Zakaz karcenia dzieci w sposób naruszający ich godność i możliwość odebrania dziecka rodzicom przez pracowników socjalnych - zakłada projekt zmiany ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. We wtorek ma go przyjąć rząd.
Projekt wprowadza rozwiązania, które mają lepiej chronić dzieci przed przemocą, m.in. w ich najbliższym otoczeniu, czyli w rodzinie.
Jeden z najważniejszych zapisów zakazuje "stosowania cierpień fizycznych lub psychicznych wobec dzieci", które naruszą ich godność. Pierwotnie była mowa o całkowitym zakazie bicia dzieci, ale przepis został złagodzony na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości.
Nowym rozwiązaniem będzie możliwość wydania sprawcy przemocy nakazu opuszczenia mieszkania i powstrzymywania się od kontaktów z pokrzywdzonymi już na etapie postępowania prokuratorskiego (teraz taki nakaz może wydawać jedynie sąd).
Pijany rodzic może stracić dziecko
O odebraniu dziecka rodzicom – zgodnie z projektem, który przyjmie rząd - będzie mógł decydować każdy z 15-tysięcznej armii państwowych pracowników socjalnych. Gdy uznają oni, że zdrowie lub życie dziecka jest zagrożone, będą to mogli zrobić nawet bez zgody sądu. Np. w sytuacji, gdy opiekun dziecka będzie pijany lub pod wpływem środka odurzającego.
Odebranie dziecka rodzicom ma się odbywać przy udziale policji lub pracowników służby zdrowia.
Bezpłatna obdukcja
Projekt umożliwia też ofierze przemocy uzyskanie bezpłatnego zaświadczenia od lekarza pierwszego kontaktu lub pełniącego ostry dyżur w szpitalu. Teraz obdukcję bezpłatną wykonuje się na wniosek prokuratora.
Nowe przepisy wprowadzają też obowiązek zgłaszania przypadków przemocy odpowiednim organom.
Projekt, który we wtorek przyjmie rząd, przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Źródło: marca.com,sport.es,telegraph.co.uk,PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24