- Kiedyś nawet nam się to nie śniło, dziś jest rutyną – tak prof. Piotr Kaliciński podsumował zmiany w transplantologii. Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie obchodzi Dzień Transplantacji, a promować ideę przeszczepów będzie premier i minister zdrowia.
Imprezę zorganizowano z okazji przypadającego we wtorek Światowego Dnia Transplantacji oraz jubileuszu programu przeszczepiania w Centrum Zdrowia Dziecka wątroby od żywych dawców u dzieci. Pierwszego przeszczepu w ramach tego programu w październiku 1999 r. dokonał zespół prof. Piotra Kalicińskiego.
- Od tego czasu zmieniło się wszystko. Najmniej chirurgia, ale zmieniły się techniki, sprzęt, a przed wszystkim intensywna terapia. Leczenie immunosupresyjne jest dziś mniej szkodliwe. Zmieniło się też podejście społeczne, pojawiły się przeszczepy rodzinne – wyjaśnił Kaliciński.
Przeszczepy rodzinne
Te ostatnie ratują życie głownie dzieci, którym wystarczy fragment wątroby dorosłego. - Największą zaletą jest to, że można ten przeszczep wykonać wtedy, gdy jest potrzebny. Po drugie, jest to zdrowy dawca, zdrowy narząd, i można operację wykonać w sposób planowy. Gdybyśmy polegali tylko na przeszczepach od osób zmarłych , połowa naszych dzieci nie uzyskałaby w ogóle narządu i by zmarła.
Premier z minister w CZD
Premier Donald Tusk i minister zdrowia Ewa Kopacz wzięli dzisiaj udział w konferencji inaugurującej kampanię promującą ideę transplantacji. W Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie podsumowane zostały też tegoroczne wydarzenia związane z tą dziedziną medycyny, m.in. powstanie Partnerstwa dla Transplantacji i przyjęcie przez rząd Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24