Trybunał Konstytucyjny nie zgodził się na uchylenie immunitetu Krystynie Pawłowicz

Autor:
mjz/kg
Źródło:
TVN24
Krystyna Pawłowicz w przeszłości była posłanką PiS (wideo archiwalne)
Krystyna Pawłowicz w przeszłości była posłanką PiS (wideo archiwalne)
TVN24
TVN24Krystyna Pawłowicz w przeszłości była posłanką PiS (wideo archiwalne)

Poseł Lewicy Tomasz Trela przekazał, że Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego nie zgodziło sie na pociągnięcie do odpowiedzialności sędzi Krystyny Pawłowicz, byłej posłanki PiS. Sprawa ma związek z wpisami w mediach społecznościowych "Pani Krystyno, widzimy się w sądzie. Obiecuję" - zapowiedział Trela.

Tomasz Trela na Twitterze zamieścił zdjęcie uchwały Trybunału Konstytucyjnego.

"Wystąpiliśmy z mecenasem Rafałem Karbowniczkiem do Prezes TK o uchylenie immunitetu Krystynie Pawłowicz (tej od "dziada kalwaryjskiego"…) TK nie zgodził się na pociągnięcie jej do odpowiedzialności. Chamstwa nie obroni żaden immunitet. Pani Krystyno, widzimy się w sądzie. Obiecuję" - napisał poseł Lewicy. Uchwała TK datowana jest na 8 listopada.

Wniosek do prezes Trybunału Konstytucyjnego Trela złożył na początku października.

Tomasz Trela, poseł Lewicy złożył wniosek o uchylenie immunitetu Krystynie Pawłowicz

Chodzi o wpisy w mediach społecznościowych

Sprawa ma związek z utajnieniem przed kilkoma miesiącami przez prezes TK Julię Przyłębską oświadczeń majątkowych pięciorga sędziów Trybunału, w tym Krystyny Pawłowicz.

Komentując to działanie, poseł Trela napisał w kwietniu na Twitterze, że "osoba publiczna, która nie chce ujawnić swojego oświadczenia majątkowego, bierze po prostu w łapę" i że jest "ciekawy, ile i za co wzięła Pawłowicz z Przyłębską?".

W odniesieniu do słów posła, Pawłowicz opublikowała pod koniec kwietnia wpis na Twitterze nazywając Trelę m.in. "chamem", "łobuzem", "dziadem kalwaryjskim" i "V ruską kolumną". "Udowodnij najpierw, że brałam łapówki (...) Albo na kolana, pod stół i odszczekać!" - napisała sędzia.

Wniosek o uchylenie immunitetu Krystynie Pawłowicz

Pełnomocnik Treli, wspomniany mecenas Rafał Karbowniczek, informował w październiku, że prywatny akt oskarżenia przeciwko Pawłowicz trafił do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście. Dotyczy on przestępstw m.in. zniesławienia i zniewagi. - Żeby ten akt oskarżenia mógł być dalej procedowany, złożyliśmy wniosek o uchylenie immunitetu pani sędzi Pawłowicz - tłumaczył wówczas adwokat.

Zgodnie z przepisami, taki wniosek musi zostać poddany pod głosowanie Zgromadzenia Ogólnego TK w ciągu miesiąca od złożenia. Do wyrażenia zgody na pociągniecie sędzi do odpowiedzialności potrzebna jest bezwzględna większość głosów sędziów Trybunału.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości