Nie żyje Henryk Wujec. "Wspaniały przyjaciel, przedobry człowiek, szlachetny i uczciwy do bólu"

TVN24 | Polska

Autor:
momo/b
Źródło:
tvn24.pl
W wieku 79 lat zmarł Henryk Wujec TVN24
wideo 2/21
TVN24W wieku 75 lat zmarł Henryk Wujec

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Henryk Wujec, działacz opozycji w czasach PRL, legenda Solidarności, były poseł i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego - poinformowała w sobotę małżonka zmarłego Ludwika Wujec.

W ostatnim czasie media donosiły, że Henryk Wujec przebywał w szpitalu w ciężkim stanie. Zmarł po długiej chorobie. Miał 79 lat.

Wujec był działaczem opozycji demokratycznej w czasach PRL-u, członkiem Komitetu Obrony Robotników, działaczem "Solidarności".  W 1976 roku współorganizował pomoc dla represjonowanych robotników fabryk w Ursusie i Radomiu. Po wybuchu stanu wojennego został internowany. Później kilkakrotnie trafiał jeszcze do więzienia. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

Po 1989 roku przez wiele lat zasiadał w Sejmie. Pełnił także funkcję wiceministra rolnictwa oraz doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Z wykształcenia był fizykiem.

"Solidna firma, człowiek ciężkiej pracy"

- Solidna firma, człowiek ciężkiej pracy, spokojny i życzliwy - opisywał charakter Wujca na antenie TVN24 jego kolega z opozycji Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej.

Przypomniał, że spędzili razem w jednej celi na Białołęce prawie osiem miesięcy. - Świetnie się nam razem siedziało, bez żadnych zacięć i zatarć - wspominał Onyszkiewicz. 

Jak mówił, Wujec był "naprawdę wspaniałym, wielkim człowiekiem, niesłychanie cichym, skromnym". - Ogromna szkoda, że takich ludzi w Polsce jest mało, a jednego z nich ubyło - dodał. 

"Solidna firma, człowiek ciężkiej pracy, spokojny i życzliwy"TVN24

"Henia nam strasznie będzie brakowało"

- To był nasz Heniu, przyjaciel, strasznie ważny dla nas wszystkich człowiek - mówił na antenie TVN24 działacz opozycji antykomunistycznej Zbigniew Janas.  Jak wspominał, Wujec był "bardzo zdroworozsądkowy, zawsze warto było go posłuchać". - Był odważny, dynamiczny, zawsze gotowy do przygody - dodał.

Janas przypomniał, że na twarzy Wujca zawsze widniał uśmiech. - Henia będzie nam strasznie brakowało - wyznał. 

"To był nasz Heniu, przyjaciel, strasznie ważny dla nas wszystkich człowiek"TVN24

"Wybitny opozycjonista wierny swoim ideałom"

Henryka Wujca przyjaciele i znajomi żegnają także w mediach społecznościowych.

"Zmarł Henio Wujec. Wspaniały przyjaciel, przedobry człowiek, szlachetny i uczciwy do bólu. Społecznik z powołania i przyjaciel organizacji pozarządowych" - napisała w sobotę na Twitterze europosłanka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska. "Odpoczywaj w pokoju, Heniu" - dodała we wpisie.

"Trudno się pogodzić z wiadomością o śmierci Henryka Wujca. Najbardziej zajęty, a zawsze był zajęty, znajdował czas na rozmowę. Otwarty, mądry, odważny. Wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny. Cześć Jego Pamięci!" - napisał w mediach społecznościowych wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.

"Wybitny opozycjonista wierny swoim ideałom. Był wyjątkowy, skromny, otwarty i dobry" - napisała o Wujcu profesor Lena Kolarska-Bobińska, była minister nauki i szkolnictwa wyższego i była eurodeputowana. "Będzie nam go bardzo brakowało w tych trudnych czasach. Demokratyczna Polska o nim nie zapomni" - dodała.

Zmarłego opozycjonistę wspominał także premier Mateusz Morawiecki.

"Henryka Wujca zapamiętam z walki o prawa pracowników Ursusa i działalności w KOR. Stał po stronie zwykłych ludzi, obywateli, robotników, którzy w starciu z machiną totalitarnego państwa byli często bezradni. Niech spoczywa w pokoju" - napisał na Twitterze szef rządu.

Autor:momo/b

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP