Ministerstwo Zdrowia: w sobotę 244 nowe przypadki zakażenia, zmarło ośmiu pacjentów

Aktualizacja:
Autor:
kb,
akw//bgr
Źródło:
TVN24
124 nowe przypadki zakażenia w sobotnie popołudnie
124 nowe przypadki zakażenia w sobotnie popołudnieTVN24
wideo 2/22
TVN24124 nowe przypadki zakażenia w sobotnie popołudnie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę po południu o 124 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych testami laboratoryjnymi oraz o śmierci kolejnych sześciu pacjentów. Rano resort przekazał informację o 120 nowych przypadkach oraz śmierci dwóch osób. Od początku epidemii w Polsce zdiagnozowano 3627 przypadków infekcji, 79 osób zmarło.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL

Po godz. 17.30 resort zdrowia podał, że nowe przypadki dotyczą: 32 osób z woj. małopolskiego, 25 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 15 osób z woj. śląskiego, 13 osób z woj. pomorskiego, 11 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. podlaskiego, 7 osób z woj. podkarpackiego, 7 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. zachodniopomorskiego i lubelskiego.

Poinformowano też, że zmarło kolejnych sześciu pacjentów. To: 75-letnia kobieta i 70-letni mężczyzna ze szpitala w Raciborzu, 59-letni mężczyzna ze szpitala w Bytomiu, 85-letnia kobieta ze szpitala w Bielsku-Białej, 74-letni mężczyzna ze szpitala w Ostródzie oraz 81-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wcześniej, o godzinie 10 resort zdrowia poinformował o 120 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 50 osób z województwa śląskiego, 16 osób z woj. wielkopolskiego, 14 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. zachodniopomorskiego, 9 osób z woj. pomorskiego, 6 osób z woj. lubuskiego, 6 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz 2 osób z woj. świętokrzyskiego.

"Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci kolejnych dwóch osób zakażonych koronawirusem. Są to: 67-letnia kobieta z Częstochowy i 88-letnia kobieta hospitalizowana w Raciborzu, która miała choroby współistniejące" - poinformowano w komunikacie.

Łącznie liczba potwierdzonych zakażeń w naszym kraju wynosi 3627. Nie żyje 79 osób.

Nowe obostrzenia

Od środy obowiązują nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Jest to między innymi ograniczenie liczby osób w sklepach, zamknięcie zakładów fryzjerskich, a także zakaz wychodzenia z domu bez opieki dla nieletnich. Nowe ograniczenia dotyczą także liczby klientów w sklepach, na targach czy na poczcie. W godzinach 10-12 placówki takie są otwarte tylko dla osób powyżej 65. roku życia. Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych.

PREMIER OGŁOSIŁ NOWE OBOSTRZENIA. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

WHO rozważa zalecenie noszenia masek w miejscach publicznych

Panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozważa wprowadzenie zalecenia noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych, szczególnie w pomieszczeniach. Z badań amerykańskich wynika, że zachowanie dystansu 2 metrów może nie być wystarczające. Potrzebnych jest sześć, a nawet osiem metrów.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca obecnie używanie masek jedynie przez osoby zakażone, które mogą rozsiewać patogeny, oraz osoby opiekujące się chorymi, podobnie jak przez pracowników służby zdrowia. Szef panelu ekspertów WHO prof. David Heymann powiedział jednak BBC News, że organizacja rozważa rozszerzenie tego zalecenie na wszystkie osoby znajdujące się miejscach publicznych, głownie sklepach i biurach.

Obecnie zaleca się, żeby zachować dystans co najmniej 2 metrów od innych osób w miejscach publicznych. To powinno wystarczyć, by uniknąć zetknięcia się z patogenami, jakie może rozsiewać osoba zakażona. Może ona nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, bo nie odczuwa żadnych poważniejszych objawów infekcji wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia działa całodobowoInfolinia działa całodobowo

Autor:kb, akw//bgr

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości