LiD, ustami Wojciecha Olejniczaka przedstawił "plan działań koniecznych", jakie musi podjąć rząd, żeby uzdrowić służbę zdrowia. Pierwszym punktem planu jest "natychmiastowe spotkanie" premiera z przedstawicielami związków zawodowych i parlamentarzystami.
- Przedstawiamy trzypunktowy plan poprawy sytuacji w ochronie zdrowia. Po pierwsze premier musi spotkać się ze związkowcami i odpowiednimi klubami parlamentarnymi. Po drugie podczas takiego spotkania musi zostać przedstawiony plan realizacji podwyżek dla lekarzy i pielęgniarek. Po trzecie rząd musi przedstawić plan zwiększenia finansowania Narodowego Funduszu Zdrowia - wyliczał Wojciech Olejniczak.
Jego zdaniem, jeśli nie zostaną spełnione te trzy podstawowe warunki, nie można przystąpić do działań długoterminowych. Te działania powinny być z kolei dyskutowane przy "okrągłym stole".
- Co do działań na kolejne miesiące, przedstawiamy dziesięć punktów, które powinny być poddane debacie "okrągłego stołu". Wzywamy więc premiera Tuska, żeby nie powtarzał bez końca tych samych słów, tylko żeby przystąpił do czynów i żeby zwrócił się również do ugrupowań politycznych, które są w parlamencie - powiedział Marek Balicki. - Namawiam premiera do tego, żebyśmy siedli dzisiaj nad najważniejszymi sprawami systemu opieki zdrowotnej - dodał.
Według Balickiego rozmowy te powinny dotyczyć dekalogu planu długofalowego LiD, czyli:
1. Zwiększenia liczby miejsc na studiach dla lekarzy i pielęgniarek i finansowania w pełni z budżetu państwa studiów podyplomowych. 2. Wprowadzenia systemowych rozwiązań podwyżek dla lekarzy i pielęgniarek. 3. Przekształcenia samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej w spółki użyteczności publicznej. 4. Przygotowania i wdrożenia pilnego programu restrukturyzacji zadłużenia do grupy kilkudziesięciu najbardziej zadłużonych szpitali. 5. Wprowadzenia możliwości, żeby ubezpieczeni mogli za własne środki korzystać ze świadczeń publicznych zakładów opieki zdrowotnej, wtedy kiedy jest wyczerpany limit umowy z NFZ. 6. Wprowadzenia możliwości pobierania opłat za usługi ponadstandardowe – np. jednoosobowe pokoje. 7. Utworzenia regionalnej sieci szpitali. 8. Decentralizacji NFZ i przeniesienia kompetencji do oddziałów wojewódzkich. 9. Utworzenia agencji do spraw taryf, żeby stawki przydzielane szpitalom z NFZ, były ustalane przez niezależną agencję, nadzorowaną przez ministra zdrowia i były przedmiotem negocjacji między płatnikiem a świadczeniodawcą. 10. Zmiany zasad finansowania na wzór brytyjski.
Podczas konferencji głos zabrał również Marek Borowski, który zarzucał rządowi próby tłumienia głosu opozycji.
- Premier mówił w expose, że będzie rozmawiał z opozycją, debatował - a teraz mówi, żebyśmy się nie wtrącali, żebyśmy siedzieli cicho - przypominał Borowski. - Ale my nie będziemy cicho, bo to jest nasz obowiązek, mamy poważne argumenty i sposoby, żeby zaradzić kryzysowi. PO nie jest przygotowana do naprawy służby zdrowia - mówił poseł LiD.
Źródło: tvn24