ukończył w 1973 roku. W 1980 roku wstąpił do NSZZ "Solidarność". Był sygnatariuszem skierowanego do władz komunistycznych apelu 64 naukowców, literatów i publicystów o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami.

Stopień doktora uzyskał w 1984 roku, a w 2000 roku został doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w dyscyplinie socjologia. W Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego pełnił funkcję kierownika Zakładu Historii Myśli Społecznej. Nauczycielem akademickim był także na olsztyńskim Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia i Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego. W latach 1992-1993 pracował także w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Wśród jego zainteresowań naukowych znajdowała się socjologia ogólna, socjologia polityki, historia myśli i filozofia społeczna i polityczna. Badał i popularyzował zachodnią filozofię i teorię polityki, szczególnie myśl liberalną i konserwatywną. Zajmował się również problematyką przemian politycznych i społecznych w Polsce i Europie Środkowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks/tr

Źródło: PAP, Onet, Interia

Pozostałe wiadomości