Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja, nie żyje. Od ponad 25 lat aktywnie działał na rzecz osób niepełnosprawnych. "Człowiek o niezwykłej odwadze życia, energii, którą poświęcał dla dobra innych. Zmienił myślenie i wizerunek osób niepełnosprawnych, sam stając się niezwykłym przykładem" - napisała Janina Ochojska, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.
Na stronie internetowej Integracji zaznaczono, że Piotr Pawłowski (urodzony w 1966 roku) mieszkał i pracował w Warszawie.
"Od ponad 25 lat był aktywnym dziennikarzem, działaczem społecznym, pracującym na rzecz likwidacji barier architektonicznych, cyfrowych, społecznych i prawnych. Był ambasadorem przemian społecznych w naszym kraju. Twórcą i prezesem Fundacji Integracja i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji" - podkreślono.
Pawłowskiego pożegnał prezydent Andrzej Duda. "Obiecujemy wędrować dalej wytyczonym przez Pana szlakiem wyrównywania szans" - podkreślił.
Pawłowskiego pożegnał również premier Mateusz Morawiecki. "Z głębokim bólem przyjąłem wiadomość o śmierci Piotra Pawłowskiego (..). Wierzę, że jego wartościowa i tak ważna misja stworzenia Polski bez barier będzie kontynuowana" - napisał.
"Odszedł przyjaciel"
"Człowiek o niezwykłej odwadze życia, energii, którą poświęcał dla dobra innych. Zmienił myślenie i wizerunek osób niepełnosprawnych sam stając się niezwykłym przykładem. Odszedł przyjaciel" - napisała na Twitterze Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.
"W niczym sobie nie odpuszczał i to było w nim niezwykłe"
Ochojska wspominała Pawłowskiego również w rozmowie z TVN24. - Piotr mi zawsze imponował niezwykłą siłą. Jego niepełnosprawność było naprawdę bardzo trudna. On właściwie samodzielnie niewiele potrafił zrobić, a był tytanem pracy. Był człowiekiem, którzy miał marzenia i potrafił wprowadzić jej w życie - przyznawała.
Dodała, że prezes Integracji marzył, "żeby budować Polskę bez barier". - Taką Polskę po sobie zostawia, chociaż daleko jej jeszcze do ideału - zaznaczyła.
Ochojska stwierdziła, że dzięki inicjatywom Pawłowskiego "Polska zmieniła oblicze, a przede wszystkim zmieniło się myślenie o niepełnosprawnych".
- On zawsze był elegancko ubrany. Elegancki facet na wózku, który poruszał tylko jedną dłonią, ale zawsze w krawacie, zawsze wszystko wyprasowane w kant. W niczym sobie nie odpuszczał i to było w nim niezwykłe - podkreśliła założycielka PAH.
"Będzie nam bardzo brakować Jego rady"
Zmarłego wspominał też Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.
"Piotr Pawłowski trwale zmienił naszą świadomość w zakresie praw osób z niepełnosprawnościami. Będzie nam bardzo brakować Jego rady, dobrego słowa i codziennego, uśmiechniętego zaangażowania" - napisał na Twitterze.
Na oficjalnej stronie Rzecznika Praw Obywatelskich razem z Bodnarem Pawłowskiego pożegnali pracownicy jego biura.
"Piotr Pawłowski zmienił wizerunek osób z niepełnosprawnościami. Pokazał, że osoba z niepełnosprawnością może być aktywnym uczestnikiem życia publicznego i działać na rzecz tej grupy. Przełamywał stereotypy" - napisano.
Wskazano, że w latach 90. Pawłowski "zainicjował w pełni profesjonalne starania na rzecz włączania społecznego osób z niepełnosprawnościami", a także "wyprzedził swoją epokę w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami".
"Był naszym Przyjacielem. Będzie nam brakowało Jego rady, pomysłów, dobrego słowa. Będziemy starali się kontynuować Jego dzieło" - podkreślono.
Pawłowski był absolwentem Instytutu Studiów nad Rodziną Uniwersytetu imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Podyplomowego Studium Etyki i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Był doktorantem Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
Za swoje działania Pawłowski został uhonorowany między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego, Medalem Rzecznika Praw Obywatelskich, Medalem Rzecznika Praw Dziecka.
Zmarł Piotr Pawłowski
Autor: ads//now / Źródło: tvn24.pl, PAP