TVN24 | Polska

Jarosław Kaczyński obroniony. Prezes PiS zostaje w rządzie

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/tr
Źródło:
TVN24, PAP
Głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla Jarosława Kaczyńskiego
Głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla Jarosława KaczyńskiegoTVN24
wideo 2/20
Wotum nieufności wobec Jarosława Kaczyńskiego. Debata

W środę wieczorem w Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem Koalicji Obywatelskiej o odwołanie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Ostatecznie wniosek przepadł. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata.

Wniosek złożyła w listopadzie Koalicja Obywatelska, ale podpisali się pod nim także parlamentarzyści Lewicy. Jarosław Kaczyński jest wicepremierem odpowiedzialnym w rządzie za bezpieczeństwo.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Sejmowa debata nad odwołaniem Kaczyńskiego

Najpierw wniosek opozycji negatywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Spraw Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wieczorem posłowie debatowali nad nim na sali plenarnej.

Na początku debaty przemawiał przedstawiciel wnioskodawców, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Po nim stanowisko sejmowej komisji w tej sprawie przedstawił poseł PiS Jarosław Zieliński. Następnie głos zabrali przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych.

Wystąpienia premiera i prezesa PiS

Na zakończenie debaty na sejmową mównicę wyszedł Jarosław Kaczyński. - Ogromna większość tego, co zostało tu powiedziane, to pomieszanie absurdu, kłamstw - ocenił, odnosząc się do słów polityków opozycji.

Kaczyński do opozycji: my jesteśmy z zupełnie innego świata

Po nim głos zabrał jeszcze premier Mateusz Morawiecki. Broniąc prezesa PiS mówił, że "wizja Jarosława Kaczyńskiego to wizja, która stawia polską rację stanu na pierwszym miejscu". Opozycję określił mianem "partii zewnętrznej wobec polskich interesów" i oskarżał jej przedstawicieli o "próbę dezawuowania wizji, którą proponuje Kaczyński".

Premier broni Kaczyńskiego: to nie jest tak naprawdę wniosek jedynie o jego odwołanie

Kaczyński obroniony

Do głosowania nad wotum nieufności dla prezesa PiS doszło przed godziną 23. Za odwołaniem Kaczyńskiego głosowało 216 posłów, a 233 było przeciw. Jedynym, który wstrzymał się od głosu, był sam prezes PiS. 10 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu.

Głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla Jarosława Kaczyńskiego
Głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla Jarosława KaczyńskiegoTVN24
Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Jarosława Kaczyńskiego. Wyniki głosowaniasejm.gov.pl

Autor:mjz/tr

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sejm RP

Pozostałe wiadomości