Holenderskie myśliwce F-35 od sześciu tygodni w Malborku. Cztery razy przejmowały rosyjskie samoloty

Autor:
asty//now
Źródło:
AC.NATO.INT
Myśliwiec F-35. Wideo archiwalne
Myśliwiec F-35. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveMyśliwiec F-35. Wideo archiwalne

Holenderskie F-35 w ciągu ostatnich sześciu tygodni swojej misji w Malborku wykonały około 150 lotów. Cztery z nich odbyły się w trybie alarmowym - poinformowało NATO. Holenderskie myśliwce identyfikowały i przechwytywały rosyjskie samoloty wojskowe nad Morzem Bałtyckim.

Od końca stycznia osiem holenderskich myśliwców F-35 stacjonuje w polskiej bazie lotniczej w Malborku. Ich zadaniem jest odstraszanie wrogów i bronienie wschodniej flanki NATO, a także przeprowadzanie lotów w ramach misji Baltic Air Policing i szkolenie się z sojusznikami w regionie.

- Nasze odrzutowce zostały ściśle zintegrowane z misją NATO w zakresie odstraszania i obrony prowadzonego w Malborku - powiedział podpułkownik dowódca 160-osobowego oddziału F-35 Guido Schols. - Pod kontrolą Polskiego Centrum Operacji Powietrznych w Warszawie i Centrum Połączonych Operacji Powietrznych NATO w Uedem monitorowaliśmy niebo i prowadziliśmy regularne działania szkoleniowe z sojusznikami, prezentując możliwości naszych F-35 w całym spektrum połączonych i wspólnych misji - dodał.

Cztery loty w trybie alarmowym

NATO informuje, że myśliwce piątej generacji wykonały około 150 lotów bojowych. Czterokrotnie holenderskie F-35 były zmuszone do startu w trybie alarmowym, aby zidentyfikować i eskortować rosyjskie samoloty wojskowe przelatujące w pobliżu granic państw NATO nad Morzem Bałtyckim.

"Podczas szkolenia piloci podpułkownika Scholsa wykonywali misje symulujące kontratak obronny, zintegrowaną obronę powietrzną i przeciwrakietową, a także tłumienie i niszczenie obrony przeciwlotniczej wroga, w tym podstawowe manewry myśliwskie, manewry bojowe i szkolenia przechwytujące z samolotami francuskimi, niemieckimi, polskimi i amerykańskimi" - przekazało NATO.

Holenderski F-35Twitter/NATO_AIRCOM

Holandia przywiozła ze sobą specjalny zespół konserwatorów i logistyków, którzy zbudowali struktury wymagane do używania myśliwców F-35. - Była to duża część naszych prac przygotowawczych przed rozmieszczeniem w styczniu - wyjaśnił oficer obsługi technicznej F-35, porucznik Jef de Wit.

- Zreorganizowaliśmy i dostosowaliśmy część infrastruktury bazowej do potrzeb operacji myśliwców piątej generacji, zawsze przy dużym wsparciu naszych polskich gospodarzy - podkreślił.

Holenderskie F-35 przeprowadziły swoje pierwsze operacje w ramach NATO w Bułgarii w 2022 roku. - Malbork nie jest nieznany naszym siłom powietrznym. W 2014 roku byliśmy jednymi z pierwszych członków Sojuszu, którzy rozmieścili tutaj myśliwce F-16 - powiedział podpułkownik Schols.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: AC.NATO.INT

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/NATO_AIRCOM

Pozostałe wiadomości