Marek Edelman, Leszek Kołakowski, Zbigniew Religa, Zbigniew Zapasiewicz... To nazwiska tylko niektórych słynnych Polaków, którzy odeszli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Ginęli też polscy żołnierze w Afganistanie, pod ziemią życie stracili górnicy.
8 listopada 2008 r. w wieku 81 lat zmarł Mieczysław F. Rakowski. W latach 1988-89 kierował ostatnim rządem PRL, w latach 1989-90 sprawował funkcję (jako ostatni) I sekretarza KC PZPR.
17 listopada w wieku 74 lat zmarł rysownik Janusz Christa, autor komiksu "Kajko i Kokosz", czyli przygód słowiańskich wojów, którzy pojawiali się na łamach "Wieczoru Wybrzeża" i "Świata Młodych", a następnie - w wydaniach książkowych.
20 listopada zmarł Jan Machulski - aktor, reżyser i pedagog. Miał 80 lat. Jego najsłynniejsza filmowa rola to kasiarz Henryk Kwinto w "Vabank" (1981) i "Vabank II, czyli Riposta" reżyserowanych przez syna - Juliusza.
W 1970 roku był współzałożycielem warszawskiego Teatru Ochoty, gdzie reżyserował i grał w wielu sztukach.
9 grudnia 2008 r. w wieku 81 lat zmarł reżyser, scenarzysta Władysław Ślesicki. Najbardziej znanym jego filmem była ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy" (1973).
25 grudnia zmarł Maciej Kuroń, dziennikarz zajmujący się tematyką kulinarną, syn Jacka i Grażyny Kuroniów. Miał 48 lat.
22 stycznia odeszła w wieku 69 lat Anna Radziwiłł - historyk, inicjatorka reformy szkolnictwa. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego została wiceministrem edukacji. W latach 1997-2001 pełniła funkcję doradcy ministra edukacji. Ponownie wiceministrem została w rządzie Marka Belki. W marcu 2008 r. weszła w skład Rady Edukacji Narodowej.
23 lutego w wieku 79 lat zmarł Franciszek Starowieyski - malarz, grafik, scenograf, autor plakatów, ilustracji, opracowań graficznych książek oraz obrazów. Zyskał popularność w latach 60. jako autor plakatów teatralnych i filmowych. Twórca tzw. Teatru Rysowania - pokazów wirtuozerii rysowania, które zrealizował około 30 razy.
8 marca zmarł kardiochirurg, były minister zdrowia prof. Zbigniew Religa. W 1985 r. stworzył oddział kardiochirurgii w Zabrzu. W listopadzie 1985 r. dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca, które było kamieniem milowym w rozwoju polskiej transplantologii. Był ministrem zdrowia w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, dwukrotnie senatorem, posłem PiS.
6 kwietnia zmarł 84-letni prawnik i polityk prof. Andrzej Stelmachowski. W okresie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. W wolnej Polsce był marszałkiem Senatu I kadencji w latach 1989-91, a w latach 1991-1992 ministrem edukacji narodowej w rządzie Jana Olszewskiego. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Od 1990 do 2008 r. prof. Stelmachowski był prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Warszawie.
16 maja w wieku 84 lat zmarł Mieczysław Jahoda, operator filmowy, autor zdjęć do m.in. "Krzyżaków" i "Rękopisu znalezionego w Saragossie" oraz seriali telewizyjnych "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek".
20 maja w wieku 59 lat zmarł prawnik, znawca problematyki praw człowieka, prof. Zbigniew Hołda. Działał na rzecz dostosowania polskiego systemu prawnego i penitencjarnego do standardów europejskich. Jako adwokat prowadził tzw. sprawy precedensowe, w których wyrok może spowodować nową interpretację prawa. W 1980 i 1981 r. doradzał Solidarności. W stanie wojennym był internowany.
26 maja w wieku 72 lat zmarł aktor Marek Walczewski. Jako aktor filmowy Walczewski debiutował w 1963 roku rolą w filmie "Pasażerka" Andrzeja Munka. Popularność Walczewski zyskał też dzięki filmowym kreacjom w m.in. "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, "Dolinie Issy" Tadeusza Konwickiego.
12 lipca w wieku 82 lat zmarł tancerz i choreograf Witold Gruca, solista Opery Warszawskiej i Teatru Wielkiego w Warszawie.
14 lipca w wieku 75 lat zmarł aktor Zbigniew Zapasiewicz. Karierę filmową rozpoczął w 1963 r. W 1976 r. stworzył jedną z najważniejszych swych ról filmowych - docenta Szelestowskiego w "Barwach ochronnych" Krzysztofa Zanussiego. Grał również w filmach Andrzeja Wajdy, Jana Łomnickiego, Stanisława Brejdyganta, Stanisława Różewicza.
17 lipca zmarł wybitny filozof Leszek Kołakowski. Miał 82 lata. Jego nazwisko znajduje się we wszystkich ważniejszych w świecie leksykonach i encyklopediach. W czasie okupacji hitlerowskiej ukończył tajne liceum, po wojnie uzyskał świadectwo dojrzałości jako ekstern. W latach 1945-1951 studiował filozofię na Uniwersytecie Łódzkim i Warszawskim. Wykładał na wielu zagranicznych uniwersytetach m.in. na Yale University, Berkeley University, University of Chicago. Na stałe związany był z Oxfordem.
27 lipca zmarł aktor Igor Przegrodzki. Wcielił się w ponad 200 ról teatralnych. Zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach, m.in. w "Pętli", "Lalce" oraz "Marcowych migdałach".
8 sierpnia zmarł Jan Tarasin - polski malarz, grafik, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
18 września w wieku 90 lat zmarła prof. Barbara Skarga - humanistka, filozof, etyk, historyk filozofii. W czasie II wojny światowej była łączniczką AK. W 1944 r. aresztowana przez bolszewików, trafiła do więzienia, następnie do łagrów i na zsyłkę. Do kraju powróciła w 1955 r. Jest autorką książek, takich jak m.in.: "Czas i trwanie. Studia nad Bergsonem", "Ślad i obecność", "Człowiek to nie jest piękne zwierzę". Lata więzienia, łagrów i zsyłki opisała w książce "Po wyzwoleniu 1944-1956".
2 października zmarł Marek Edelman - ostatni przywódca powstania w Getcie Warszawskim, kardiolog, opozycjonista. Podczas okupacji zaangażował się w działalność Żydowskiej Organizacji Bojowej. Po samobójstwie Mordechaja Anielewicza, został ostatnim przywódcą bojowników ŻOB podczas walk. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. W 1946 na stałe zamieszkał w Łodzi, został kardiologiem. Do 1989 roku Edelman uczestniczył w podziemnym ruchu solidarnościowym. W latach 1989-93 był posłem na Sejm.
22 października w wieku 64 lat zmarł Maciej Rybiński - dziennikarz i komentator polityczny. W zawodzie debiutował jako dziennikarz sportowy. Był scenarzystą serialu "Alternatywy 4", współautorem kryminałów. Po wprowadzeniu stanu wojennego został aresztowany. Od września 1982 roku przebywał na emigracji. Pisał dla wielu pism emigracyjnych, m.in. paryskiej "Kultury", "Kontaktu", "Dziennika Polskiego". Do Polski wrócił w listopadzie 1998.
31 października zmarł Jan Wejchert. W 1984 założył Grupę ITI, którą prowadził wspólnie ze swoimi bliskimi przyjaciółmi i partnerami biznesowymi - Mariuszem Walterem i Bruno Valsangiacomo. W ciągu tych lat uczynił z niej wiodącą grupę medialną Centralnej i Wschodniej Europy.
Zamordowany przez terrorystów
7 lutego ogłoszono, że zabito polskiego inżyniera, geologa Piotra Stańczaka, porwanego i zamordowanego w Pakistanie przez terrorystów. Stańczak pracował tam jako pracownik firmy Geofizyka Kraków. Został uprowadzony 28 września 2008 roku między Islamabadem i Peszawarem, kiedy jechał skontrolować sprzęt geologiczny. Porywacze żądali zwolnienia czterech swoich towarzyszy z pakistańskich więzień. 2 października talibowie przyznali się do porwania Polaka.
Śmierć w Afganistanie
10 lutego w prowincji Ghazni w Afganistanie w wypadku drogowym zginął polski żołnierz chorąży Andrzej Rozmiarek. Miał 35 lat. 10 sierpnia w wyniku ran postrzałowych, odniesionych podczas wymiany ognia zginął kpt. Daniel Ambroziński. Miał 32 lata.
4 września zginął plutonowy Marcin Poręba z 5. pułku inżynieryjnego ze Szczecina. Miał 32 lata. 8 września zmarł st. szer. Artur Pyc. Żołnierz został ranny, gdy 22 maja na drodze z bazy Ghazni do bazy Warrior eksplodował ładunek wybuchowy domowej roboty.
10 września w wyniku wymiany ognia, do której doszło w dystrykcie Andar, zginął 30-letni st. szeregowy Piotr Marciniak z 6. Brygady Desantowo-Szturmowej.
Katastrofa Bryzy
31 marca czteroosobowa załoga zginęła w katastrofie samolotu wojskowego Bryza na lotnisku Gdynia-Babie Doły. Samolot ćwiczył awaryjne lądowanie na jednym silniku. W katastrofie zginęli kapitan marynarki Marek Sztabiński, komandor podporucznik Roman Berski, chorąży sztabowy marynarki Ireneusz Rajewski, porucznik marynarki Przemysław Dudzik. Mieli od 27 do 48 lat.
Śmierć górników
18 września w wyniku katastrofy górniczej w kopalni "Wujek" - doszło do zapalenia się metanu - śmierć poniosło 20 górników. W dniu katastrofy zginęło 12 górników, 8 osób zmarło w szpitalach.
Wielki pożar
Po północy, w drugi dzień świąt wielkanocnych, w domu socjalnym w Kamieniu Pomorskim w gigantycznym pożarze zginęły 23 osoby.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24