F16, śmigłowce w powietrzu, na ziemi czołgi i setki żołnierzy: na stołecznych Alejach Ujazdowskich wielka wojskowa defilada. To największa od lat impreza z okazji święta Wojska Polskiego. Warszawiacy będą mieli okazję podziwiać polską armię, ale i... postać w korkach.
W defiladzie weźmie udział ok. tysiąca żołnierzy z pododdziałów wszystkich rodzajów wojsk lądowych - pancernych, zmechanizowanych i artylerii. Przemaszerują marynarze, lotnicy i weterani, a nad trybuną honorową przelecą samoloty i śmigłowce wszystkich rodzajów sił zbrojnych - helikoptery Sokół, Mi-17, szturmowe Mi-24, morskie Anakonda i Kaman Seasprite, a także samoloty Bryza, Iskra, Su-22, MiG-29 i najnowszy, i najgłośniejszy, nabytek ostatnich lat: F-16.
W tegorocznej defiladzie przemaszeruje też 40 żołnierzy z Francji. Po udziale polskiego pododdziału w paradzie 14 lipca na Polach Elizejskich, z rewizytą do Warszawy przybył poczet sztandarowy i pluton reprezentacyjny 1. pułku artylerii z Belfort.
Ulicami przejada ponadto samobieżna armatohaubica Dana, czołgi Leopard 2A4 i PT-91 Twardy, samobieżny zestaw rakiet przeciwlotniczych Osa, gąsienicowe bojowe wozy piechoty BWP i transportery Rosomak. Amatorzy militariów powinni trzymać kciuki, żeby nie było za gorąco. Jeśli temperatura przekroczy 30 stopni, ciężki sprzęt nie wyjedzie na ulice w obawie o stan ich nawierzchni.
Defilada zacznie się o 14. Trasa przejazdu wojsk zaczyna się na Alejach Ujazdowskich w okolicach Alei Róż, a konczy przy Belwederze. Na trybunie honorowej przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze przyjmować ją będą Prezydent RP Zwierzchnik Sił Zbrojnych Lech Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu, kierownictwo MON oraz MSZ i kadra dowódcza WP. Stolicę reprezentuje wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz (prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz jest na wakacjach).
Dzień 15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki.
Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się dzień 15 sierpnia.
Ponadto w Ossowie o godz. 10.00 i w Radzyminie o godz. 17.00 rozpoczną się uroczystości z okazji 87 rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Czego mogą się spodziewać zmotoryzowani warszawiacy?
Od wtorkowego wieczoru wyłączone z ruchu są Al. Ujazdowskie oraz ul. Belwederska na odcinku od Pięknej do Chełmskiej. Ponadto w środę w godz. 10–13 zamknięte dla ruchu będą ulice: Królewska, Wierzbowa, Tokarzewskiego-Karaszewicza, Ossolińskich, pl. Małachowskiego, Kredytowa, pl. Dąbrowskiego.
W godz. 12.–13.30 w wyłączona z ruchu będzie także ul. Myśliwiecka na odcinku między Łazienkowską i Szwoleżerów.
A czego użytkownicy komunikacji miejskiej?
Autobusy będą kierowane na trasy objazdowe. Linie nr 116, 166, 180, 195, 503 od skrzyżowania ul. Spacerowej z Belwederską i Gagarina pojadą ulicami: Spacerowa, Goworka, Puławska do pl. Unii Lubelskiej i dalej Marszałkowską do pl. Konstytucji. Będą wracać ul. Waryńskiego przez pl. Unii Lubelskiej - przez Piękną, Al. Ujazdowskimi i dalej własnymi trasami.
Linia nr 122 od pl. Unii Lubelskiej ulicami: Marszałkowska przez pl. Konstytucji a w drodze powrotnej Waryńskiego przez pl. Unii Lubelskiej, Piękną i dalej bez zmian.
Autobusy linii nr 151 pojadą od pl. Na Rozdrożu w obu kierunkach al. Armii Ludowej przez rondo Jazdy Polskiej i Waryńskiego, pl. Konstytucji, Marszałkowską i dalej bez zmian.
kaw
Źródło: PAP, APTN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24\mon.gov.pl