Prezydent pokazał, że jest ponad prawem, że prawo go nie interesuje - stwierdził w rozmowie z TVN24 Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Komentował w ten sposób decyzję Andrzeja Dudy o powołaniu sędziów do Sądu Najwyższego wbrew decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego o wstrzymaniu procedury.
W środę prezydent Duda powołał 27 osób na sędziów Sądu Najwyższego: 19 w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, 7 w Izbie Cywilnej oraz jednego sędziego w Izbie Karnej.
Zaprzysiężenie sędziów przez prezydenta odbyło się jeszcze przed ewentualnym wydaniem przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości tak zwanej decyzji zabezpieczającej - zawieszającej niektóre przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym do czasu wydania ostatecznego orzeczenia.
Dodatkowo, decyzja prezydenta zapadła, mimo że Naczelny Sąd Administracyjny swoimi postanowieniami wstrzymał wykonanie uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów SN.
"Zamach na trójpodział władzy"
Prezes Iustitii Krystian Markiewicz stwierdził, że "prezydent pokazał, że ma za nic trójpodział władzy, że nie interesują go orzeczenia sądów polskich, nie interesują go orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego".
Podkreślił, że "sądy wyraźnie powiedziały, że pan prezydent, KRS i osoby, które idą do Sądu Najwyższego, mają się wstrzymać z jakimikolwiek czynnościami w procesie nominacyjnym".
- A pan prezydent powiedział: mnie to nic nie interesuje. Osoby, które dzisiaj odbierają nominacje sędziowskie też mówią: sądy mamy za nic - dodawał prezes Iustitii.
Jego zdaniem, "to jest zamach na trójpodział władzy, na sądy Rzeczypospolitej".
"Prezydent pokazał, że jest ponad prawem"
Markiewicz przypominał, że "prezydent wielokrotnie mówił, że wszyscy są równi wobec prawa".
- Jeśli Naczelny Sąd Administracyjny wstrzymuje decyzje w procesie nominacyjnym, to ma to zastosowanie do wszystkich. Teraz prezydent pokazał, że jest ponad prawem, że prawo go nie interesuje - wskazał.
W jego ocenie dzisiejsza decyzja prezydenta to "absurd, brak jakiegokolwiek szacunku do sądów Rzeczypospolitej".
"To jest zawłaszczanie wymiaru sprawiedliwości"
Markiewicz poinformował też o wynikach badania, które przeprowadziło jego stowarzyszenie.
- 30 procent badanych sędziów odpowiada, że słyszało o naciskach politycznych. 15 procent mówi, że bezpośrednio dotknęły ich takie naciski - poinformował.
W związku z tym, "jeżeli przyjmiemy, że w Polsce mamy 10 000 sędziów to znaczy, że 1500 sędziów może już w tej chwili bezpośrednio doświadczać nacisków politycznych".
- Ponadto ponad 90 procent sędziów uważa, że te zmiany, które są, są zmianami na gorsze. To, co robią politycy, to jest zawłaszczanie wymiaru sprawiedliwości i odbieranie ludziom ich praw - podkreślił prezes Iustitii.
Autor: ads,kb//kg / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24