Prezydent Lech Kaczyński rozpoczął w niedzielę wizytę w Genewie, gdzie weźmie udział w Międzynarodowej Konferencji Pracy. Odwiedzi też polskich naukowców w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).
W poniedziałek otworzy sesję na temat kryzysu na rynku pracy, podczas której ma mówić m.in. o problemach związanych z bezrobociem.
Międzynarodowa Konferencja Pracy to coroczne spotkanie delegatów 182 krajów członkowskich Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). W tym roku ma się na nim odbyć globalny szczyt na temat kryzysu na rynku pracy.
Lech Kaczyński na inaugurację
- Prezydent będzie otwierał sesję inaugurującą szczyt. Wygłosi przemówienie na temat polityki socjalnej i polityki gospodarczej - powiedział minister w kancelarii Lecha Kaczyńskiego Mariusz Handzlik.
Szef państwa polskiego ma też mówić o perspektywach na rynkach pracy. - Na sesji będzie wymiana opinii i wskazywanie problemów, będzie też poszukiwanie sposobu wyjścia z problemu bezrobocia. W kryzysie gospodarczym dotyka ono wszystkich państw, nawet tych najbardziej rozwiniętych, dlatego to będzie jeden z głównych tematów - zaznaczył Handzlik.
Jak dodał, w konkluzjach szczytu powinny się znaleźć wnioski i propozycje na temat walki z bezrobociem, a także instrumentów, które powinny być do tego celu użyte. Prezydent jest doktorem habilitowanym nauk prawnych - specjalistą w zakresie prawa pracy.
90-lecie
Wizyta Lecha Kaczyńskiego na szczycie MOP odbywa się w 90-lecie istnienia organizacji. Polska obecnie przewodniczy Radzie Administracyjnej MOP, która obok Międzynarodowej Konferencji Pracy jest jej głównym organem.
W szczycie wezmą też udział prezydenci Francji, Brazylii, Paragwaju i Finlandii. Prezydent ma w planach spotkanie z dyrektorem generalnym MOP Juanem Somavią.
Międzynarodowa Organizacja Pracy została założona w 1919 r., aby doprowadzić rządy, przedsiębiorców i związki zawodowe do wspólnego działania na rzecz sprawiedliwości społecznej i lepszych warunków życia na całym świecie.
Wizyta w CERN
W czasie pobytu w Genewie prezydent ma też zwiedzić ośrodek naukowo-badawczy CERN (Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek). Lech Kaczyński spotka się z polskimi naukowcami, którzy tam pracują. Właśnie w tym ośrodku prowadzone są eksperymenty z Wielkim Zderzaczem Hadronów (LHC).
Zderzacz to długa na 27 km rura, w której za pomocą fal radiowych przyspieszane są dwie przeciwbieżne wiązki cząstek elementarnych (przeważnie protonów). Osiągają one niemal prędkość światła, a następnie zderzają się ze sobą. Zderzające się protony rozpadają się, a następnie tworzą się inne cząstki. Naukowcy obserwując co powstaje w wyniku zderzeń, mogą dokładniej poznać właściwości poszczególnych cząstek oraz wzajemne oddziaływania między nimi.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP