Niektórzy burmistrzowie i prezydenci zawłaszczają miasta - stwierdził w "Jeden na jeden" Mateusz Morawiecki. - Dla niektórych, chyba wszyscy by się zgodzili, już wystarczy tego kandydowania - dodał. Pomysł ograniczenia kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów jest jego zdaniem "znakomity".
PiS przygotowuje propozycję zmian w ordynacji wyborczej do samorządu. Chodzi m.in. o wprowadzenie większej przejrzystości oraz o kadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów. Jarosław Kaczyński mówił w zeszłym tygodniu, że chciałby, aby wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad.
Mateusz Morawiecki stwierdził w programie "Jeden na jeden", że ograniczenie kadencji do dwóch to "bardzo dobry pomysł", który już wcześniej był obecny w programie PiS.
- Wracając z Davos, czytałem artykuł w "Der Spiegel" - mówił. - Autor powiedział tam, że to jest coś strasznego, taki pomysł w Polsce, aczkolwiek w Niemczech akurat rzeczywiście mamy dwie kadencje i to jest bardzo dobre i bardzo demokratyczne. Ale w Polsce to jest antydemokratyczne. Naprawdę, zimny prysznic i melisę bym polecał na coś takiego, czyli coś, co u nich jest za Odrą dobre, to u nas jest niedobre, tylko dlatego, że rząd Prawa i Sprawiedliwości to wdraża - tłumaczył.
"Zawłaszczają miasta"
Wicepremier wyjaśniał, że propozycji zmian jest bardzo wiele. - Na pewno wszystkie zasadnicze pomysły będą poddane pod konsultacje społeczne - zapewnił. - Nie pracuję nad tym, ale na pewno będą to dobre pomysły - dodał.
W jego ocenie pomysł wprowadzenia dwukadencyjności jest "znakomity". - Niektórzy burmistrzowie i prezydenci zawłaszczają miasta - tłumaczył.
Morawiecki zaprzeczył, jakoby PiS zamierzało w ten sposób zrobić "skok na samorządy". - Żaden skok, chcemy więcej prawa i więcej sprawiedliwości - przekonywał.
- Dla niektórych, chyba wszyscy by się zgodzili, już wystarczy tego kandydowania - stwierdził. - Szesnaście lat, niektórzy dwadzieścia... Toż to królowie tyle nie rządzili dawniej - mówił. Zauważył, że obecne przepisy prowadzą do powstawania "lokalnych klik".
Autor: kg/ib / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24