Bertold Kittel i Jarosław Jabrzyk zdobyli nagrodę Grand Press 2014 za materiał "Superwizjera" TVN ujawniający kulisy nielegalnego handlu bronią. Dziennikarze wygrali w kategorii dziennikarstwo śledcze. Stacja TVN otrzymała natomiast specjalne wyróżnienie - uznana została za "Telewizję 25-lecia".
W czasie gali finałowej Grand Press nagrodzono najlepszych polskich dziennikarzy. Była to gala wyjątkowa, bo przyznane zostały też nagrody "Media 25-lecia". Otrzymały je redakcje, które wniosły największy wkład w rozwój wolnych mediów i stały się kuźniami profesjonalnego dziennikarstwa. "Telewizją 25-lecia" została stacja TVN.
"Superwizjer" TVN nagrodzony
Nagrodę w kategorii dziennikarstwo śledcze zdobył materiał "Jak zorganizowaliśmy przemyt broni dla separatystów "Superwizjera" TVN. Autorami reportażu są Bertold Kittel i Jarosław Jabrzyk oraz Janek Kroupa (Česky Rozhlas Radiožurnál).
Poprzez dziennikarską prowokację ujawniali oni, jak działa nielegalny międzynarodowy handel bronią.
W tej samej kategorii nominowali byli również inni dziennikarze TVN. Jakub Sobieniowski z "Faktów" za materiał ujawniający, że przetarg na system informatyczny ZUS wygrało Asseco, którego pracownicy byli w radzie jednej fundacji z pracownikami ZUS i pracownicą Urzędu Zamówień Publicznych ("ZUS") i Michał Fuja z "Uwaga!", który prześledził, jak firma SkładyWęgla.pl, będąca potentatem sprzedaży węgla detalicznego, oszukiwała klientów ("Składy węgla").
Dziennikarz roku
Dziennikarzem roku został Piotr Andrusieczko. Nagrodzony był zaskoczony wyróżnieniem i odbierając je podziękował m.in. innym dziennikarzom, z którymi wspólnie relacjonuje wydarzenia na Ukrainie. Piotr Andrusieczko jest redaktorem naczelnym "Ukraińskiego Żurnału" i stałym współpracownikiem "Nowej Europy Wschodniej", pracuje m.in. jako korespondent "Gazety Wyborczej". Głównym zagadnieniem, którym się zajmuje są transformacje społeczno-polityczne na Ukrainie.
Duda i Zieliński nominowani za szpiegów
Maciej Duda i Robert Zieliński, dziennikarze śledczy tvn24.pl zostali nominowani w kategorii news. Zostali docenieni za cykl czterech artykułów dotyczących zatrzymania rosyjskich szpiegów. Duda i Zieliński poinformowali, że ABW zatrzymała oficera Wojska Polskiego pod zarzutem szpiegowania na rzecz Rosji oraz że zatrzymany przez ABW pod tym samym zarzutem prawnik dostał się do Sejmu dzięki zaproszeniu Twojego Ruchu. Nagroda przypadła zespołowi "Wprost" za cykl artykułów o aferze podsłuchowej. W głosowaniu jurorzy byli podzieleni, część z nich zgłosiło "votum separatum", ponieważ uznali, że materiał "Wprost" "nie spełnia elementarnych standardów dziennikarstwa".
Zobacz artykuły nominowanych dziennikarzy tvn24.pl: Polski oficer zatrzymany za szpiegostwo na rzecz Rosji. MON potwierdza "udział w obcym wywiadzie" "Niektóre nazwiska mroziły krew w żyłach". Lista ludzi do zwerbowania przez GRU w mieszkaniu prawnika
Reportaż telewizyjny
W kategorii reportaż telewizyjny nominacje otrzymali Wojciech Bojanowski (TVN24) oraz Martyna Wojciechowska i Marek Kłosowicz, którzy w cyklu "Kobieta na krańcu świata" opowiadają o nieludzkim losie albinosów w Tanzanii oraz Piotr Świerczek i Łukasz Smolnik (TVN24 Biznes i Świat). Nagrodę w tej kategorii otrzymał Tomasz Sekielski ("Po prostu" TVP 1) za reportaż "Zabójcy marzeń" o ofiarach ukraińskiego Majdanu. Wojciech Bojanowski był nominowany za dwa reportaże: 1. "Brazylijska wojna futbolowa" –pokazujący Brazylię tuż przed mundialem – kraj, w którym rządzi piłka, ale także korupcja i przestępczość. 2. "Słowiańska gra w wojnę" – reportaż powstały pod Słowiańskiem na Ukrainie, gdzie ofiarami walk między ukraińskim wojskiem a prorosyjskimi separatystami stali się cywilni mieszkańcy regionu.
Z kolei Piotr Świerczek i Łukasz Smolnik (TVN24 Biznes i Świat) dostali nominację za materiał "Dzieci Afganistanu" – reportaż o tym, jak misje wojskowe w Afganistanie wpłynęły nie tylko na życie żołnierzy, ale też miejscowej ludności, zwłaszcza dzieci.
Kuźniar i Blajer
Jedną z kategorii był Grand Press Digital - nagroda dla dziennikarza bądź redakcji za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej.
Wśród nominowanych był Jarosław Kuźniar (TVN24) – za twórcze wykorzystanie sieci społecznościowych w pracy dziennikarskiej. To absolutny rekordzista pod względem liczby obserwujących go na Twitterze. Pokazuje, jak ważne jest dziś, by dziennikarz utrzymywał kontakt z odbiorcami. Nagroda przypadła redakcji "Dziennika Zachodniego". Zostali docenieni za za wzorcowe wykorzystanie najnowszych narzędzi cyfrowych w pracy regionalnych dziennikarzy.
Paweł Blajer (TVN24 Biznes i Świat) był wśród typowanych do nagrody Grand Press Economy. To nagroda dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów.
Nagrodę otrzymał Maciej Samcik z "Gazety Wyborczej".
Przedstawiciele mediów w jury
Konkurs Grand Press organizowany jest przez miesięcznik "Press". Jego pierwsza edycja odbyła się w 1997 r. Głosami kolegiów redakcyjnych polskich mediów co roku wybierany jest także Dziennikarz Roku - nagroda ta jest jedną z najbardziej prestiżowych branżowych nagród w świecie polskich mediów. Rok temu tytuł Dziennikarza Roku 2013 otrzymał Mariusz Szczygieł za tekst "Śliczny i posłuszny", opublikowany w "Dużym Formacie" - magazynie "Gazety Wyborczej".
W jury Grand Press 2014 zasiadają: Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Renata Gluza ("Press"), Jerzy Jurecki ("Tygodnik Podhalański"), Marcin Kowalczyk ("Express Ilustrowany"), Paweł Lisicki ("Tygodnik do Rzeczy"), David McQuaid (Bloomberg News Warszawa), Edward Miszczak (TVN), Rafał Olejniczak (Radio Zet), Piotr Radziszewski (TVP 1), Andrzej Skworz ("Press"), Jadwiga Sztabińska ("Dziennik Gazeta Prawna"), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Marek Twaróg ("Polska Dziennik Zachodni"), Rafał Zakrzewski ("Gazeta Wyborcza"), Jacek Żakowski ("Polityka").
Autor: kde//gak,rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP