Czy wliczanie oceny z religii do średniej na świadectwie jest zgodne z polską konstytucją? W środę wnioskiem w tej sprawie zajmie się Trybunał Konstytucyjny.
Zgodnie ze nowelizowanym w lipcu 2007 r., przez ówczesnego ministra edukacji Romana Giertycha, rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, stopień z religii lub etyki jest wliczany do średniej ocen na świadectwie szkolnym, choć udział w zajęciach z tych przedmiotów jest nieobowiązkowy.
Lewica protestuje
Wniosek o zbadanie zgodności tego rozporządzenia z konstytucją został złożony w listopadzie 2007 r. przez ówczesnych posłów Lewicy i Demokratów.
Według wnioskodawców rozporządzenie jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, "ponieważ celem, który przyświecał jego wydaniu, jest wspieranie religii".
Lewica uważa też, że rozporządzenie jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa, gdyż wprowadza odmienne sposoby obliczania średniej ocen dla uczniów uczęszczających na etykę albo na religię oraz dla uczniów nie biorących udziału w tego rodzaju zajęciach. A średnia ocen decyduje o przyjęciu do szkoły czy o stypendiach naukowych.
Trybunał już raz pochylił się nad wnioskiem, ale 1 lipca odroczył rozpatrywanie tej sprawy z powodu rozszerzenia wniosku przez wnioskodawcę.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24