"Sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań". Więcej wojska zaangażuje się w walkę z epidemią

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Mariusz Błaszczak podczas odprawy komendantami-rektorami i dowódcamiTWITTER/MON_GOV_PL
wideo 2/35
TWITTER/MON_GOV_PLMariusz Błaszczak podczas odprawy komendantami-rektorami i dowódcami

Minister obrony Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w przeciwdziałanie epidemii COVID-19 w Polsce zostanie zaangażowanych co najmniej 20 tysięcy żołnierzy. W całym kraju zakażenie koronawirusem potwierdzono u ponad 319 tysięcy osób.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w czwartek ponad 20 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Resort przekazał także informację o śmierci 301 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w naszym kraju potwierdzono zakażenie u ponad 319 tysięcy osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Błaszczak: poleciłem, aby pomagało nie mniej niż 20 tysięcy żołnierzy

Resort obrony poinformował w środę, że żołnierze pobrali ponad 15 tysięcy wymazów do badań na obecność koronawirusa w 225 punktach na terenie całej Polski. Wojsko Polskie pomaga w 70 sanepidach i 262 szpitalach. W działaniach przeciwpandemicznych uczestniczy ponad trzy tysiące żołnierzy i pracowników wojska.

Szef ministerstwa Mariusz Błaszczak ocenił w poniedziałek, że obecna sytuacja związana z epidemią COVID-19 "wymaga nadzwyczajnych działań". - Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. W związku z rosnącą liczbą zakażeń, podczas odprawy z dowódcami poleciłem, aby nie mniej niż 20 tysięcy żołnierzy pomagało w przeciwdziałaniu pandemii - poinformował przebywający w izolacji szef MON, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem. - Rozszerzamy także skalę zadań - dodał.

>> Minister obrony narodowej zakażony koronawirusem

Wojsko w walce z epidemią

Od początku października wojsko wspólnie z policją monitoruje także przestrzeganie kwarantanny. Wydzielone w wojskach chemicznych zespoły odpowiadają za dezynfekcję sprzętu, pomieszczeń w jednostkach wojskowych oraz personelu wojskowego. Żołnierze prowadzą także dezynfekcję między innymi domów pomocy społecznej.

W system opieki zdrowotnej włączono 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. W całym kraju działa siedem wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa, w tym dwa mobilne. W czasie epidemii resort obrony utrzymuje sześć Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ewentualnym transporcie chorych na COVID-19.

Autor:akw/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: