Źle się dzieje, jeżeli urzędnicy europejscy muszą upominać się o stan i jakość polskiej demokracji - powiedział Grzegorz Schetyna, Przewodniczący PO skomentował w ten sposób ostatnie wizyty w Warszawie sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjoerna Jaglanda oraz wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.
- Cieszymy się, że obaj panowie bardzo wyraźnie potwierdzili ustalenia i opinie Komisji Weneckiej mówiąc, że należy publikować wyrok TK i przyjąć ślubowanie od trzech sędziów prawidłowo wybranych - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
"Wyraźny sygnał z Europy"
- Źle się dzieje, jeżeli urzędnicy europejscy muszą upominać się o stan i jakość polskiej demokracji. Źle się dzieje, jeżeli tak wysokiego szczebla urzędnicy UE muszą pytać, czy Polska jest krajem praworządnym i chce nim być w przyszłości - podkreślił Schetyna. - To wyraźny sygnał, który Europa wysyła do polityków Prawa i Sprawiedliwości, do prezesa Jarosława Kaczyńskiego, prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło - dodał.
Przewodniczący PO wezwał zarazem PiS, by zastosowali się do rekomendacji Komisji Weneckiej w sprawie zmian w TK. - Jeżeli PiS chce być w europejskiej rodzinie, mieć wpływ na politykę europejską i nie chcecie mieć dalszych wizytacji europejskich delegacji, uznajcie swój błąd i przejdźcie do wykonywania wyroków, które są poza wszelką dyskusją - zaapelował.
Europejskie wizytacje w Polsce
Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland wczoraj przyjechał do Polski z dwudniową wizytą i spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premier Beatą Szydło. Jagland wezwał , "by Trybunał Konstytucyjny ponownie podjął swoje obowiązki, aby wróciły struktury praworządności".
Z kolei wiceszef KE Frans Timmermans przybył z jednodniową wizytą do Warszawy we wtorek. Wizyta jest związana ze wszczętą w styczniu przez Komisję Europejską procedurą ochrony praworządności wobec Polski. Jej celem jest zbadanie, czy trwający kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego nie zagraża zasadom praworządności w naszym kraju.
- Początkiem dialogu dotyczącego wyjścia z kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce powinno być pełne poszanowanie dla wyroków TK, które powinny być ogłoszone i wdrożone - apelował.
Autor: mm/ja / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24