Polska

Mariusz Kamiński nowym wiceszefem PiS

Polska

Aktualizacja:
Nowy wiceszef PiS o spotkaniu rady politycznej
TVN24/Fot. PAP/Andrzej HrechorowiczNowy wiceszef PiS o spotkaniu rady politycznej

Były szef CBA Mariusz Kamiński został wybrany przez Radę Polityczną PiS na stanowisko wiceprezesa partii. Zastąpił tym samym wyrzuconego z partii Zbigniewa Ziobrę. Wybrani zostali też nowi członkowie Komitetu Politycznego. W jego skład weszli: rzecznik PiS Adam Hofman, europoseł Tomasz Poręba, europoseł Marek Gróbarczyk oraz posłowie Elżbieta Witek oraz Wiesław Janczyk.

W przerwie posiedzenia Rady, które odbywa się w Pułtusku, z dziennikarzami rozmawiali Mariusz Kamiński i Adam Hofman. - Był kryzys w PiS, ale już jest za nami. Spotkali sie tu ludzie, którzy chcą być ze sobą i są ze sobą solidarni. Chcą działać wspólnie, chcą być zjednoczeni i nie dlatego, że są patriotami PiS, ale dlatego, że uważają, że Polsce jest potrzebna silna opozycja - wyznał nowy wiceszef ugrupowania.

Według rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Adama Hofmana wybór Kamińskiego świadczy m.in. o tym, że w Polsce jak nigdy wcześniej są aktualne walka z przestępczością i korupcją. Hofman dodał, że dyskusja podczas Rady była "dobra i energetyczna".

Zmiany w kierownictwie i krytyka bez krytyki

Politycy nie chcieli mówić o szczegółach podjętych postanowień bo, jak tłumaczył Hofman, zmiany najpierw muszą zostać przeprowadzone skuteczne zmiany w partii. Zdradzili jednak, że jedną ze zmian jest decyzja, że wszystkie regiony będą mieli swoich przedstawicieli w komitecie politycznym PiS.

Był kryzys w PiS, ale już jest za nami. Spotkali sie tu ludzie, którzy chcą być ze sobą i są ze sobą solidarni. Chcą działać wspólnie, chcą być zjednoczeni i nie dlatego, że są patriotami PiS, ale dlatego, że uważają, że Polsce jest potrzebna silna opozycja Mariusz Kamiński

Kamiński i Hofman przyznali także, że podczas posiedzenia Rady Jarosław Kaczyński wygłosił kilkudziesięciominutowe przemówienie, w którym było miejsce na krytykę i analizowanie przyczyn wyborczej porażki. Politycy zaznaczyli jednak, że prezes mówił już o tym w publikowanym w poniedziałek liście do członków PiS. Powtórzył więc tezę, że najbardziej do porażki w październikowych wyborach przyczynił się ostatni tydzień kampanii, w tym jego wypowiedź nt. kanclerz Angeli Merkel.

PiS zjechał do Pułtuska (TVN24)
PiS zjechał do Pułtuska (TVN24)TVN24/PAP

"W dobrych nastrojach"

Członkowie partii przyjechali do Pułtuska, gdzie obraduje Rada Polityczna autokarami i samochodami. Sam prezes nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Bardziej rozmowny był poseł PiS Krzysztof Tchórzewski.

- Dzisiaj to jest podzielenie się członkami rady różnego rodzaju sprawami, decyzje polityczne na przyszłość oraz uzupełnienie składu władz. Myślę, że członkowie przyjeżdżają na posiedzenie rady w dobrych nastrojach, lepszych niż dotychczas - powiedział poseł.

Mariusz Kamiński: "Kryzys jest za nami" (TVN24)
Mariusz Kamiński: "Kryzys jest za nami" (TVN24)TVN24

Podsumowanie wyborów

Zaplanowano również dyskusję na temat wyniku PiS w październikowych wyborach parlamentarnych. To pierwsze zebranie Rady Politycznej PiS po wyborach i po odejściu z partii polityków Solidarnej Polski. W zjeździe uczestniczy ponad stu członków Rady Politycznej. Dla mediów dostępna ma być część sobotniego posiedzenia Rady z przemówieniem prezesa. Reszta obrad odbędzie się bez udziału dziennikarzy.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz

Pozostałe wiadomości