TVN24 | Polska

Nie żyje Józef Wiłkomirski, powstaniec warszawski. "Artysta, patriota, społecznik"

TVN24 | Polska

Autor:
js//rzw
Źródło:
PAP
Józef Wiłkomirski zmarł w wieku 94 latPAP//Polskapresse/East News/TVN24
wideo 2/2
PAP//Polskapresse/East News/TVN24Józef Wiłkomirski zmarł w wieku 94 lat

Józef Wiłkomirski, założyciel i wieloletni dyrektor Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, uczestnik Powstania Warszawskiego, zmarł w jego 76. rocznicę. Dyrygent i kompozytor miał 94 lata.

O śmierci wieloletniego dyrektora Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu poinformowali prezydent tego miasta Roman Szełemej oraz Filharmonia Sudecka. "Dziś rano w wieku 94 lat zmarł Józef Wiłkomirski – wielki artysta, patriota, społecznik, człowiek kultury, twórca Filharmonii Sudeckiej, Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha, Wielki Człowiek. Powstaniec Warszawski w rocznicę wybuchu Powstania – symbol. Cześć Jego Pamięci!" - napisał prezydent Wałbrzycha na portalu społecznościowym.

Józef Wiłkomirski urodził się 15 maja 1926 r. w Kaliszu. Przed wojną uczęszczał do Konserwatorium Muzycznego Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej w Łodzi, a podczas okupacji kontynuował naukę gry na wiolonczeli. Wiłkomirski brał udział w Powstaniu Warszawskim. Był więźniem stalagu Sandbostel.

Po wojnie studiował w Łodzi historię i archeologię oraz dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w tym mieście; później również w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.

Założyciel Filharmonii Sudeckiej

Wiłkomirski grał m.in. w orkiestrach Filharmonii Łódzkiej oraz Opery Warszawskiej. Był dyrygentem w Państwowej Filharmonii w Krakowie, Zespole Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze", Państwowej Filharmonii w Poznaniu. W latach 1957-1971 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Filharmonii w Szczecinie.

W 1978 r. stworzył Filharmonię Sudecką w Wałbrzychu i był dyrektorem tej instytucji do 2005 r.

W trakcie swojej kariery artystycznej Wiłkomirski, obok występów w filharmoniach krajowych, koncertował również za granicą, w ponad 20 krajach Europy, Ameryki i Azji. Od końca lat 60. XX w. zajmował się komponowaniem, a jego utwory były wykonywane w Polsce i 14 krajach na świecie. Wiłkomirski był też publicystą oraz działaczem samorządowym.

Wśród wielu odznaczeń, dyrygent i kompozytor został uhonorowywany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Autor:js//rzw

Źródło: PAP