- Nie byliśmy nieomylni, ani wszechmocni, ale chcieliśmy dobrze służyć Polsce i za tą dobrą służbę Polsce wszystkim, którzy przyłożyli do tego ręki, serdecznie dziękuję - powiedział pierwszy niekomunistyczny premier po 89’, Tadeusz Mazowiecki, przy okazji rocznicowego koncertu w stołecznym Teatrze Wielkim. Niedziela to trzeci dzień obchodów 20 rocznicy powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego.
Tadeusz Mazowiecki podziękował zaś swoim ówczesnym współpracownikom z rządu, władz centralnych i samorządowych.
Na koncercie zabrzmiały mi.in. utwory Fryderyka Chopina i Krzysztofa Pendereckiego oraz improwizacje Leszka Możdżera, a potem odbył się bankiet, podczas którego zebrani wznieśli uroczysty toast z okazji rocznicy W uroczystości wzięli udział członkowie gabinetu Tadeusza Mazowieckiego m.in. Leszek Balcerowicz, Izabella Cywińska i Aleksander Hall.
"Nic szybciej nie można było"
- Naszemu pokoleniu udało się dokonać rzeczy nieprawdopodobnych (...). Jestem przekonany, że to był najlepszy premier i najlepszy rząd jak na owe czasy. I rozsądnie, i odpowiedzialnie mogę powiedzieć, że nic szybciej, nic mądrzej, nic lepiej zrobić nie dało się, bo byśmy to zrobili. Dziękując panu Tadeuszowi, że tak dużo dobrego zrobił, proszę państwa, byśmy tej szansy, którą wówczas wypracowaliśmy, nie zmarnowali - mówił przed koncertem były prezydent Lech Wałęsa.
12 września 1989 – skład rządu
24 sierpnia 1989 r. Sejm powołał na stanowisko prezesa Rady Ministrów Tadeusza Mazowieckiego - pierwszego niekomunistycznego premiera Polski od czasu zakończenia II wojny światowej. 12 września Mazowiecki przedstawił Sejmowi skład swego rządu. Znalazło się w nim 24 ministrów: 12 z "Solidarności", po 4 z PZPR i ZSL, 3 z SD i jeden niezależny. Gabinet uzyskał poparcie 402 posłów, 13 wstrzymało się od głosu. Przeciwnych głosów nie było.
Niedziela: panel dyskusyjny z ministrami pierwszego rządu
W niedzielę na Uniwersytecie Warszawskim odbędą się trzy panele dyskusyjne. W pierwszym "Co zastaliśmy i jaką Polskę zostawiliśmy" głos zabiorą członkowie rządu Mazowieckiego: Krzysztof Skubiszewski, Leszek Balcerowicz, Krzysztof Kozłowski i Aleksander Hall.
W kolejnym panelu "Pierwszy rząd z perspektywy następnych" debatować będą byli premierzy: Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak oraz Włodzimierz Cimoszewicz. Z kolei w dyskusji pod tytułem: "Następne dwadzieścia lat" wystąpią młodzi liderzy organizacji pozarządowych i biznesu. Całość w odrębnym wystąpieniu podsumuje Tadeusz Mazowiecki.
Jest tablica przed dawną „Niespodzianką”
Uroczystości rocznicowe zaczęły się w piątek w Sejmie, w sobotę były premier odsłonił pamiątkową tablicę przed dawną kawiarnią "Niespodzianka", w której miesił się sztab wyborczy "Solidarności", a także odpowiadał na pytania przybyłych na spotkanie Warszawiaków.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24