TVN24 | Polska

Jacek Kurski potraktowany specjalnie? Dr Zaczyński: Myślę, że nie. Pozwólmy to wyjaśnić odpowiednim organom

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24
Jacek Kurski zwolniony z izolacji po dodatnim teście na koronawirusa. Artur Zaczyński komentuje
Jacek Kurski zwolniony z izolacji po dodatnim teście na koronawirusa. Artur Zaczyński komentujeTVN24
wideo 2/24
TVN24Jacek Kurski zwolniony z izolacji po dodatnim teście na koronawirusa. Artur Zaczyński komentuje

Jacek Kurski pomimo dwóch pozytywnych testów na obecność koronawirusa został zwolniony z izolacji i kilka dni później poleciał do Paryża - podał portal Onet. Tę sprawę komentował w TVN24 doktor Artur Zaczyński, zastępca dyrektora do spraw medycznych szpitala MSWiA w Warszawie, gdzie przeprowadzono testy Kurskiego.

24 grudnia portal Onet podał, że prezes telewizji rządowej Jacek Kurski pomimo dodatniego testu na obecność koronawirusa 14 grudnia, po niespełna dobie został zwolniony z 10-dniowej izolacji i kilka dni później poleciał do Francji na konkurs Eurowizja Junior. Szpital MSWiA w Warszawie, gdzie był wykonany test, oświadczył, że Kurski został zwolniony z izolacji, bo "całość obrazu klinicznego pacjenta wskazywała na okres ozdrowieńczy", a wynik testu "wskazuje na późny okres po infekcji COVID-19".

Prezes TVP poinformował później, że złożył pozew przeciwko dziennikarzowi Kamilowi Dziubce i doniesienie do prokuratury na Onet. "Jedynym celem takiego działania było dążenie do wywołania niechęci do mnie" - przekonywał Kurski.

W poniedziałek Onet opublikował kolejny artykuł, w którym czytamy, że prezes telewizji miał wykonany jeszcze jeden test - dzień wcześniej, 13 grudnia. Wieczorem, kiedy dodatni wynik testu trafił do systemu, Kurski był w Teatrze Polskim, gdzie brał udział w koncercie upamiętniającym rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Jacek KurskiPAP/Wojciech Olkuśnik

Zaczyński o Kurskim: myślę, że nie został potraktowany w specjalny sposób

O sprawę "pacjenta K." - jak prowadzący nazywał Kurskiego - był we wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 pytany doktor nauk medycznych Artur Zaczyński, zastępca dyrektora do spraw medycznych szpitala MSWiA w Warszawie. - Pacjent wcześniej pojawił się w naszych rejestrach, był procedowany o wiele wcześniej, niż ten wynik się pojawił - mówił.

Dodał, że sanepid nakazał izolację Kurskiemu, ale "została zdjęta ze względu na cały przebieg choroby i to, co obserwowaliśmy wcześniej". - Ten wniosek żeśmy wyprocedowali - przekazał Zaczyński.

Mówił, że wynik testu Kurskiego był "fałszywie dodatni", co "zostało sprawdzone też w drugim teście". - Lekarze mogą zwalniać z izolacji. Lekarze rodzinni mogą pisać wnioski do sanepidu o zwolnienie z izolacji. To medycznie uzasadnione przypadki - powiedział doktor.

Pytany, czy jego zdaniem Kurskiego potraktowano w specjalny sposób, odparł: - Myślę, że nie. Pozwólmy odpowiednim organom to wyjaśnić. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Kurski był w szpitalu? Zaczyński: był

Prowadzący rozmowę zapytał też Zaczyńskiego, czy Kurski miał pozytywny wynik testu "tydzień czy dwa wcześniej", "w momencie, kiedy zachorował". - Są jeszcze inne objawy, są badania. Wcześniej były tomografie komputerowe, które świadczyły o obrazie… - mówił gość TVN24.

Czy Kurski był wcześniej izolowany na podstawie tomografii? - zapytał gospodarz programu. - Tak, oczywiście. To są podstawowe rzeczy. To jest złoty standard, stwierdzenie zajęcia płuc. (...) Praktycznie każdy pacjent ma wykonywaną tomografię - odpowiedział Zaczyński.

Konrad Piasecki zwrócił uwagę, że sam przechodził COVID-19 i nie miał przeprowadzonej tomografii. Zaczyński zapytał go wtedy, czy trafił do szpitala, czemu prowadzący zaprzeczył.

Piasecki dopytał Zaczyńskiego, czy Kurski był w szpitalu. - Był - odpowiedział doktor.

Kurski był w szpitalu? Zaczyński: był
Kurski był w szpitalu? Zaczyński: byłTVN24

Autor:ads/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Wojciech Olkuśnik

Pozostałe wiadomości