Drugi dżentelmen USA przyleciał do Polski

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Douglas Emhoff, mąż wiceprezydent USA Kamali Harris, przyleciał do Krakowa. Weźmie między innymi udział w uroczystościach 78. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz. Uda się też do centrum dla ukraińskich uchodźców, uruchomionego przez UNHCR - biuro wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców).

Mąż wiceprezydent USA Kamali Harris przyleciał w czwartek do Krakowa. Jak poinformował Konsulat USA w Krakowie, Douglas Emhoff jest wysłannikiem administracji prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris w zakresie zwalczania antysemityzmu na świecie i wspierania pamięci o Holokauście. Jego wizyta w Polsce i Niemczech ma wzmocnić wysiłki USA na rzecz zwalczania antysemityzmu.

W piątek drugi dżentelmen będzie uczestniczył w uroczystościach 78. rocznicy wyzwolenia byłego nazistowskiego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, weźmie udział m.in. w ceremonii składania wieńców.

Sobotę Emhoff spędzi w Krakowie. Odwiedzi Fabrykę Emalii Oskara Schindlera i Muzeum Galicja – tu weźmie udział w okrągłym stole poświęconym tematyce antysemityzmu i tolerancji. Następnie uda się do centrum dla ukraińskich uchodźców, uruchomionego przez UNHCR (biuro wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców).

Spotkania z przedstawicielami środowiska żydowskiego

W niedzielę mąż Kamali Harris zwiedzi krakowski Kazimierz, dawną dzielnicę żydowską. Spotka się tutaj z władzami gminy wyznaniowej żydowskiej oraz innymi przedstawicielami środowiska żydowskiego.

Potem wyjedzie do Gorlic, gdzie również będzie rozmawiał z przedstawicielami środowiska żydowskiego. Przed wojną niemal połowę mieszkańców Gorlic stanowili wyznawcy judaizmu, mieli swoje domy modlitw, biblioteki, stowarzyszenia.

Wieczorem, po powrocie do Krakowa, odleci do Berlina. W stolicy Niemiec Emhoff, w poniedziałek i wtorek, weźmie udział w spotkaniu specjalnych wysłanników i koordynatorów zajmujących się zwalczaniem antysemityzmu oraz odwiedzi miejsca historyczne i związane z kulturą.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości