W plebiscycie Instytutu Pamięci Narodowej na polskich "Gigantów Nauki" można głosować na 12 postaci z czasów międzywojnia. Na liście naukowców znaleźli się jedynie mężczyźni, co spotkało się z krytyką. IPN wydał w tej sprawie oświadczenie i zapewnił, że "nie zapomina o kobietach".
Instytut Pamięci Narodowej zorganizował plebiscyt "Giganci Nauki". Na stronie internetowej akcji można przeczytać biogramy 12 naukowców i ocenić ich w skali od 1 do 5 gwiazdek. IPN na 12 "Gigantów Nauki" wybrał samych mężczyzn - między innymi Ignacego Mościckiego, Stanisława Marcina Ulama czy Rudolfa Weigla. Nieobecność w tym gronie chociażby dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie zwróciła uwagę mediów, na przykład "Wysokich Obcasów".
IPN zapewnia, że "nie zapomina o kobietach"
IPN, "w związku z pojawiającymi się zarzutami", wydał oświadczenie w tej sprawie.
Napisał, że "podstawą kampanii" jest pięciotomowa książka "Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki".
W zdigitalizowanej wersji tego słownika - napisał IPN - "biogramy wybitnych Polek i Polaków są sukcesywnie udostępniane w polskiej oraz angielskiej wersji językowej i znajdziemy wśród nich życiorysy wielu kobiet, między innymi Marii Skłodowskiej-Curie".
"W pierwszym z naszych rankingów przedstawiliśmy jedynie wybrane postacie z II Rzeczpospolitej, których sylwetki zostały już pokazane w kalendarzu wydanym przez IPN na 2021 rok oraz w krótkich filmach" - napisał Instytut.
IPN zapewnił, że "nie zapomina o kobietach "ani w kampanii Giganci nauki PL, ani w swoich akcjach edukacyjnych i wydawnictwach". "Kobiety są częścią historii Polski. Tylko w ostatnim czasie w serii 'Bohaterowie Niepodległej' ukazały się broszury o: Zofii, Sabinie i Annie Kleczkowskich, Grażynie Lipińskiej, siostrze Matyldzie Getter, Alinie Pienkowskiej-Borusewicz, Maryli Płońskiej, Teresie Jadwidze Grodzińskiej oraz Agnieszce Wiśle" - czytamy.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: gigancinauki.pl