Latające cysterny. Polska miała kupić z sojusznikami, chce "w trybie narodowym"

Samolot A330 MRTT
Samolot A330 MRTT
Boeing
Samolot A330 MRTTBoeing

MON długo planowało wspólnie z unijnymi państwami kupno latających cystern, które znacząco wzmocniłyby polskie lotnictwo. Jednak pół roku temu Polska nie podpisała umowy, którą sama negocjowała. Problemem miały być pieniądze i negocjacje offsetowe z firmą Airbus. Teraz MON ogłosiło, że bada możliwość nabycia takich maszyn w - jak to określił resort - "trybie narodowym". Program nazwano "Karkonosze".

Co znamienne, zajmujący się zakupami sprzętu dla wojska Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie analiz w sprawie "Karkonoszy" tego samego dnia, kiedy w Brukseli ministrowie obrony kilku państw NATO oficjalnie dołączyli do programu wspólnego zakupu latających cystern. Zapytaliśmy MON, czy oznacza to, że zrezygnowano z udziału w międzynarodowym przedsięwzięciu na korzyść samodzielnego zakupu w ramach programu "Karkonosze" i jakie argumenty za tym przemawiały. Ministerstwo odpowiedziało, że sprawa jest opatrzona klauzulą "zastrzeżone". "Nie możemy podać szczegółowych informacji w tym obszarze" - stwierdził resort.

Analizowanie różnych opcji

Według informacji opublikowanej przez Inspektorat Uzbrojenia, w połowie lutego rozpoczęto "fazę analityczno-koncepcyjną" w sprawie uzyskania dla polskiego wojska zdolności do tankowania w powietrzu, ewakuacji medycznej i transportu o zasięgu strategicznym. Rozważa się zakup samolotów (opcja określona jako priorytetowa) albo kupienie usług w firmie cywilnej, która dysponuje takimi maszynami. Oznacza to tyle, że MON chciałby mieć na własność albo wynajmować samoloty klasy MRTT. To duże wielozadaniowe maszyny, których konstrukcja oparta jest na długodystansowych samoloty pasażerskie takie jak Airbus A330 czy Boeing B767.

MRTT oznacza "Multirole Tanker and Transport", czyli "wielozadaniowy tankowiec i transportowiec". To maszyny, które mogą zaopatrywać w powietrzu inne samoloty w paliwo oraz transportować na duże odległości ładunki i ludzi. Samoloty są uniwersalne i mogą wykonywać obie funkcje jednocześnie dzięki możliwości wymiany części zabudowy wnętrza. Obecnie na rynku są dostępne dwie nowoczesne maszyny tej klasy, zbudowane na bazie samolotów pasażerskich - Airbus A330 MRTT i Boeing KC-46 Pegasus. Pierwszy króluje na rynku międzynarodowym, drugi zdobył gigantyczne zamówienie od wojska USA. Nie oznacza to jednak, że to jedyne dostępne rozwiązania. Samolot MRTT można teoretycznie zbudować z najróżniejszych nowych czy używanych samolotów pasażerskich lub transportowych.

Tankowanie myśliwca F-35 ze starszej amerykańskiej latającej cysterny

F-35 w locie do Wielkiej Brytanii
F-35 w locie do Wielkiej BrytaniiUSAF

Zwielokrotnienie siły

Jak mówi Piotr Abraszek z miesięcznika "Wojsko i Technika", nie ma wątpliwości, że polskie lotnictwo znacznie zyskałoby na zakupie takich maszyn. - Mamy dość skromną liczbę samolotów bojowych, a to zwielokrotniłoby ich możliwości - mówi ekspert. Latające tankowce w anglojęzycznej nomenklaturze określa się zresztą właśnie mianem "zwielokrotniaczy siły". Dzięki nim ta sama liczba samolotów bojowych może zrobić znacznie więcej, bo tankowane w powietrzu są w stanie wykonywać dłuższe misje. Standardowy współczesny myśliwiec może utrzymać się w powietrzu kilka godzin, a dzięki cysternom ograniczeniem staje się tylko wytrzymałość pilota. W dodatku lepiej jest gdy samoloty odwiedzają bazy możliwie rzadko, bo maszyny stojące na lotnisku lub startujące i lądujące są praktycznie bezbronne.

Obecnie w polskim lotnictwie przystosowane do tankowania w locie są tylko myśliwce F-16.

Liczna flota latających cystern jest jednym z powodów, dla których lotnictwo USA jest obecnie najpotężniejsze na świecie. Żadne inne państwo nie ma tyle takich maszyn "zwielokrotniających" potencjał ich myśliwców oraz bombowców. Dla porównania Rosja ma ich kilkanaście, podczas gdy USA - kilkaset.

Czy samodzielnie ma sens?

Nie bez powodu nikt nie ma tylu latających cystern co Amerykanie. Są one po prostu drogie. - To koszt rzędu setek milionów dolarów za zakup jednej - mówi Piotr Abraszek o samolotach klasy A330 MRTT czy KC-64. Co więcej, zaznacza, kupowanie jednej czy dwóch mija się z celem, bo oznacza to poważne problemy z zapewnieniem ich gotowości bojowej. Samoloty wymagają regularnych przeglądów i remontów, a latający na nich piloci muszą ćwiczyć. Pozostawałoby więc niewiele czasu na wypełniania podstawowych zadań. Jest wątpliwe, aby Polska była w stanie kupić samodzielnie więcej niż jedną lub dwie maszyny MRTT. Nawet przy takiej liczbie oznaczałoby to koszty rzędu kilku miliardów złotych, a takich pieniędzy MON w zapasie nie ma. Zwłaszcza, że zakup latających cystern nie widnieje na liście priorytetów na najbliższe lata. - Niczego nie będzie. Koszty będą za duże - twierdzi w rozmowie z tvn24.pl Tomasz Siemoniak, za którego rządów w MON negocjowano udział w międzynarodowej umowie zakupu latających cystern. - Długo się nad tym zastanawialiśmy i doszliśmy do wniosku, że to najlepsze rozwiązanie - dodał.

Wspólny zakup, żeby rozłożyć koszty

Negocjacje w sprawie wspólnego zakupu samolotów MRTT rozpoczęto jeszcze w 2012 roku. Inicjatywa wyszła od szeregu państw UE, w tym Polski. Pomysł był taki, aby wspólnie kupić kilka A330 MRTT, które stacjonowałyby w jednej bazie, i dzielić się nimi. Podobnie NATO wspólnie wykorzystuje ciężkie transportowce C-17 czy latające centra dowodzenia E-2 AWACS. Negocjacje szły powoli, ale wydawało się, że zmierzają ku pozytywnemu finiszowi. Jednak kiedy latem 2016 roku przyszło do ostatecznego podpisania umowy, Polska tego nie zrobiła. Na wspólny zakup samolotów zdecydowały się wstępnie Holandia i Luksemburg. Polskie MON oznajmiło, że trwają analizy. Problemem miały być zwłaszcza duże koszty przedsięwzięcia, szacowane na 1,1 mld złotych do 2022 roku oraz brak zadowalającego Polskę wyniku negocjacji offsetowych z firmą Airbus. Kilka miesięcy później zerwano negocjacje z Airbusem w sprawie zakupu śmigłowców Caracal, znacząco pogarszając wzajemne relacje. Nie wiadomo więc, jak sprawa wygląda dzisiaj i czy uzyskanie zadowalającego Polskę offsetu w sprawie maszyn MRTT jest realne. Być może to skłoniło MON do sprawdzenia, jak wyglądałoby zakupienie tankowców "w trybie narodowym". Tymczasem zachodni sojusznicy rozwijają wspólny program. Tego samego dnia, kiedy MON ogłosiło rozpoczęcie nowych analiz, do programu przystąpiły Belgia, Niemcy i Norwegia. Dwa pierwsze airbusy A330 MRTT mają zostać dostarczone do 2020 roku. Planowany jest zakup sześciu kolejnych. Wszystkie formalnie staną się własnością NATO.

Autor: Maciej Kucharczyk//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: USAF

Pozostałe wiadomości

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

W stołecznym Muzeum Farmacji można oglądać wystawę "Ziółka, drzewka, y chróściki". Prace współczesnej artystki Agnieszki Brzeżańskiej zostały wkomponowane w obiekty wystawy stałej przybliżającej historię leków oraz aptekarstwa.

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl