Decyzja w sprawie Romanowskiego. Chodzi o czerwoną notę Interpolu

Marcin Romanowski
Poszukiwany listem gończym Marcin Romanowski pozostaje na Węgrzech, gdzie skarży się światu na swój los
Źródło: Jakub Sobieniowski/Fakty TVN

Interpol odmówił wszczęcia poszukiwań za Marcinem Romanowskim, podejrzanym w sprawie Funduszu Sprawiedliwości - poinformowała we wtorek prokuratura. Były wiceminister sprawiedliwości ukrywa się na Węgrzech, gdzie uzyskał azyl polityczny.

Kluczowe fakty:
  • Marcin Romanowski jest poszukiwany w związku ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości.
  • Od grudnia ubiegłego roku ukrywa się na Węgrzech.
  • Jest decyzja w sprawie czerwonej noty Interpolu za posłem.

W grudniu ubiegłego roku prokuratura skierowała do Krajowego Biura Interpolu w Komendzie Głównej Policji wniosek o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych Romanowskiego wraz z wnioskiem o publikację czerwonej noty Interpolu.

"Sekretariat Generalny Interpolu podjął decyzję o niepublikowaniu poszukiwań za posłem PiS Marcinem Romanowskim" - poinformowała Anna Adamiak, rzeczniczka prokuratora generalnego. Sekretariat nie argumentuje tej decyzji, stosując zasadę poufności.

Czerwona nota to informacja o tym, iż dana osoba jest poszukiwana przez władze jednego z krajów członkowskich Interpolu, zawierająca prośbę o zlokalizowanie tej osoby oraz jej zatrzymanie.

Marcin Romanowski
Marcin Romanowski
Źródło: Paweł Supernak/PAP

Podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości

Marcin Romanowski – były wiceminister sprawiedliwości, obecnie poseł PiS – jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura zarzuca mu m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz manipulowanie konkursami na środki z tego funduszu, który nadzoruje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Na początku grudnia zeszłego roku sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec Romanowskiego. Ponieważ służby nie mogły go odnaleźć, wydano za nim list gończy, a później również Europejski Nakaz Aresztowania. Wówczas okazało się, że Romanowski uzyskał azyl polityczny na Węgrzech.

Pierwotnie prokuratura przedstawiła Romanowskiemu 11 zarzutów. W marcu tego roku zwróciła się z kolejnym wnioskiem o uchylenie immunitetu Romanowskiemu - było to konieczne ze względu na nowe osiem zarzutów, które prokuratura chce mu postawić. W związku z tym w lutym tego roku Sejm ponownie uchylił Romanowskiemu immunitet.

Nowe przepisy, aby chronić posła

W połowie marca węgierski parlament wprowadził poprawki dotyczące współpracy w sprawach karnych z państwami członkowskimi UE. Tygodnik "HVG" ocenił, że parlament przegłosował zmiany, aby chronić Romanowskiego przed wydaniem go stronie polskiej. Nowe przepisy dają prokuratorowi generalnemu możliwość odwołania od ewentualnej decyzji sądu o przekazaniu Romanowskiego stronie polskiej. Węgierski sąd najwyższy mógłby uchylić decyzję sądu niższej instancji o przekazaniu poszukiwanego w Polsce polityka.

Romanowski i politycy PiS uważają, że śledztwo dotyczące Funduszu Sprawiedliwości jest "zemstą polityczną przy użyciu prokuratury".

Czytaj także: