Polska

Dziś Wielkanoc. Najważniejsze święto w Kościele katolickim

Polska


Dziś Niedziela Wielkanocna, najważniejsze święto w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Wierni w całym kraju świętują zmartwychwstanie Chrystusa.

Święta wielkanocne są szczególnie radosne, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. To specjalny dzień dla wszystkich chrześcijan.

Rezurekcja odprawiana jest w niedzielę, w pierwszy dzień świąt, tradycyjnie o godz. 6 rano. Najświętszy Sakrament w uroczystej procesji - pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych - trzykrotnie obnoszony jest wokół kościoła. Kiedyś rozpoczęciu mszy rezurekcyjnej towarzyszył huk armat. Dzisiaj - wybuchy petard.

W kościołach katedralnych w całej Polsce odbywają się świąteczne uroczystości, którym przewodniczą biskupi diecezjalni.

W stolicy głównym uroczystościom będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. O godz. 11 poprowadzi procesję i odprawi mszę św. pontyfikalną w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela oraz wygłosi okolicznościową homilię.

Najstarsze święto

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich.

Wielkanoc jest świętem ruchomym (obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca) i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych, jak: Wniebowstąpienie czy Zesłanie Ducha Świętego.

Prawosławni tydzień później

Tego samego dnia prawosławni obchodzą Święto Wjazdu Pańskiego do Jerozolimy, czyli tradycyjną Niedzielę Palmową. Wielkanoc zaś wypada u nich tydzień później niż u katolików.

Materiał "Faktów" TVN o Wielkiej Sobocie:

Autor: mb/kk / Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości