TVN24 | Polska

Będą nowe obostrzenia. Minister zdrowia zapowiada

TVN24 | Polska

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP
Minister Niedzielski zapowiada obostrzenia dotyczące organizacji weselTVN24
wideo 2/21
TVN24MZ: obostrzenia z organizacją wesel

W strefie czerwonej pozostaje ograniczenie zgromadzeń do 50 osób, pojawi się w niej także zupełnie nowe obostrzenie dotyczące działalności lokali gastronomicznych. Nowe restrykcje mają dotyczyć też między innymi noszenia maseczek na powietrzu - poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia na konferencji prasowej ogłosił, jakie będą obowiązywać obostrzenia w strefach zielonych, żółtych i czerwonych:

- dozwolone zgromadzenia do 100 osób w strefie zielonej (do tej pory: 150 osób) - dozwolone zgromadzenia do 75 osób w strefie żółtej (do tej pory: 100 osób) - dozwolone zgromadzenia do 50 osób w strefie czerwonej (ograniczenie bez zmian) - lokale gastronomiczne będą otwarte do godziny 22 w strefie czerwonej - obowiązek noszenia maseczek na wolnym powietrzu w strefie żółtej (tak jak dotąd w czerwonej)

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 1326 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 i śmierci 36 zakażonych osób, w tym sześciu "z powodu COVID-19", a 30 "z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami". Łącznie w naszym kraju infekcję koronawirusem potwierdzono u 89 962 osób, spośród których 2483 zmarło. Resort przekazał również, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa obecnie 2399 osób, 141 jest pod respiratorem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Niedzielski o nowych obostrzeniach – co się zmienia?

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o obostrzeniach w strefach zielonej, a także żółtej i czerwonej, gdzie sytuacja epidemiczna jest najbardziej poważna.

- Jeżeli chodzi o ograniczenie zgromadzeń oraz wesel w strefie zielonej, zredukujemy limit, który do tej pory wynosił 150 osób do 100 osób - powiedział Niedzielski.

CZYTAJ TAKŻE: Minister zdrowia: mamy do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem zachorowań >>>

W strefie żółtej zgromadzenia będą ograniczone do 75 osób, ze 100 osób obowiązujących obecnie. W strefie czerwonej ten przepis nie ulegnie zmianie i nadal dopuszczone tutaj będą zgromadzenia do 50 osób.

Minister Zdrowia: mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem zachorowańTVN24

Ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych w czerwonej strefie

Minister zapowiedział, że w strefie czerwonej pojawi się zupełnie nowe obostrzenie - ograniczenie działalności lokali gastronomicznych, restauracji, pubów i barów do godziny 22. Wyjaśnił, że wynika ono z tego, że "kończy się sezon i ogródki gastronomiczne są powoli likwidowane".

Jego zdaniem ogródki "zapewniały większy poziom bezpieczeństwa i mniejsze ryzyko transmisji koronawirusa". - Ponieważ imprezy będą się przenosiły do lokali, chcemy, żeby to odbywało się w ograniczonym czasie, do godziny 22 - powiedział.

Minister Niedzielski: o ograniczeniach w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych TVN24

Noszenia maseczek na powietrzu obowiązkowe w żółtej strefie

Niedzielski poinformował też, że resort wprowadzi dodatkowe obostrzenie polegające na rozszerzeniu obowiązku zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu - będzie ono obowiązywało również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

- W strefie żółtej również na wolnym powietrzu trzeba będzie nosić maseczki. Z całą stanowczością podkreślam, że stosowanie reguły "DDM", czyli "dezynfekcja, dystans, maseczki", to jest mechanizm społecznej odpowiedzialności, który pozwala bronić się skutecznie przed eskalacją pandemii - podkreślał.

Niedzielski wskazywał, że "maseczka jest realnym narzędziem obrony przed koronawirusem w skali ogólnospołecznej".

Niedzielski: noszenia maseczek na powietrzu obowiązkowe w żółtej strefieTVN24

Niedzielski: nowe obostrzenia wejdą w życie przez rozporządzenie w tym tygodniu

Szef resortu zdrowia przekazał, że nowe obostrzenia wejdą w życie "poprzez rozporządzenie, które będzie przygotowane w tym tygodniu". - Taki jest pakiet działań w związku z obserwowaną w ostatnich dwóch tygodniach eskalacją pandemii - podsumował Niedzielski.

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: