Komisja Wenecka ponownie odwiedzi Polskę. Tematem nowa ustawa o TK
tvn24
Komisja Wenecka ponownie odwiedzi Polskętvn24
Przedstawiciele Komisji Weneckiej ponownie pojawią się w Polsce - podało RMF FM. Delegacja ma przybyć we wrześniu, a tematem rozmów ponownie będzie spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. Będzie to trzecia wizyta KW w tym roku.
Rozmowy mają dotyczyć najnowszej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym podpisanej przed kilkoma dniami przez prezydenta Andrzeja Dudę. Przedstawiciele gremium mają pytać w Polsce, czy nowa ustawa realizuje zalecenia Komisji Weneckiej. Ocena zmian wprowadzonych w Polsce ma zostać opracowana i przedstawiona podczas październikowego posiedzenia organu doradczego Rady Europy.
Trzeci raz w Polsce
To trzecia wizyta Komisji Weneckiej w Polsce. Pierwsza miała miejsce w lutym, która odbyła się na zaproszenie szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Spotkanie dotyczyło noweli ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. W marcu Komisja Wenecka przyjęła krytyczną opinię na temat zmian wokół TK w Polsce.
Kolejna wizyta miała miejsce pod koniec kwietnia. Wtedy przedstawiciele komisji rozmawiali z przedstawicielami parlamentu, władz, korporacji prawniczych, RPO i organizacji pozarządowych. Tematem tym razem była styczniowa nowelizacja ustawy o policji zmieniająca m.in. zasady inwigilacji.
W czerwcu Komisja Wenecka przyjęła z około 20 poprawkami opinię na temat ustawy o policji w Polsce. KW uznała, że uprawnienia do inwigilacji są w Polsce "zbyt szerokie".
Komisja Wenecka
Utworzona w 1990 roku Komisja Wenecka, czyli Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo jako organ doradczy Rady Europy złożona jest z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.
Działalność Komisji dotyczy instytucji demokratycznych i praw podstawowych, sprawiedliwości konstytucyjnej, wyborów, referendów i partii politycznych.