TVN24 | Polska

19 tysięcy mandatów, 161 tysięcy osób pouczonych, 7300 spraw w sądzie. Policja reaguje na brak maseczek

TVN24 | Polska

Autor:
akw
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Dr Grzesiowski: brak maseczki to jedna z przyczyn tego, co się w tej chwili dzieje
Dr Grzesiowski: brak maseczki to jedna z przyczyn tego, co się w tej chwili dziejeTVN24
wideo 2/22
TVN24Dr Grzesiowski: brak maseczki to jedna z przyczyn tego, co się w tej chwili dzieje

Od początku epidemii w naszym kraju policjanci wystawili 19 tysięcy mandatów osobom, które nie zasłaniały nosa i ust w miejscach, gdzie jest taki obowiązek. W całej Polsce maseczki trzeba nosić między innymi w komunikacji miejskiej oraz w sklepach. W czerwonych i żółtych strefach nakazane jest to także w przestrzeni otwartej.

Sierż. szt. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji poinformował w niedzielę, że od początku epidemii w Polsce funkcjonariusze "wykonali ponad 3,6 miliona działań w związku ze zwalczaniem koronawirusa". Przekazał, że policjanci w tym czasie między innymi ukarali 19 tysięcy osób mandatem w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania nosa i ust. - 161 tysięcy osób zostało pouczonych, a w 7300 przypadkach skierowaliśmy wniosek do sądu - dodał. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi inspektor sanitarny może wymierzyć karę w wysokości od pięciu do 30 tysięcy złotych za niezakrywanie nosa i ust w miejscach, gdzie to obowiązkowe

>> Profesor Simon o osobach bez maseczek: Karać. Można mieć różne poglądy, ale państwo jest wspólne

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w niedzielę 1934 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Przekazało także informację o śmierci 26 zakażonych osób. Liczba osób w Polsce, u których potwierdzono infekcję koronawirusem przekroczyła łącznie 100 tysięcy, zmarło 2630 osób. Dzień wcześniej, w sobotę, resort zdrowia informował o potwierdzeniu największego od początku epidemii dobowego przyrostu zachorowań. W całej Polsce było ich 2367. - Nic się nadal nie zmienia w przebiegu epidemii. Cały czas mamy w większości przypadki rozproszone. Nie ma dużych ognisk. Musimy niestety w najbliższych dniach i tygodniach przyzwyczaić się do tych wyników - mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dlatego, jak mówił, "tak ważne jest noszenie maseczki, utrzymywanie dystansu".

Od soboty w 51 powiatach i miastach na prawach powiatu obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią. 17 z nich jest w strefie czerwonej, a 34 w żółtej. W obu strefach obowiązkowe jest noszenie maseczek między innymi w przestrzeni otwartej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Autor:akw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości