Służył w wojsku 27 lat i otrzymał srebrny medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju". Teraz major Bogusław Pawlak zdecydował się go oddać. To wyraz protestu przeciwko przyznaniu złotego medalu 26-letniemu rzecznikowi Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiejowi Misiewiczowi po zaledwie roku pracy na urzędniczym stanowisku. A pracy w administracji - według majora Pawlaka - nie można porównać do służby wojskowej.
Major Bogusław Pawlak otrzymał srebrny medal w 2001 roku po 27 latach służby wojskowej. Zdecydował się go oddać po przyznaniu w przededniu obchodów święta Wojska Polskiego złotego medalu (najwyższe odznaczenie - red.) rzecznikowi MON Bartłomiejowi Misiewiczowi "Za Zasługi dla Obronności Kraju".
Mjr Pawlak zamierza wysłać medal wraz z dokumentem potwierdzającym otrzymanie odznaczenia oraz krótką notką dla szefa MON-u Antoniego Macierewicza. - Ten medal dla każdego wojskowego, dla każdego, kto chodził w mundurze, ma wielkie znaczenie. I kierując się po prostu zasadami przyzwoitości, stwierdziłem, że odeślę swój medal na adres MON-u, nie zgadzając się z takim postępowaniem - powiedział mjr Pawlak.
Wyjaśnił, że "nie ma nic do rzecznika MON, tylko do zasad i procedur", jakie zostały w tej chwili wprowadzone w Ministerstwie Obrony Narodowej przy nadawaniu tego - dość wysokiego - odznaczenia.
Mężczyzna podkreślił, że odznaczenie otrzymał po latach służby dla kraju, czego nie można porównywać do pracy w administracji cywilnej i to przez tak krótki czas jak to się ma w przypadku rzecznika. Dla majora wojsko to służba, której, jak tłumaczy, nie przestaje się pełnić nawet odchodząc do rezerwy.
Trzy przypadki
Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju" ustanowiony został przez Sejm ustawą z dnia 21 kwietnia 1966 roku (łącznie z medalem "Za udział w walkach o Berlin"). Odznaczenie ma wyrażać uznanie dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. Medal może być również nadawany jednostce wojskowej, organizacji społecznej, przedsiębiorstwu, zakładowi lub instytucji.
W świetle ustawy srebrny medal może być nadany osobie nagrodzonej medalem brązowym, jeżeli od jego nadania upłynął co najmniej trzyletni okres. Nadanie medalu złotego może natomiast nastąpić po upływie co najmniej pięcioletniego okresu od nadania medalu srebrnego.
Odstąpienie od tej zasady możliwe jest tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
Zgodnie z przepisami, odznaczenie nadaje się osobom, które:
- wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z obronnością kraju albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych,
- posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz potencjału obronnego, jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego,
- swoją pracą zawodową lub działalnością w organizacjach społecznych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umocnienia systemu obronnego kraju.
Autor: js/ja / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24