Rosną ceny korepetycji. Ile kosztują zajęcia dodatkowe w nowym roku szkolnym i które są najdroższe?

Autor:
wac//am
Źródło:
CBOS, www.e-korepetycje.net, tvn24.pl
Warszawa powoła Rzecznika Praw Uczniowskich
Warszawa powoła Rzecznika Praw Uczniowskich TVN24
wideo 2/5
TVN24 Warszawa powoła Rzecznika Praw Uczniowskich

Według danych portalu e-korepetycje.net, średnia cena pojedynczych zajęć dodatkowych z matematyki wyższej wzrosła przez rok o 10 zł. Mimo to odsetek polskich rodziców deklarujących chęć wysłania dzieci na płatne zajęcia pozostaje na wysokim poziomie. Które są najdroższe?

Według CBOS, na opłacanie zajęć w roku szkolnym 2021/2022 zdecydowało się 56 proc. rodziców uczniów, czyli o 1 punkt procentowy więcej niż przed rokiem. Raport "Polaków portfel własny", opracowany przez IBRiS na zlecenie Santander Consumer Banku, pokazał, że ponad 70 proc. rodziców planuje wysłać w tym roku dzieci na płatne zajęcia dodatkowe. Najwięcej (61 proc.) zamierza wykupić dzieciom zajęcia sportowe. Co drugi ankietowany wskazał kurs języka angielskiego (48 proc.), na kolejnym miejscu są zaś korepetycje z przedmiotów będących w programie szkolnym (24 proc.). Tylko 15 proc. respondentów zadeklarowało, że ich dziecko nie będzie uczestniczyć w żadnych zajęciach pozalekcyjnych. Tymczasem korepetycje, jak wiele innych usług, drożeją.

Ile kosztują korepetycje?

Najwięcej kosztują korepetycje z przedmiotów ścisłych. Najnowszy raport sporządzony przez gromadzący ogłoszenia z korepetycjami serwis e-korepetycje.net wskazuje, że godzina stacjonarnych zajęć dodatkowych z matematyki wyższej kosztuje średnio 74,07 zł, z informatyki 65,74 zł, z muzyki 62,35 zł, a z fizyki 58,2 zł, z języka hiszpańskiego 54,01 zł, z języka francuskiego 51,92 zł. Średni koszt korepetycji prowadzonych stacjonarnie z języka polskiego i matematyki wynosi kolejno 47,07 zł i 46,96 zł.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku korepetycji prowadzonych zdalnie. Godzina zajęć online z matematyki wyższej średnio kosztuje 73,76 zł, z informatyki 63,04 zł, z muzyki 62,97 zł, z języka francuskiego 56,9 zł, z języka hiszpańskiego 55,6 zł, z języka polskiego 44,99 zł, a z matematyki 45,19 zł.

Analiza wykazała, że w stosunku do poprzedniego roku najbardziej podrożały korepetycje z przedmiotów ścisłych: średnia cena zajęć z informatyki wzrosła o blisko 6,00 zł za godzinę nauki, a matematyki wyższej o niemal 10 zł. Tymczasem z raportu Santander Consumer Banku wynika, że już w poprzednim roku co drugi rodzic wydawał na zajęcia dla jednego dziecka od 300 do 800 zł miesięcznie.

Od czego zależy cena korepetycji

Cena zależy nie tylko od trybu zajęć, ale też m.in. od poziomu (np. matematyka na poziomie podstawowym czy rozszerzonym, uczeń szkoły podstawowej czy maturzysta), doświadczenia korepetytora (student, nauczyciel czy wykładowca akademicki) oraz lokalizacji. Przykładowo godzina korepetycji z chemii w Łodzi kosztuje średnio 43,92 zł, a w Gorzowie Wielkopolskim 57,34 zł. Zajęcia dodatkowe z języka angielskiego w Warszawie kosztują średnio 57,09 zł - to o blisko 12 zł więcej niż w Białymstoku.

"W zeszłym roku zanotowaliśmy aż 18-procentowy wzrost liczby ogłoszeń dotyczących zajęć online" - odnotowali autorzy raportu. "Jednak po zniesieniu obostrzeń spore grono osób zdecydowało się ponownie świadczyć usługi zajęć stacjonarnych" - zaznaczyli. Odsetek korepetytorów decydujących się na wyłączne prowadzenie zajęć online wynosi obecnie 6,7 proc. W badaniach wzięto pod uwagę 215105 ogłoszeń zamieszczonych w serwisie e-korepetycje.net.

Ile dzieci korzysta z zajęć dodatkowych

Z danych gromadzonych przez CBOS od końca lat 90. wynika, że rodzice opłacający dodatkowe zajęcia dla swoich dzieci pozostawali w mniejszości do 2011 roku. W roku szkolnym 2014/2015 po raz pierwszy ponad połowa respondentów (52 proc.) była zainteresowana posłaniem swoich pociech na płatne zajęcia pozalekcyjne. "Po rozpoczęciu roku szkolnego 2018/2019 dwie trzecie (67 proc.) rodziców twierdziło, że przynajmniej jedno z ich dzieci uczęszcza lub będzie uczęszczać w rozpoczętym roku szkolnym na takie zajęcia" - czytamy w komunikacie z badań "Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2021/2022". Trend się nie utrzymał i w kolejnych latach, w tym w pierwszym roku szkolnym w czasie pandemii, liczba deklarujących chęć wysłania dzieci na płatne zajęcia dodatkowe spadła, wciąż jednak pozostając na poziomie powyżej 50 proc.

ZOBACZ TEŻ: Problemy polskiej szkoły. "Załamanie to kwestia kilku ostatnich lat"

Autor:wac//am

Źródło: CBOS, www.e-korepetycje.net, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości