- Na moje wyczucie, pan prezydent nie podejmie takiej decyzji i nie będzie dopisywał żadnych pytań - powiedział były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień o planowanym na wrzesień referendum. Jego zdaniem dopisanie pytań do zarządzonego przez poprzedniego prezydenta referendum byłoby niekonstytucyjne.
Jerzy Stępień zwrócił uwagę, że prezydent Duda, za zgodą Senatu, może ogłosić kolejne referendum. - Natomiast dopisywanie w tej chwili kolejnych pytań, moim zdaniem, byłoby sprzeczne z Konstytucją - uznał.
Jednocześnie sędzia przyznał, że Trybunał Konstytucyjny nie ma możliwości orzeczenia, czy dopisanie pytań do zatwierdzonego już referendum jest zgodne z ustawą zasadniczą. - Podkreślmy to, że nie ma właściwie możliwości, żeby na przykład TK sprawdził, czy ta procedura toczy się prawidłowo, bo tu [Trybunał - red.] nie ma władzy nad tą procedurą - wyjaśnił.
Stępień zwrócił też uwagę na fakt, że - gdyby Andrzej Duda chciał to zrobić - nie ma też procedury odwołania referendum przez prezydenta, nawet za zgodą Senatu.
- A co miałby Senat zrobić? Wyrazić zgodę na odwołanie referendum? Nie wydaje mi się, żeby to było możliwe - uznał prawnik.
Szydło apeluje do Dudy
Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zaapelowała do Andrzeja Dudy o dodanie pytań do referendum, które z inicjatywy byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędzie się 6 września.
Proponowane przez nią pytania brzmią: "Czy jest Pani/Pan za przywróceniem powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?", "Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe", "Czy jest Pani/Pan za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków?". 6 września zgodnie z inicjatywą prezydenta Komorowskiego Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".
Autor: fil/r / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24