Dwa dodatkowe warianty nauczania. Dziś decyzja o funkcjonowaniu szkół podstawowych

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
kb//now
Źródło:
TVN24, PAP
Co z podstawówkami? "Brane są pod uwagę warianty pracy zdalnej, jak i hybrydowej"TVN24
wideo 2/35
TVN24Co z podstawówkami? "Brane są pod uwagę warianty pracy zdalnej, jak i hybrydowej"

W czwartek ma być ogłoszona decyzja o funkcjonowaniu szkół podstawowych. Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego wyższe klasy będą uczyć się zdalnie lub w systemie hybrydowym. Obecnie w podstawówkach nauka odbywa się stacjonarnie. Wprowadzenie w nich nauki hybrydowej lub zdalnej wymaga zgody sanepidu.

Od poniedziałku szkoły średnie w żółtej strefie przeszły na nauczanie hybrydowe: częściowo w budynku, częściowo w domu. W liceach i technikach w strefie czerwonej nauka odbywa się w pełni zdalnie. W czwartek, zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, mają być ogłoszone zmiany w funkcjonowaniu szkół podstawowych.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę w Sejmie, że na posiedzeniu sztabu kryzysowego "z wysoką dozą prawdopodobieństwa" zostanie podjęta decyzja o tym, że wyższe klasy szkół podstawowych przejdą na nauczanie zdalne bądź hybrydowe.

Premier: prawdopodobnie dziś decyzja o zdalnej i hybrydowej nauce dla wyższych klas podstawówekTVN24

"Brane są pod uwagę warianty pracy zdalnej, jak i hybrydowej"

Rzecznik rząd Piotr Mueller potwierdził w środę na konferencji prasowej, że "decyzje dotyczące tego, w jaki sposób będą funkcjonowały szkoły podstawowe, przynajmniej w części", będą ogłoszone w czwartek.

- W tej chwili brane są pod uwagę zarówno warianty pracy zdalnej szkół, jak i hybrydowej, ale uzależnione od konkretnych klas. Czyli spodziewać się możemy raczej decyzji związanych z określonymi stopniami klas, to znaczy konkretnymi oddziałami klasowymi, konkretnymi rocznikami, które miałyby przechodzić na pracę zdalną lub hybrydową - powiedział rzecznik rządu.

Strefa żółta i czerwona. Obostrzenia

W zeszły czwartek rozszerzyła się lista powiatów, które weszły do strefy czerwonej, gdzie obowiązują ostrzejsze restrykcje. Łącznie zakwalifikowały się na nią 152 powiaty i miasta na prawach powiatu, w tym 11 miast wojewódzkich. Pozostała część kraju pozostaje w strefie żółtej.

CZYTAJ WIĘCEJ: NOWE OBOSTRZENIA W STREFIE ŻÓŁTEJ I CZERWONEJ >>>

Obowiązują też nowe restrykcje w związku z rozwojem epidemii. Działalność gastronomii w godzinach 6-21, potem tylko na wynos; zgromadzenia do 25 osób; nauczanie hybrydowe w szkołach średnich i wyższych; zawieszenie działalności basenów, aquaparków i siłowni - to między innymi nowe obostrzenia w strefie żółtej.

W strefach czerwonych obowiązuje między innymi ograniczenie w placówkach handlowych do pięciu osób na jedną kasę, zakaz organizacji imprez okolicznościowych, takich jak wesela czy konsolacje. Szkoły wyższe oraz szkoły średnie przeszły na tryb nauczania zdalnego.

Autor:kb//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty: