Pierwszy dzień matur. Egzamin z języka polskiego niektórych zaskoczył

Aktualizacja:
[object Object]
W poniedziałek rozpoczynają się egzaminy maturalnetvn24
wideo 2/12

Rozpoczęły się matury. Ponad 269 tysięcy tegorocznych abiturientów z liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło o godzinie 9. do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Po południu odbył się też egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Jednym z zadań na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym była rozprawka "Czym jest wolność dla człowieka", gdzie punktem wyjścia do rozważań był fragment III części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Zamiast rozprawki można było wybrać analizę tekstu poetyckiego Anny Świerczyńskiej "Samotność".

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego, poziom podstawowy, formuła od 2015 "nowa matura"

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego, poziom podstawowy, formuła od 2015 "nowa matura" - wersja dla osób niesłyszących

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego, poziom podstawowy, formuła do 2014 "stara matura"

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego, poziom rozszerzony, formuła od 2015 "nowa matura"

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego, poziom rozszerzony, formuła do 2014 "stara matura"

W zadaniach Sienkiewicz i "Pan Tadeusz"

Piszący maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym musieli też rozwiązać 12 zadań. Sześć z nich odnosiło się do zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym fragmentu tekstu Haliny i Tadeusza Zgółków "Językowy savoir-vivre". Jedno z zadań brzmiało: "Na podstawie tekstu 'Językowy savoir-vivre' określ trzy warunki, jakie muszą być spełnione, żeby dyskusję uznać za autentyczną". Inne z kolei brzmiało: "Na podstawie tekstu 'Językowy savoir-vivre' wyjaśnij, czym jest 'pseudodyskusja'".

Pozostałych sześć zadań odnosiło się do zacytowanego w arkuszu fragmentu tekstu Ryszarda Koziołka "Szkopuł i koniektura" ze zbioru esejów "Dobrze się myśli literaturą", w którym autor pisze o XIX-wiecznej powieści historycznej, odwołując się do "Poetyki" Arystotelesa, powieści Waltera Scotta, Aleksandra Dumasa i "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.

W jednym z zadań z tej grupy zacytowano fragment Koncertu Jankiela z XII księgi "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, zaczynający się od słów: "Cieszył ich i rozrzewniał ten śpiew narodowy/ Tak rozmyślając, smutnie pochylili głowy (...)". Maturzyści mieli rozpoznać zacytowany fragment, podać tytuł utworu i jego autora. Odwołując się do całego utworu, z którego pochodzi ten fragment, mieli uzasadnić myśl sformułowaną w tekście Ryszarda Koziołka, że w polskiej literaturze ważne jest tworzenie obrazu "klęski przezwyciężonej".

Maturzyści mieli też napisać streszczenie tekstu Koziołka. Miało mieć ono 40-60 słów.

Tegoroczni maturzyści o egzaminie z języka polskiego
Tegoroczni maturzyści o egzaminie z języka polskiegotvn24

"Nic mnie nie zaskoczyło"

- Tragicznie raczej nie było - oceniła jedna z tegorocznych maturzystek Julia. Dodała jednak, że matura ją w pewien sposób zaskoczyła. - Bardziej chyba negatywnie niż pozytywnie - stwierdziła.

- Nie było najlepiej, było dosyć trudno, ale jakoś dałam radę - powiedziała inna maturzystka, Dominika. - Spodziewałam się już od początku "Dziadów" i były "Dziady" na rozprawce - dodała. - Wszystko było dosyć przewidywalne dzięki próbnym maturom - oceniła. Przyznała, że mogła się lepiej przygotować do egzaminu. - Myślę, że mogłam przeczytać dokładniej lektury - stwierdziła.

Zdaniem maturzysty Dawida było łatwo. - Nic nie zaskoczyło, wszystko było oczywiste - mówił. - Zdam na pewno - dodał.

- Powtarzałem, ale nic się nie sprawdziło - stwierdził z kolei Marcin z VI LO im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu - Odnosiłem się w rozprawce głównie do filmów - dodał.

Leonard Turowski z klasy 3B w I Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach powiedział, że ogólnie jest zadowolony z przebiegu egzaminu. - Pierwsza część trochę mnie zaskoczyła, była zbyt szczegółowa. Z kolei temat na rozprawkę o wolności dla człowieka był bardzo fajny. Można było ciekawie się rozpisać - powiedział. Dodał, że w rozprawce odniósł się dodatkowo do wiersza Jana Kochanowskiego pt. "Do snu" oraz do filmu fantastycznego pt. "Player One".

Maciej Poświatkowski z klasy 3A z tego samego liceum, który wybiera się na Politechnikę Warszawską uznał, że tematy nie były zbyt ciekawe. Jak większość kolegów wybrał jednak temat o wolności. - Z dwojga złego wybrałem temat pierwszy. Ten drugi, dotyczący samotności, zupełnie mi nie leżał - dodał Poświatkowski, który z niecierpliwością czeka na egzaminy z matematyki i fizyki.

Ponad 200 tysięcy maturzystów

Chęć przystąpienia do matury - tak jak w latach ubiegłych - zadeklarowali też abiturienci i absolwenci z wcześniejszych roczników. Wśród nich są maturzyści, którzy przystąpili do egzaminów pierwszy raz i absolwenci z lat poprzednich chcący poprawić swój wynik. Dlatego wszystkich przystępujących w poniedziałek do egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym było ponad 274 tysięcy.

Jeszcze więcej osób będzie zdawało egzamin z matematyki na poziomie podstawowym (zaplanowany na wtorek 7 maja). Wraz z tegorocznymi abiturientami łącznie do tego egzaminu ma przystąpić prawie 312 tysięcy osób.

Wśród przystępujących ponownie do matury są absolwenci z ostatnich roczników zdający egzaminy według obecnie obowiązujących zasad i absolwenci starszych roczników zdający według wcześniejszych zasad.

Tegoroczni maturzyści o nastawieniu do egzaminu z języka polskiego
Tegoroczni maturzyści o nastawieniu do egzaminu z języka polskiegotvn24

Matury 2019

Po poniedziałkowych egzaminach z języka polskiego, we wtorek 7 maja rano przeprowadzony zostanie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu egzaminy z łaciny i kultury antycznej.

Na środę 8 maja zaplanowano egzamin z języka angielskiego. Tak samo jak w poprzednich dniach, rano odbędzie się on na poziomie podstawowym, po południu na poziomie rozszerzonym. W przypadku egzaminów z innych języków obcych dwa poziomy także będą przeprowadzane jednego dnia.

Egzamin z niemieckiego odbędzie się 14 maja, z rosyjskiego - 16 maja, z francuskiego - 17 maja, z hiszpańskiego - 21 maja, z włoskiego - 22 maja, z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) - 23 maja, z języków regionalnych: z łemkowskiego 22 maja, a z kaszubskiego 23 maja.

W czwartek 9 maja rano uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu - z filozofii, natomiast 10 maja: rano z biologii, po południu z wiedzy o społeczeństwie.

Na 13 maja przypadają egzaminy: rano z chemii, po południu z informatyki, a 15 maja: rano z geografii, po południu z historii sztuki.

20 maja natomiast rano maturzyści będą zdawać egzamin z fizyki i astronomii, a po południu z historii, 23 maja po południu z historii muzyki oraz wiedzy o tańcu (egzamin z wiedzy o tańcu zdają tylko maturzyści z wcześniejszych roczników, zdający maturę według starych zasad).

W łódzkich szkołach wszystkie egzaminy maturalne z języka polskiego rozpoczęły się punktualnie
W łódzkich szkołach wszystkie egzaminy maturalne z języka polskiego rozpoczęły się punktualnietvn24

Czas trwania egzaminu zależy od przedmiotu

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów odbędą się w dwóch pierwszych tygodniach sesji. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 25 maja.

Czas trwania egzaminów pisemnych zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, i od poziomu. Na przykład egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, na rozszerzonym - 180 minut.

Szczegółowy kalendarz ustnych egzaminów maturalnych ustalają szkolne komisje egzaminacyjne. Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała tylko, że od 9 do 22 maja przeprowadzone mają być egzaminy z języka polskiego i języków mniejszości narodowych oraz z łemkowskiego i z kaszubskiego. Od 6 do 25 maja mają być przeprowadzone egzaminy z języków obcych nowożytnych.

Ruszyły matury. Młodzież pisze egzamin z języka polskiego
Ruszyły matury. Młodzież pisze egzamin z języka polskiegotvn24

Co najmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym

Zgodnie z obowiązującą formułą egzaminu maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Będzie też musiał przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru, a maksymalnie do sześciu.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.

Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także - na tym poziomie - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy z języka narodowego: pisemny na poziomie podstawowym i ustny. W tym roku egzamin z białoruskiego na poziomie podstawowym zdawać będzie 127 abiturientów, egzamin z litewskiego na poziomie podstawowym - 16 abiturientów, a z ukraińskiego na poziomie podstawowym - 71 abiturientów. Chętni mogą zdawać też egzaminy pisemne na poziomie rozszerzonym.

Tegoroczne matury rozpoczynają się w poniedziałek od egzaminu z języka polskiego
Tegoroczne matury rozpoczynają się w poniedziałek od egzaminu z języka polskiegotvn24

Sesja dodatkowa odbędzie się w czerwcu, poprawki w sierpniu

Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej, która przeprowadzona będzie od 3 do 19 czerwca.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki części pisemnej 20 sierpnia, a ustnej 20-21 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

Wyniki matur ogłoszone zostaną 4 lipca.

Terminy egzaminów maturalnych i podawania ich wynikówPAP

Kwestionowanie wyników matur

Maturzysta, który kwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się od niego odwołać. Procedura ta jest kilkustopniowa. Zgodnie z przepisami każdy maturzysta może wystąpić do właściwej terytorialne okręgowej komisji egzaminacyjnej o wgląd do swojej ocenionej pracy. Może wykonać zdjęcie arkusza egzaminacyjnego. Jeśli ma zastrzeżenia do oceny, może wystąpić o weryfikację do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dyrektor OKE - po rozpatrzeniu wniosku - może ocenę zmienić lub podtrzymać dotychczasową.

Maturzysta, który nadal kwestionuje wynik, może się odwołać do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wniosek taki należy złożyć w siedem dni od otrzymania informacji z OKE o wyniku weryfikacji sumy punktów.

Wniosek może dotyczyć tylko oceny zadań, które nie zostały pozytywnie zweryfikowane w OKE. Choć formalnie wniosek kierowany jest do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, należy złożyć go w macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Wniosek jest ponownie rozpatrywany przez OKE. Jej dyrektor może uznać całe odwołanie, tylko część lub nie uznać go wcale. Odpowiedzi, których nie uzna, przekazuje do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Z kolei dyrektor CKE kieruje je do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. W skład kolegium wchodzą doświadczeni egzaminatorzy i eksperci z określonej dziedziny nauki.

Najchętniej wybierane przedmioty w 2019 roku na poziomie rozszerzonym

Jak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, najczęściej wybieranym przez tegorocznych absolwentów licealistów i techników przedmiotem maturalnym na poziomie rozszerzonym jest w tym roku język angielski - zdawać chce go ponad 154,9 tysiąca maturzystów, czyli 57,5 proc. zdających.

Na drugim miejscu znalazła się geografia. Zdawać ją chce 71,6 tysiąca abiturientów, czyli 26,6 proc. przystępujących do matur.

Na trzecim miejscu w wyborach tegorocznych absolwentów znalazła się matematyka na poziomie rozszerzonym - chce ją zadawać 61,4 tysiąca osób, czyli 22,8 proc., a czwartym - język polski na poziomie rozszerzonym. Chce go zdawać 56,4 tysiąca osób, czyli 21 proc. abiturientów.

Na kolejnych miejscach są: biologia - 47,8 tysiąca tegorocznych absolwentów (17,7 proc. zdających), chemia - 26,5 tysiąca osób (9,8 proc.), fizyka - 20,9 tysiąca (7,8 proc.), historia - 20,1 tysiąca (7,5 proc.), wiedza o społeczeństwie - 20 tysięcy osób (7,4 proc.), informatyka - 8,2 tysiąca osób (3 proc. zdających) i język niemiecki na poziomie rozszerzonym - 6,6 tysiąca (2,5 proc.).

Historię sztuki chce zdawać 3 tys. tegorocznych absolwentów, język rosyjski na poziomie rozszerzonym - 2,1 tysiąca, filozofię - 1,5 tysiąca.

Pozostałe przedmioty wybrało mniej niż tysiąc zdających. Są wśród nich takie, które chce zdawać w kraju kilkaset osób, kilkadziesiąt, kilkanaście, kilka lub tylko cztery. Język francuski na poziomie rozszerzonym chce zdawać 906 abiturientów, hiszpański - 913, włoski - 379, historię muzyki - 487, łacinę i kulturę antyczną - 115, język kaszubski - 26 osób, a język łemkowski - cztery osoby.

Do rzadziej wybieranych przedmiotów należą języki mniejszości narodowych zdawane na poziomie rozszerzonym (na poziomie podstawowym są obowiązkowe dla abiturientów ze szkół dla mniejszości). Język ukraiński na poziomie rozszerzonym chce zdawać 24 maturzystów, język litewski - 15, język białoruski - 10.

Najchętniej wybierane przedmioty na poziomie rozszerzonymPAP

Nowe wytyczne w sprawie maturzystów

Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dojrzałości jest otrzymanie świadectwa ukończenia szkoły. Zakończenie roku szkolnego - które dla maturzystów przypadało w tym roku 26 kwietnia - powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne.

W związku ze strajkiem nauczycieli - który trwał od 8 kwietnia, a został ostatecznie zawieszony od 27 kwietnia do września - istniało ryzyko nieprzeprowadzenia rad klasyfikacyjnych i w konsekwencji zagrożenie możliwości przeprowadzenia matur.

WIĘCEJ O STRAJKU NAUCZYCIELI >

Prezydent Andrzej Duda podpisał 26 kwietnia nowelizację ustaw o systemie oświaty i Prawo oświatowe, dotyczącą klasyfikacji maturzystów i przeprowadzenia matur.

Zgodnie z nowelizacją, w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podjęłyby decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie przysługiwałoby dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach - organowi prowadzącemu, w tym samorządom, które wyznaczyłyby nauczyciela do przeprowadzenia kwalifikacji.

Ustawa przewiduje również, że jeżeli dyrektor lub nauczyciel nie zdążyłby przeprowadzić klasyfikacji, to w tym roku szkolnym uczniowie ostatnich klas techników i liceów ogólnokształcących dostaliby świadectwa po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych, czyli po 26 kwietnia 2019 roku.

Łódzcy maturzyści przygotowują się do egzaminu z języka polskiego
Łódzcy maturzyści przygotowują się do egzaminu z języka polskiegotvn24

Autor: akr,mart//now,adso / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy w nocy ustawili dwa rowery na środku torowiska tramwajowego w centrum miasta. - Na początku puścili je po tym torowisku, później ustawili blokadę, myśleli, że o tej porze jeździ tramwaj, na szczęście nie jeździł - informuje komendant Straży Miejskiej w Pabianicach, Tomasz Makrocki.

Zrobili blokadę z rowerów na torowisku tramwajowym. Nagranie

Zrobili blokadę z rowerów na torowisku tramwajowym. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Gdyni jest bez ciepłej wody i ogrzewania. W mieście doszło do dwóch poważnych awarii - sieci ciepłowniczej i wodociągowej. Naprawa może potrwać do wieczora. Na razie udało się usunąć awarię sieci ciepłowniczej jedynie na Witominie. Ciepła woda będzie dostępna od godziny 15.

Dwie awarie w jednym czasie. Od godziny 15 woda w pierwszej z dzielnic

Dwie awarie w jednym czasie. Od godziny 15 woda w pierwszej z dzielnic

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Małżeństwo w Niemczech "w bestialski sposób" zamordowało dwie kobiety z Ukrainy, by zabrać im miesięczną córkę. Porwali noworodka, bo Ina O. nie mogła zajść w ciążę, a pragnęli mieć kolejne dziecko. Para została skazana na dożywotnie więzienie.

Chcieli mieć dziecko, zabili jego matkę i babcię. Ta sprawa wstrząsnęła Niemcami

Chcieli mieć dziecko, zabili jego matkę i babcię. Ta sprawa wstrząsnęła Niemcami

Źródło:
"Frankfurter Allgemeine Zeitung", "Der Tagesspiegel", "Bild"

Platforma Booking przy okazji wręczenia nagród Traveller Review Awards przygotowała ranking najbardziej przyjaznych turystom miejsc na świecie. W zestawieniu znalazły się między innymi Sigrija w Sri Lance, Cazorla w Andaluzji, a także miasto Urubici w południowej Brazylii. Sprawdźmy, gdzie turyści zostaną powitani z otwartymi ramionami.

Wybrano najbardziej przyjazne miejsca dla turystów

Wybrano najbardziej przyjazne miejsca dla turystów

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli prześwietla budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kontrolerzy sprawdzą proces inwestycyjny i wydatkowanie na ten cel publicznych pieniędzy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej pod lupą Najwyższej Izby Kontroli

Muzeum Sztuki Nowoczesnej pod lupą Najwyższej Izby Kontroli

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

PiS dostał niedawno przelew na dwa miliony złotych. To przelew jeszcze za poprzedni rok - przekazał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Powiedział też, że nie otrzymał "jakiegokolwiek pisma ze strony PKW w ciągu ostatniego tygodnia, dwóch tygodni" i nadal czeka na wyjaśnienia od komisji.

Minister finansów: PiS dostał niedawno przelew na dwa miliony złotych

Minister finansów: PiS dostał niedawno przelew na dwa miliony złotych

Źródło:
TVN24
Dwa wyroki dyscyplinarne, 23 pisemne upomnienia. I nic. Sędzia wciąż nie pisze uzasadnień wyroków

Dwa wyroki dyscyplinarne, 23 pisemne upomnienia. I nic. Sędzia wciąż nie pisze uzasadnień wyroków

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Niemal co trzeci nastolatek w Polsce nie ma zdrowych nawyków korzystania z internetu, a ponad połowa twierdzi, że ich rodzice nie dbają o ich bezpieczeństwo w sieci. Eksperci przekonują, że w momencie, gdy na zmiany w prawie trzeba czekać, obecność rodzica w wirtualnym świecie dzieci jest kluczowa. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Każde dziecko, które wędruje po internecie, jest zagrożone". Eksperci: aktywność rodziców jest kluczowa

"Każde dziecko, które wędruje po internecie, jest zagrożone". Eksperci: aktywność rodziców jest kluczowa

Źródło:
TVN24

71-letni Steve Bannon, były doradca Donalda Trumpa, przyznał się do zarzutu oszustwa i w związku z tym został skazany na trzy lata więzienia w zawieszeniu. Agencja AP podkreśla, że prezydent USA nie może go ułaskawić, ponieważ zarzuty wobec niego zostały wniesione na szczeblu stanowym.

Były doradca Trumpa skazany

Były doradca Trumpa skazany

Źródło:
PAP

Od 3 lutego, czyli od startu nowego programu dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych NaszEauto, złożono blisko 400 wniosków na kwotę prawie 11 milionów złotych - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Państwo dopłaci nawet 40 tysięcy złotych do auta. Tyle wniosków złożono

Państwo dopłaci nawet 40 tysięcy złotych do auta. Tyle wniosków złożono

Źródło:
PAP

Oczywiście ten postulat wyborczy pozostaje aktualny. Ja przedstawię panu premierowi plan realizacji tego zobowiązania - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Zadeklarował, ze ten postulat "zostanie zrealizowany". - Chciałbym, aby stało się to jak najszybciej, czyli w trakcie tej kadencji - mówił.

Minister finansów o realizacji postulatu wyborczego: ja przedstawię panu premierowi plan

Minister finansów o realizacji postulatu wyborczego: ja przedstawię panu premierowi plan

Źródło:
TVN24

Na liście największych wydatków inwestycyjnych Warszawy w tym roku znalazły się: dokończenie drugiej linii metra, remont Sali Kongresowej czy budowa sali koncertowej orkiestry Sinfonii Varsovia. Tak uchwalony budżet krytykują radni opozycji. Wskazują, że priorytetami są inwestycje rozpoczęte kilka lat temu. - To jest tak, jakbyśmy żyli w 2015 roku - komentuje jeden z nich.

Na metro, Salę Kongresową, aulę koncertową. Wydatki Warszawy w 2025 roku

Na metro, Salę Kongresową, aulę koncertową. Wydatki Warszawy w 2025 roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent USA Donald Trump oświadczył na spotkaniu z królem Jordanii Abdullahem II, że nie zamierza "kupować" Strefy Gazy, lecz ją "mieć", a część mieszkańców zostanie przesiedlona do Jordanii. Abdullah zapowiedział alternatywny plan liderów państw arabskich, lecz obiecał przyjęcie dwóch tysięcy chorych dzieci z Gazy. Minister finansów Izraela Becalel Smotricz tymczasem - nawiązując do słów Trumpa - wezwał premiera Benjamina Netanjahu, by "rozpętał piekło" w Strefie Gazy, jeżeli Hamas nie uwolni do soboty wszystkich zakładników.

Trump: nie kupimy Strefy Gazy, będziemy ją po prostu mieć

Trump: nie kupimy Strefy Gazy, będziemy ją po prostu mieć

Źródło:
PAP

Po zakończonej konferencji prasowej były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował się do sejmowego biura Platformy Obywatelskiej. Kiedy się zorientował, zawrócił i poszedł dalej sejmowym korytarzem. - Po Donalda Tuska idę - skomentował.

"Panie ministrze, nie te drzwi"

"Panie ministrze, nie te drzwi"

Źródło:
TVN24

Kandydaci na szefa Krajowego Biura Wyborczego - Grzegorz Lewocki, Witold Niemkowicz i Rafał Tkacz - którzy we wtorek wzięli udział w publicznym wysłuchaniu w Senacie, zgodnie przekonywali do konieczności utrzymania cyberbezpieczeństwa procesu wyborczego. Ocenili też, że KBW nie potrzebuje wprowadzania radykalnych zmian.

Kończy się kadencja szefowej KBW. Wysłuchano kandydatów na jej miejsce

Kończy się kadencja szefowej KBW. Wysłuchano kandydatów na jej miejsce

Źródło:
PAP

Rekin zaatakował dwie amerykańskie turystki na Bahamach. Jak opowiadały kobiety, do ataku doszło kilka minut po tym, jak weszły do wody. Lokalne media przypomniały, że to nie pierwsza taka sytuacja, jaką odnotowano w archipelagu.

Wskoczyły do wody, zaatakował je rekin. "Cieszę się, że żyjemy"

Wskoczyły do wody, zaatakował je rekin. "Cieszę się, że żyjemy"

Źródło:
CNN, NBC News

Wiedzieliśmy, że po prostu nic nie wiemy - matka Marca Fogela, amerykańskiego nauczyciela i byłego pracownika dyplomacji, który wrócił do USA po trzech i pół roku w rosyjskim więzieniu, opowiedziała w nowym wywiadzie o tym, jak dowiedziała się o uwolnieniu syna.

"Pomyślałam: czy dobrze zrozumiałam?" Amerykanin uwolniony z rosyjskiego więzienia, jego matka zabrała głos

"Pomyślałam: czy dobrze zrozumiałam?" Amerykanin uwolniony z rosyjskiego więzienia, jego matka zabrała głos

Źródło:
CNN, CBS News, New York Post, tvn24.pl

Dach sali gimnastycznej zawalił się w jednym z liceów w stanie Oregon. Chociaż w momencie zdarzenia w sali nikogo nie było, o włos od wypadku znaleźli się pracujący w pobliżu strażacy.

Dach liceum zawalił się pod setkami ton śniegu

Dach liceum zawalił się pod setkami ton śniegu

Źródło:
CNN, Medford School District 549C

Rosyjski samolot naruszył przestrzeń Polski. W Norwegii, największym dla Tesli rynku po Ameryce, sprzedaż samochodów tej marki spadła o 38 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku. Z kolei premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że jeżeli w sobotę nie dojdzie do uwolnienia zakładników przez Hamas, będzie to równoznaczne z zerwaniem rozejmu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 12 lutego.

Rosyjski myśliwiec nad Polską, efekt Muska, ultimatum Netanjahu

Rosyjski myśliwiec nad Polską, efekt Muska, ultimatum Netanjahu

Źródło:
PAP, TVN24

We wtorek (11 lutego) doszło do "starcia bocznego" dwóch pociągów pasażerskich na dworcu w Stargardzie. Komisja kolejowa ustala przyczyny tego zdarzenia, a my pytamy, czy polska kolej jest bezpieczna i przypominamy reportaż redakcji Czarno na Białym "Przejazd niestrzeżony".

"Przestarzały system na kolei". Komisja wyjaśnia okoliczności kolizji pociągów

"Przestarzały system na kolei". Komisja wyjaśnia okoliczności kolizji pociągów

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

"Putin nie przygotowuje się do pokoju - nadal zabija Ukraińców i niszczy miasta" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po nocnych i porannych zmasowanych atakach rosyjskich. W Kijowie zginęła jedna osoba, kilka jest rannych, w czterech dzielnicach wybuchły pożary.

"Putin nie przygotowuje się do pokoju. Tylko zdecydowane kroki i presja mogą powstrzymać ten terror"

"Putin nie przygotowuje się do pokoju. Tylko zdecydowane kroki i presja mogą powstrzymać ten terror"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nie mają uczciwych stosunków handlowych z Unią Europejską, na jakie zasługują  - napisał na portalu X Tom Rose, nominowany przez Donalda Trumpa na ambasadora USA w Polsce. We wpisie odniósł się także do słów szefa resortu spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który stwierdził, że nie wszyscy Amerykanie "rozumieją, na czym UE polega".

Nowy ambasador USA reaguje na słowa Radosława Sikorskiego

Nowy ambasador USA reaguje na słowa Radosława Sikorskiego

Źródło:
PAP, X

W styczniu 2025 roku sprzedaż samochodów marki Tesla, której właścicielem jest Elon Musk, spadła o 38 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku. Zdaniem ekspertów to skutek politycznego zaangażowania miliardera oraz jego kontrowersyjnych wystąpień. "Gdyby wydarzyło się to w innej firmie, szef czy prezes prawdopodobnie już dawno zostałby zwolniony" - stwierdził w rozmowie z norweską telewizją TV2 dyrektor inwestycyjny Nordea Robert Nass.

"Efekt Muska". Gwałtowny spadek sprzedaży

"Efekt Muska". Gwałtowny spadek sprzedaży

Źródło:
PAP

Coca-Cola będzie musiała sprzedawać więcej napojów w plastikowych butelkach w USA - zapowiedział w rozmowie z inwestorami dyrektor generalny firmy James Quincey. Stanie się tak, jeżeli puszki aluminiowe podrożeją z powodu ceł nałożonych przez prezydenta Donalda Trumpa.

Więcej plastiku po decyzji Trumpa? Zapowiedź giganta

Więcej plastiku po decyzji Trumpa? Zapowiedź giganta

Źródło:
CNBC

Koalicja Obywatelska w najnowszym sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość i uzyskała 33,5 procent poparcia. W porównaniu z poprzednim sondażem tej pracowni na zlecenie dziennika Prawo i Sprawiedliwość spadło na drugie miejsce i cieszy się poparciem na poziomie 29,3 procent. Trzecie miejsce utrzymała Konfederacja z wynikiem 11,6 procent.

Kto wygrałby wybory do Sejmu? Nowy sondaż

Kto wygrałby wybory do Sejmu? Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Jurek Owsiak poinformował o zakończeniu wszystkich aukcji w ramach tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wskazał kwotę, jaką udało się zebrać dzięki nim.

Zakończyły się wszystkie aukcje WOŚP. Jurek Owsiak podał kwotę

Zakończyły się wszystkie aukcje WOŚP. Jurek Owsiak podał kwotę

Źródło:
tvn24.pl

Dawid Podsiadło podzielił się planami nowego projektu. Wokalista zamierza zorganizować festiwal, który jeszcze tego lata zawita do sześciu polskich miast. Wśród headlinerów imprezy znajdą się między innymi Kaśka Sochacka i Artur Rojek. Co jeszcze wiadomo o ZORZY?  

"Robimy festiwal". Dawid Podsiadło rusza z nowym projektem  

"Robimy festiwal". Dawid Podsiadło rusza z nowym projektem  

Źródło:
tvn24.pl

Do 24 wzrosła liczba ofiar powodzi, które nawiedzają Boliwię. Intensywne opady deszczu utrzymują się nad krajem od listopada, a najtrudniejsza sytuacja panuje w zachodniej części kraju. Według prognoz ulewy nie ustaną do marca.

W powodziach zginęły 24 osoby, a deszcz nie przestaje padać

W powodziach zginęły 24 osoby, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, Opinion Bolivia, Los Tiempos

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział we wtorek, że jeżeli w sobotę nie dojdzie do uwolnienia zakładników przez Hamas, będzie to równoznaczne z zerwaniem rozejmu, a "izraelskie siły zbrojne wznowią intensywne walki". Podobne ultimatum wystosował wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Ultimatum Netanjahu. "Będzie to oznaczało zerwanie zawieszenia broni"

Ultimatum Netanjahu. "Będzie to oznaczało zerwanie zawieszenia broni"

Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Guardian", że w ewentualnych rozmowach pokojowych gotów jest zaproponować Rosji wymianę terytoriów i zwrócić jej część obwodu kurskiego, który kontrolowany jest przez armię jego kraju. Mówił również o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

"Zamienimy jedno terytorium na drugie". Zełenski o negocjacjach z Rosją

"Zamienimy jedno terytorium na drugie". Zełenski o negocjacjach z Rosją

Źródło:
PAP, "The Guardian"

Skazany przez rosyjski sąd nauczyciel i były pracownik dyplomacji Marc Fogel powrócił do kraju w ramach wymiany więźniów. Nie jest jasne, kogo w zamian uwolniły Stany Zjednoczone. Prezydent Donald Trump - który przyjął Fogela w Białym Domu - powiedział, że USA dały Moskwie "niewiele" za uwolnienie Amerykanina.

Amerykanin uwolniony z rosyjskiego więzienia. Trump: nie daliśmy Moskwie zbyt wiele

Amerykanin uwolniony z rosyjskiego więzienia. Trump: nie daliśmy Moskwie zbyt wiele

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu padła szóstka. Do jednego z graczy trafi ponad sześć milionów złotych. Oto wyniki z 11 lutego 2025 roku.

Jest szóstka w Lotto

Jest szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl
Czy dziewczynkom nie po drodze z matematyką? Nie chodzi tylko o stereotypy

Czy dziewczynkom nie po drodze z matematyką? Nie chodzi tylko o stereotypy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Niemal 200 tys. Duńczyków podpisało się pod inicjatywą odkupienia od Stanów Zjednoczonych Kalifornii. Organizatorzy prześmiewczej akcji przekonują, że to dobry pomysł, bo pogoda w tym stanie jest słoneczna, a Donald Trump nie będzie miał nic przeciwko transakcji, bo w przeszłości o Kalifornii źle się wyrażał.

Chcą kupić od Trumpa Kalifornię, zbierają podpisy. Akcja Duńczyków w internecie

Chcą kupić od Trumpa Kalifornię, zbierają podpisy. Akcja Duńczyków w internecie

Źródło:
Denmarkification.com, tvn24.pl

Zakończył się konkurs na nową dyrektorkę Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie. Wygrała tłumaczka i kuratorka Anna Łazar. Wybór został zaakceptowany przez ministrę kultury Hannę Wróblewską - poinformował resort.

Zamek Ujazdowski ma nową dyrektorkę

Zamek Ujazdowski ma nową dyrektorkę

Źródło:
PAP

Jako minister finansów chciałbym, aby ten wzrost gospodarczy był trochę bardziej zrównoważony i mocniej przechylony w kierunku inwestycji. Dlatego strategia naszego rządu to: inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański.

Minister finansów o planie rządu na gospodarkę. "Inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje"

Minister finansów o planie rządu na gospodarkę. "Inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje"

Źródło:
TVN24, PAP

W styczniu 2025 roku codzienne zakupy zdrożały średnio o 5,9 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research. Najbardziej podrożały słodycze i desery.

"Produkt ten stał się synonimem zakupowego luksusu"

"Produkt ten stał się synonimem zakupowego luksusu"

Źródło:
PAP

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM