Polacy z roku na rok spożywają coraz więcej alkoholu. Średnio w ciągu roku wypijamy 20 litrów wódki lub około 130 litrów piwa - wynika z najnowszego sprawozdania przygotowanego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Jak tłumaczy Kama Dąbrowska z agencji, wszystko dlatego, że stajemy się coraz bardziej zamożni, a alkohol jest łatwiej dostępny. Według raportu, w 2009 roku każdy Polak wypił średnio 9,5 litra wysokoprocentowego alkoholu. Na przestrzeni trzech ostatnich lat liczba ta wzrosła o ponad 1,5 litra.
Z badań wynika, że najszybciej w Polsce rośnie spożycie alkoholi spirytusowych i piwa. Natomiast liczba wypitego wina utrzymuje się na stabilnym poziomie.
- Najgroźniejszym zjawiskiem jest to, że już blisko co dziesiąty Polak pije ryzykownie, czyli przekracza spożycie 12 litrów czystego alkoholu rocznie - tłumaczy w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna" Dąbrowska.
Zamożne kobiety w grupie ryzyka
Dodaje także, że do grup ryzyka zalicza się już nie tylko niewykształconych mężczyzn z małych miejscowości, ale coraz więcej młodych kobiet, wykształconych i dobrze zarabiających.
Jak się okazuje, Polaków nie przestraszył także światowy kryzys gospodarczy. Konsumenci są coraz bardziej zamożni i wydają na alkohol coraz więcej pieniędzy. W sprzedaży pomaga także rosnąca w szybkim tempie liczba miejsc, gdzie można nabyć trunki. Obecnie jedno takie miejsce przypada na 190 Polaków, w 2001 roku na 260.
Jednak zupełnie inaczej sytuację odbierają producenci. Według nich po kilku latach dobrej sprzedaży, od 2007 roku sprzedaż alkoholu maleje.
Polski rynek w ubiegłym roku był wart 25 mld złotych. Eksperci oceniają, że w tym roku bardzo się nie zmniejszy, a nawet może zanotować wzrost.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu