Profesor Matyja o szpitalu na Stadionie Narodowym: wykluczają mi się dwie rzeczy

Źródło:
TVN24
Prof. Matyja o szpitalu na Stadionie Narodowym: wykluczają się mi dwie rzeczy
Prof. Matyja o szpitalu na Stadionie Narodowym: wykluczają się mi dwie rzeczyTVN24
wideo 2/24
Prof. Matyja o szpitalu na Stadionie Narodowym: wykluczają się mi dwie rzeczyTVN24

W szpitalu ma być 50 respiratorów, a zarazem mają być tam lekko chorzy czy chorzy, u których objawy nie są tak nasilone. To się ze sobą wyklucza - wskazywał w "Faktach po Faktach" prezes Naczelnej Izby Lekarskiej profesor Andrzej Matyja. Odniósł się do informacji o powstającym tymczasowym szpitalu na Stadionie Narodowym, przeznaczonym dla chorych na COVID-19. O tej inicjatywie mówili także epidemiolog i były krajowy konsultant do spraw obronności w dziedzinie epidemiologii profesor doktor habilitowany Krzysztof Chomiczewski oraz specjalista chorób wewnętrznych Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali i lekarz.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie od piątku trwa budowa szpitala tymczasowego dla osób zakażonych koronawirusem. Miejsca dla pacjentów mają się znaleźć w salach konferencyjnych stadionu.

Odpowiedzialny za powstanie i działanie szpitala będzie doktor Artur Zaczyński, lekarz neurochirurg i zastępca dyrektora do spraw medycznych warszawskiego szpitala MSWiA. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej mówił on, że w powstającym szpitalu mają być leczeni chorzy z lekkim przebiegiem COVID-19. W "Faktach po Faktach" w TVN24 potwierdził później także, że w szpitalu ma znaleźć się 50 respiratorów. Przekonywał również, że w tej chwili wydolność systemu ochrony zdrowia jest nadal stabilna.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Profesor Matyja: wykluczają mi się dwie rzeczy

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej profesor Andrzej Matyja mówił "Faktach po Faktach" w TVN24 o powstającym szpitalu i słowach Zaczyńskiego na ten temat.

- Ja nie jestem takim optymistą, jak przed chwileczką kolega Artur Zaczyński. Coś mi się tutaj nie zgadza. Polski system ochrony zdrowia już nie jest stabilny, więc ja nie widzę tej stabilności, którą pan doktor nam tutaj przedstawił - ocenił.

- Wykluczają mi się dwie rzeczy - przyznał. Zwrócił uwagę, że w szpitalu ma być "50 respiratorów, a zarazem mają być tam lekko chorzy czy chorzy, u których te objawy nie są tak nasilone".

- To się ze sobą jakby wyklucza - podkreślił gość "Faktów po Faktach".

- Jeżeli ma być 50 respiratorów, to - szybciutko policzyłem - w jednym dniu musi być zatrudnionych około pięciu, sześciu anestezjologów - zaznaczył profesor Matyja. Jego zdaniem "to jest po prostu niemożliwe do zrealizowania". - Jeszcze słyszymy, że podobne szpitale mają powstać w każdym województwie. Łatwo wybudować, łatwo wstawić respirator, tylko nie da się obsługiwać [respiratorów - przyp. red.] przez ludzi do tego nieprzygotowanych - argumentował.

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej przyznał, że "nie jest optymistą, że to wszystko tak będzie ładnie i prosto wyglądać".

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

O szpitalu na Stadionie i jego zasobach mówił także w "Kropce nad i" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Wyjaśniał, że "ten szpital będzie filią" Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

- Jest założone stworzenie 500 łóżek covidowych z możliwością rozbudowy do 1000 łóżek , z czego 50 to będą łóżka przeznaczone do intensywnej terapii - mówił. Minister wskazywał, że "ten szpital będzie dla pacjentów chorych na COVID-19 wymagających opieki, ale niebędących jeszcze w takim stanie, żeby wymagali opieki na OIOM-ie". - Oczywiście, jeżeli stan któregoś z pacjentów się pogorszy, to właśnie do tego jest te 50 łóżek OIOM-owych - dodał minister.

Dworczyk o szpitalu na Stadionie Narodowym: założone jest 500 łóżek covidowych, z czego 50 do intensywnej terapii
Dworczyk o szpitalu na Stadionie Narodowym: założone jest 500 łóżek covidowych, z czego 50 do intensywnej terapiiTVN24

"Dlaczego do tej pory nie usprawniono systemu?"

O tworzonym na Stadionie Narodowym w Warszawie szpitalu i sytuacji epidemicznej w Polsce mówili w programie również epidemiolog i były krajowy konsultant do spraw obronności w dziedzinie epidemiologii profesor doktor habilitowany Krzysztof Chomiczewski oraz specjalista chorób wewnętrznych Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali i lekarz.

Chomiczewski przyznał, że "w pełni zgadza się" z Matyją. - Mnie gorzki śmiech ogarnia, kiedy słyszę o ilościach łóżek i ilościach respiratorów. Bo ja jeszcze nie znam takiego modelu łóżka, które by samo leczyło pacjenta i do tej pory jeszcze nie są rozpowszechnione respiratory, które by same leczyły chorych - mówił profesor.

- Oczywiście to jest dobre, trzeba być przygotowanym na najgorsze i mieć takie rezerwowe szpitale, ale mam pytanie, dlaczego do tej pory nie usprawniono systemu? Przecież był okres letni, kiedy ta ilość zachorowań spadła - kontynuował.

Prof. Chomiczewski: dlaczego do tej pory nie usprawniono systemu?
Prof. Chomiczewski: dlaczego do tej pory nie usprawniono systemu?

Zwrócił uwagę, że "wiadomo było – bo wszyscy światli epidemiolodzy, Światowa Organizacja Zdrowia zapowiadała - że na jesieni będzie gwałtowny wzrost zachorowań". - Dlaczego wtedy nie zrobiono pewnych przygotowań, jak na przykład opracowanie systemów? - pytał epidemiolog.

- Jak ja słyszę, że umiera pacjent chory na COVID-19 w karetce, wożony od szpitala do szpitala, bo go odbijają jak piłeczkę, a z drugiej strony pan minister (zdrowia, Adam Niedzielski - red.) twierdzi, że tylko 60 procent tak zwanych łóżek covidowych jest zajętych, to nie mam powodu, żeby nie wierzyć panu ministrowi, ale czy tak trudno byłoby stworzyć system informatyczny (...) dostępny dla dyspozytorów pogotowia ratunkowego? - kontynuował.

W piątek wieczorem w Garwolinie zmarł chory na COVID-19 kierowca karetki pogotowia. Od kilku dni przebywał w izolacji domowej z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. W piątek przed południem w poważnym stanie został zabrany z domu przez zespół ratownictwa medycznego, a następnie kilkanaście godzin trwały poszukiwania dla niego miejsca w szpitalach leczących chorych na COVID-19. Choć formalnie łóżko powinno być dostępne, to nie znalazło się dla niego miejsce w żadnej specjalistycznej placówce. Ostatecznie został przyjęty do Szpitala Powiatowego w Garwolinie, gdzie nie udało się go uratować.

W poniedziałek natomiast minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał na konferencji w kraju mamy dostępne 15 tysięcy łóżek dla pacjentów z koronawirusem, a zajętych w tym momencie jest około 8 tysięcy, czyli 60 procent. - Pojawiały się sygnały, że mają charakter papierowy. Przeprowadziliśmy kontrole, czy są rzeczywiste i jest to liczba po weryfikacji - oświadczył.

Fedorowski o propozycjach Polskiej Federacji Szpitali
Fedorowski o propozycjach Polskiej Federacji Szpitali

Polska Federacja Szpitali ma propozycje. "Przede wszystkim postulat znacznej poprawy koordynacji (…) ruchu pacjentów"

Fedorowicz przyznał, że zapobieganie takim sytuacjom, jaka miała miejsce w Garwolinie "to rzeczywiście trudne zadanie". - Polska Federacja Szpitali ma takie propozycje, zgłosiliśmy je. Dzisiaj zresztą na stronie internetowej ukazały się kompleksowe propozycje i w nich między innymi, a może przede wszystkim, postulat znacznej poprawy koordynacji (…) ruchu pacjentów - podkreślił.

- Uważamy, że takie centra, które byłyby troszeczkę wzorowane na centrach kontroli ruchu lotniczego, gdzie w czasie rzeczywistym byłyby przekazywane dane ze szpitali i (…) pokazywane w czasie rzeczywistym na takich komputerach z dashboardami, bardzo nowoczesną technologią - wyjaśniał.

Jak mówił, że "zamiast dzwonić do poszczególnego szpitala, telefony byłyby wykonywane z pogotowia do takiego centrum koordynacji". - My wiemy, że są sztaby zarządzania kryzysowego, ale wydaje nam się, że one nie są aż tak skomputeryzowane, nie mają takiego przepływu informacji i co więcej, dyrektorzy zgłaszają, że czasami po godzinach trudno się z nimi skontaktować - zwrócił uwagę Fedorowicz.

- Więc postulujemy poprawę tej koordynacji, realokację zasobów tak, abyśmy mogli te zasoby, które mamy w sposób optymalny wykorzystać - podsumował gość TVN24.

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Skandal z zakażoną krwią w Wielkiej Brytanii nie był wypadkiem, ale winą lekarzy i kolejnych rządów - wskazują wyniki publicznego dochodzenia zaprezentowane w poniedziałek na Wyspach. W wyniku zakażeń trzy tysiące osób zmarło, a tysiące innych zachorowało na zapalenie wątroby albo zaraziło się wirusem HIV.

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Źródło:
Reuters, BBC

Agenci CBA zatrzymali wieloletnią burmistrzynię Sokółki (woj. podlaskie), a także piętnaście innych osób - wynika z informacji tvn24.pl. Śledztwo dotyczy podejrzeń o korupcję przy inwestycjach samorządowych.

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Źródło:
tvn24.pl

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji kilkaset razy. Padał też silny deszcz, który doprowadził do wielu podtopień i zalań. Skalę zjawiska widać na nagraniach i zdjęciach, które otrzymaliśmy także na Kontakt 24.

Nawałnica w Gnieźnie. Dywany gradu i zalania, które sparaliżowały miasto

Nawałnica w Gnieźnie. Dywany gradu i zalania, które sparaliżowały miasto

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl

Alert RCB. W poniedziałek służby wysyłają kolejne SMS-owe ostrzeżenia przed gwałtowną pogodą. Eksperci ostrzegają przed burzami, ulewami i silnym wiatrem, które spodziewane są w Polsce. Lokalnie mogą wystąpić podtopienia.

Kolejne alerty RCB. Tu pogoda stanowi poważne zagrożenie

Kolejne alerty RCB. Tu pogoda stanowi poważne zagrożenie

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Nie żyje czteroletnia dziewczynka, a 40-letnia kobieta trafiła do szpitala po tym, jak znaleziono je leżące na podłodze w jednym z mieszkań w miejscowości Zagórzany (woj. małopolskie). Służby weszły do mieszkania siłowo.

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

W Srebrowie (woj. podlaskie) trzy psy pogryzły sześcioletnią dziewczynkę na placu zabaw. Dziecko zostało przewiezione do szpitala, natomiast psy trafiły na obserwację do lecznicy. Okazało się, że zwierzęta nie mają zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Psy nie należały do rodziny dziewczynki.

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Źródło:
tvn24.pl

- Krzysztof Jurgiel stoi za tym, że utraciliśmy władzę w województwie podlaskim - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do decyzji o zawieszeniu europosła Jurgiela w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił, w ostatnim momencie okazało się, że PiS nie ma większości w sejmiku. - To była zemsta za to, że pan Jurgiel nie znalazł się na liście kandydatów do Parlamentu Europejskiego - dodał.

Krzysztof Jurgiel zawieszony. Jarosław Kaczyński wskazuje powód i mówi o "zemście"

Krzysztof Jurgiel zawieszony. Jarosław Kaczyński wskazuje powód i mówi o "zemście"

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W poniedziałek 20.05 w Polsce pojawiają się wyładowania atmosferyczne - nad krajem uformowały się trzy fronty atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Porywy wiatru rozpędzają się do 70 km/h

Gdzie jest burza? Porywy wiatru rozpędzają się do 70 km/h

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego wystąpił o wydanie nakazów aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i ministra obrony Joawa Galanta za domniemane zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

Prokurator MTK wystąpił z wnioskiem o nakaz aresztowania premiera Izraela za domniemane zbrodnie wojenne

Prokurator MTK wystąpił z wnioskiem o nakaz aresztowania premiera Izraela za domniemane zbrodnie wojenne

Źródło:
Reuters. PAP

Ukraińskie miasto Wołczańsk ginie. Rosjanie posuwają się w nim krok po kroku i zostawiają za sobą tylko zgliszcza. Atakują też Charków. Ukraińcy odpowiadają natomiast atakiem na rosyjską flotę na Morzu Czarnym, gdzie mają coraz większe sukcesy. Mija pięć lat kadencji prezydenta Zełenskiego. W kraju pogrążonym w wojnie nie ma jednak jak zorganizować wyborów.

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

To obecnie najcięższy odcinek frontu. "Gorzej niż piekło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Daniel Obajtek ma być przesłuchany na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej. Jak powiedział jej szef Michał Szczerba, były prezes Orlenu nie odebrał wezwania na przesłuchanie, w związku z czym próbę jego doręczenia podejmie teraz policja.

Szczerba: Obajtek nie odebrał wezwania przed komisję śledczą. Próbę doręczenia podejmie policja

Szczerba: Obajtek nie odebrał wezwania przed komisję śledczą. Próbę doręczenia podejmie policja

Źródło:
PAP

Dwaj 10-latkowie znaleźli w ośrodku w miejscowości Gaj-Grzmięca (woj. kujawsko-pomorskie) sporą sumę pieniędzy. Te leżały pod łóżkiem, a chłopcy tam zajrzeli, bo - w ramach zabawy - szukali "potwora". Za swoją postawę dostali już dyplomy. Policja szuka właściciela gotówki. 

Szukali pod łóżkiem "potwora", znaleźli sporo pieniędzy 

Szukali pod łóżkiem "potwora", znaleźli sporo pieniędzy 

Źródło:
tvn24.pl

Ratownicy dotarli do miejsca katastrofy śmigłowca przewożącego prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego i szefa dyplomacji Hosejna Amira Abdollahijana. Wszyscy pasażerowie zginęli. W mediach pojawiły się nagrania pokazujące miejsce katastrofy z powietrza, a także relacje sprzed doszczętnie spalonego wraku.

Nagrania z miejsca katastrofy irańskiego śmigłowca

Nagrania z miejsca katastrofy irańskiego śmigłowca

Źródło:
tvn24.pl

IMGW ostrzega przed groźną pogodą. W mocy są ostrzeżenia nawet trzeciego, najwyższego stopnia. W części regionów kraju burzom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu o sumie do 80 litrów na metr kwadratowy. Gwałtowne zjawiska mają towarzyszyć nam do północy.

IMGW rozszerza zasięg czerwonych ostrzeżeń. Uwaga na ulewny deszcz

IMGW rozszerza zasięg czerwonych ostrzeżeń. Uwaga na ulewny deszcz

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolejny raz w ostatnich dniach niedźwiedź pojawił się w południowej Polsce między budynkami - tym razem drapieżnika zauważono w mieście Zagórz na Podkarpaciu. Na zwierzę natknęła się jedna z mieszkanek podczas porannego spaceru z psem. Gdy zauważyła niedźwiedzia, wzięła pupila na ręce i zeszła niedźwiedziowi z drogi. - Możliwe, że zwierzę się przestraszyło - komentuje w rozmowie z tvn24.pl Marek Pasiniewicz z Fundacji Bieszczadziki. Służby ostrzegają mieszkańców i radzą, co zrobić, gdy spotkamy drapieżnika.

Niedźwiedź biegł po ulicy, kobieta z psem zeszła mu z drogi. Nagranie

Niedźwiedź biegł po ulicy, kobieta z psem zeszła mu z drogi. Nagranie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Przywódczyni 130-tysięcznej Gagauzji, Jewgienija Gucul, to nowa wybranka Kremla. Jej głównym zadaniem jest destabilizacja Mołdawii - twierdzi analityk Andrei Curararu z mołdawskiego think tanku Watchdog.md. Stanowisko baszkanki, czyli przewodniczącej autonomicznej Gagauzji, objęła w lipcu zeszłego roku. Wcześniej nie była powszechnie znana. Od początku tego roku już czterokrotnie odwiedziła Moskwę.

Nowa wybranka Kremla. "Jest mistrzynią obietnic bez pokrycia"

Nowa wybranka Kremla. "Jest mistrzynią obietnic bez pokrycia"

Źródło:
PAP

Co najmniej 386 osób, które były przetrzymywane od 10 lat w obozach islamistycznych terrorystów w lesie Sambisa, zostało uwolnionych przez nigeryjską armię. To głównie kobiet i dzieci. Akcja żołnierzy trwała 10 dni i przeprowadzono ją w niesprzyjających górzystych warunkach.

Przez dekadę więzili ich terroryści. Nigeryjska armia odbiła kilkaset osób

Przez dekadę więzili ich terroryści. Nigeryjska armia odbiła kilkaset osób

Źródło:
PAP

Poważnie wyglądające zdarzenie drogowe w Zgierzu (woj. łódzkie). Prowadząca samochód osobowy nie ustąpiła pierwszeństwa motocykliście. Kierujący jednośladem uderzył w bok samochodu i przeleciał nad kierownicą motocykla, upadając na jezdnię. Sprawczyni została ukarana wysokim mandatem.

Motocyklista wbił się w samochód i przeleciał nad pojazdem. Nagranie

Motocyklista wbił się w samochód i przeleciał nad pojazdem. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku odkryli nielegalne składowisko zużytych opon na jednej z posesji na terenie powiatu malborskiego. Kilka tysięcy opon było składowanych bez wymaganych zezwoleń i odpowiedniego zabezpieczenia.

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Donald Tusk, prezes Rady Ministrów, będzie w poniedziałek wieczorem gościem "Faktów po Faktach" w TVN24.

Premier Donald Tusk będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24

Premier Donald Tusk będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24

Źródło:
TVN24

Nie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach europejskich? W poniedziałek ruszył "Latarnik Wyborczy", który może ułatwić podjęcie decyzji. Narzędzie to pozwala na porównanie swoich poglądów z deklaracjami poszczególnych partii.

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Źródło:
latarnikwyborczy.pl, PAP

Współzałożyciel zespołu Skaldowie Jacek Zieliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie "za niezwykłą wartość artystyczną i państwową" twórczości zmarłego muzyka odebrał w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, syn muzyka Bogumił. Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Źródło:
PAP

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl

Współzałożyciel zespołu Skaldowie Jacek Zieliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie "za niezwykłą wartość artystyczną i państwową" twórczości zmarłego muzyka odebrał w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, syn muzyka Bogumił. Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Źródło:
PAP