Maciej Witucki: deklaruję swoją niewinność

Autor:
js,
mjz/kab
Źródło:
TVN24
Witucki: deklaruję swoją niewinność
Witucki: deklaruję swoją niewinnośćTVN24
wideo 2/6
TVN24 Witucki: deklaruję swoją niewinność

Zatrzymanie było zaskoczeniem. Trafiłem do czteroosobowej celi. Te warunki to nie są warunki, którymi powinno traktować się kogokolwiek - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki. Był wśród czterech osób zatrzymanych w związku ze śledztwem w sprawie wielomilionowych wyłudzeń państwowych pieniędzy. - I tutaj, i w sądzie deklaruję swoją niewinność, spędziłem bardzo dużo czasu, wyjaśniając ten temat prokuratorowi, wyjaśniając ten temat sądowi - powiedział.

OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z MACIEJEM WITUCKIM W "FAKTACH PO FAKTACH" W TVN24 GO

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w zeszłym tygodniu cztery osoby w związku ze śledztwem w sprawie wielomilionowych wyłudzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2010-2019.

Wśród zatrzymanych byli między innymi były senator Tomasz Misiak i prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki. Prokuratura wnioskowała o areszt dla zatrzymanych, ale sąd odrzucił te wnioski. Prokuratura zapowiedziała, że zaskarży tę decyzję.

Witucki: zatrzymanie było zaskoczeniem

Maciej Witucki, który w poniedziałek był gościem "Faktów po Faktach" w TVN24, powiedział, że zatrzymanie "było zaskoczeniem". - Jest się nagle o szóstej rano budzonym w sprawie, o której się nie słyszało - dodał.

Prezydent Konfederacji Lewiatan mówił, że do zatrzymania doszło w hotelu, w którym odbywało się posiedzenie prezydium Rady Dialogu Społecznego. - Na kilka godzin przed startem Europejskiego Forum Nowych Idei, tak że najgorzej możliwy wybrany moment dla zaskakiwania kogoś, kogo wystarczyło zaprosić telefonem albo listem poleconym - dodał.

Pytany, jak wyglądały jego dwie doby w areszcie, odparł, że "na pewno zrobiły z niego zwolennika walki o lepsze warunki dla wszystkich". Dodał, że trafił do czteroosobowej celi. - Podobno jest zasada równego traktowania, natomiast tych ludzi też tak nie wolno traktować. Te warunki, które przez 48 godzin miałem, to nie są warunki, którymi powinno traktować się kogokolwiek - powiedział Witucki.

Witucki o swoim zatrzymaniu
Maciej Witucki o swoim zatrzymaniuTVN24

Witucki: deklaruję swoją niewinność

- I tutaj, i w sądzie deklaruję swoją niewinność, spędziłem bardzo dużo czasu, wyjaśniając ten temat prokuratorowi, wyjaśniając ten temat sądowi  - powiedział. - Widziałem dokumenty, nie znalazłem w nich niczego, co by mnie dotyczyło albo by nawet dotyczyło w większości wypadków okresu, kiedy byłem związany ze spółką giełdową, audytowaną i tak dalej - dodał. 

Tłumaczył, że w dokumentach, które widział "nie znalazł niczego, co w jakikolwiek sposób dowodziłoby tego, że miałby być winny tego, czego dowodzi prokuratura".

 - Nikt się ze mną nie kontaktował. Również w czasie rozmów z prokuratorem, kiedy składałem wyjaśnienia, nikt się mnie o nic nie pytał. To jest ten najgorszy moment, że jest się z zaskoczenia, jako osoba zaufania publicznego, osoba, za którą postawiło się murem ponad 400 innych osób, zaskakiwanym tym (zatrzymaniem - red.). W cywilizowanych warunkach po prostu wystarczyło zadzwonić - dodał.

Witucki o "momencie strachu"

- W którymś momencie zostałem w rękach sędziego. I tutaj człowiek, (...), raptem orientuje się, że właściwie przyszłość jego i jego najbliższych zależy od kręgosłupa, od etyki jednej osoby, która następnego dnia będzie podejmowała decyzję. I tu jest ten moment strachu. Bo to jest taki moment, kiedy ja wiem, że w naszym dzisiejszym systemie, ta osoba, jej przyszłość, jej kariera, podobnie jak przyszłość i kariera prokuratora, który mnie oskarża, zależą od jednego polityka. W takich momentach człowiek raptem rozumie, jaka jest wartość państwa prawa, jaka jest wartość kręgosłupa, etyki, wykształcenia sędziów, od których zależy decyzja w takim momencie - mówił dalej prezydent Konfederacji Lewiatan.

Witucki: to zatrzymanie wywołało efekt mrożący

Wracając do okoliczności swojego zatrzymania, Witucki zwracał uwagę, że nastąpiło ono w okresie przedwyborczym. - Można chociażby tę metodę zatrzymania mnie - tak publicznie, tak efektownie - potraktować jako pokazanie tym przedsiębiorcom, żeby w tych najbliższych 12 miesiącach przypadkiem się nie mieszali do życia politycznego, nawet w pośredni sposób. To jest sygnał do biznesu pod tytułem "nikt nie jest chroniony" - stwierdził prezydent Konfederacji Lewiatan. 

Zapytany, czy jego zatrzymanie miało wywołać efekt mrożący wśród przedsiębiorców, odparł: "Moim zdaniem wywołało". Mówił, że jest wdzięczny, że poręczyło za niego około 400 osób, ale "były też osoby, które się wystraszyły". - Słyszałem o osobach, które się cofały. Więc efekt został w jakiejś tam części osiągnięty - dodał. 

Witucki: moim zdaniem to zatrzymanie wywołało efekt mrożący wśród przedsiębiorców
Witucki: moim zdaniem to zatrzymanie wywołało efekt mrożący wśród przedsiębiorców TVN24

Witucki: dowcipy o 6 rano nabierają wagi

Na koniec rozmowy Witucki był pytany, co chciałby powiedzieć przedsiębiorcom.

- Przede wszystkim, żeby się nie bali. Pamiętam te krążące w środowisku biznesowym przez lata dowcipy, (że funkcjonariusze przychodzą - red.) o 6 rano. Te dowcipy raptem nabierają wagi, kiedy jest się samemu o tej 6 rano najeżdżanym przez funkcjonariuszy. To jest przykrywane dowcipami realnego strachu. My absolutnie musimy się jednoczyć, współpracować, muszą być takie organizacje jak Lewiatan, muszą być centra pomocy dla takich ludzi - odpowiedział.

Zaślepka materiału TVN24GO
Maciej Witucki w "Faktach po Faktach". Obejrzyj całą rozmowę
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js, mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości