TVN24 | Polska

Nie może dotykać ziemi, nie może służyć za wstęgę, a w zniszczonej trzeba z szacunkiem rozdzielić barwy

TVN24 | Polska

Autor:
dg/kab
Źródło:
PAP, TVN24
"Szanuj flagę jak Wojsko Polskie"
"Szanuj flagę jak Wojsko Polskie"Ministerstwo Obrony Narodowej
wideo 2/2
Ministerstwo Obrony Narodowej"Szanuj flagę jak Wojsko Polskie"

Drugiego maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi. Z tej okazji żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP nagrali filmy z przesłaniem: "Szanuj flagę jak Wojsko Polskie". Flaga zostanie podniesiona na 35 masztach ustawionych w kontur Polski.

MON poinformował w piątek o akcji resortu i Wojska Polskiego związanej ze świętem Dnia Flagi, które przypada 2. maja. W tym dniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak weźmie udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Flaga zostanie podniesiona na 35 masztach ustawionych w kontur Polski.

"Szanuj flagę jak Wojsko Polskie"

MON podkreślił, że ustanowiony w 2004 roku Dzień Flagi przypomina o szacunku do barw narodowych oraz do innych symboli Polski, ma także rozpowszechniać wiedzę o nich.

Dlatego resort obrony i Wojsko Polskie zorganizowało akcję "Szanuj flagę jak Wojsko Polskie". "Przed Dniem Flagi i Świętem Narodowym 3 maja żołnierze Wojska Polskiego przypominają o najważniejszych zasadach prezentowania barw narodowych" - zaznaczono.

"W tym czasie w oknach, na balkonach, na budynkach Polacy wywieszają biało-czerwone flagi, by poczuć jedność, radość i dumę. Warto wiedzieć, że 'w świecie flag jest hierarchia, jak w wojsku' i obowiązuje protokół flagowy. Żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP z całej Polski nagrali filmiki z przesłaniem 'Szanuj flagę jak Wojsko Polskie" - podkreśliły służby prasowe resortu.

Opisano też przesłanie od żołnierzy. "Załoga KTO Rosomak z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej przypomina, że polska flaga musi być czysta i mieć czytelne barwy. Żołnierze z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie mówią o tym, że polską flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie i nie pochyla się jej przed żadną inną flagą, ani znakiem. Ze spotu można dowiedzieć się, że każda flaga ma swoje miejsce w szeregu. Jeśli są dwie lub cztery flagi, Biało-Czerwona stoi pierwsza z lewej, jeśli trzy – stoi w środku" - podano.

Dzień Flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto ustanowione przez Sejm w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej. Ma ono propagować szacunek do polskiej flagi, wzmacniać wiedzę o polskich symbolach narodowych, a także promować postawy patriotyczne. Dzień Flagi ustanowiony został w samym środku tak zwanej majówki – pomiędzy Świętem Pracy oraz Świętem Konstytucji 3 Maja. Przypada więc 2 maja.

Tego samego dnia przypada również drugie święto - Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Wybór daty 2 maja nie był przypadkowy. Przede wszystkim chodziło o wykorzystanie dnia pomiędzy dwoma innymi świętami 1 i 3 maja, a także promocję przypadającego na ten sam dzień święta Polonii. Symboliczne znaczenie miał również fakt, że właśnie 2 maja 1945 roku polska flaga zawieszona została przez polskich żołnierzy na Reichstagu w zrujnowanym Berlinie.

Jak obchodzi się Dzień Flagi? Przede wszystkim poprzez wywieszanie polskich barw narodowych. Dlatego tego dnia, a najczęściej przez całą majówkę, polskie flagi wywieszane są w oknach, na balkonach czy w ogrodach. To również dzień, w który organizowane są różne wydarzenia i manifestacje patriotyczne.

Spot akcji #mojaflaga
Spot akcji #mojaflaga Biuro Programu "Niepodległa"

Autor:dg/kab

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości