Zmarła profesor Daria Nałęcz, wieloletnia dyrektor Archiwów Państwowych i była wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Była odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
"Z ogromny smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Darii Nałęcz, która przez wiele lat kierowała siecią Archiwów Państwowych" - przekazało Archiwum Państwowe w Warszawie. "Rodzinie, bliskim i współpracownikom Pani Profesor składamy najszczersze wyrazy współczucia" - napisano.
Archiwum Państwowe w Warszawie zamieściło na swojej stronie także biogram profesor Nałęcz. Jak napisano, była cenioną historyczką i archiwistką, specjalistką w zakresie historii Polski XIX i XX wieku, dziejów polskiej inteligencji i historii dwudziestolecia międzywojennego, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i wykładowcą akademickim.
Wieloletnia naczelna dyrektor Archiwów Państwowych
W latach 1996-2006 pełniła urząd Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. "W tym okresie aktywnie włączała Archiwa Państwowe w realizację wielu ważnych przedsięwzięć o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Pod jej auspicjami przez wiele lat prowadzony był m.in. program poświęcony działaniom polskiego wywiadu w czasie II wojny światowej. W jego efekcie powstała 2-tomowa publikacja materiałów historycznych pt. 'Polsko-brytyjska współpraca wywiadowcza podczas II wojny światowej', przypominająca osiągnięcia polskiego wywiadu (w tym wkład w złamanie kodu Enigmy)" - czytamy na stronie Archiwum Państwowego w Warszawie.
Dodano, że w 1996 roku Archiwa Państwowe rozpoczęły również organizację międzynarodowego cyklu konferencji "Colloquia Jerzy Skowronek Dedicata", który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród archiwów krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Zintensyfikowaniu uległa również współpraca z polonijnymi ośrodkami naukowo-kulturalnymi oraz archiwami i bibliotekami polskimi poza granicami Polski. Ważną, kontynuowaną po poprzedniku inicjatywą międzynarodową była w owym czasie również współpraca polskich archiwów państwowych z archiwami Rosji i innymi instytucjami pamięci w Polsce, dotycząca udokumentowania zbrodni katyńskiej. W efekcie wieloletniego projektu powstała istotna dla kształtowania polityki pamięci 4-tomowa publikacja źródłowa pt. 'Katyń. Dokumenty zbrodni', która ukazała się drukiem w latach 1996, 1998, 2001 i 2006.
Daria Nałęcz pełniła również funkcje w wielu międzynarodowych i krajowych gremiach archiwalnych. W latach 1997-2007 przewodniczyła Polskiemu Komitetowi Programu UNESCO Pamięć Świata. Była również przewodniczącą europejskiego oddziału Międzynarodowej Rady Archiwów EURBICA. Od 2005 roku przewodniczyła Grupie zadaniowej ds. współpracy międzynarodowej w zakresie edukacji, upamiętniania i badania Holokaustu (Task Force for International Cooperation on Holocaust Education, Remembrance and Research).
Nałęcz pełniła również funkcję redaktora naczelnego "Archeionu" – najstarszego czasopisma archiwalnego ukazującego się od 1926 roku.
W latach 2012–2015 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Została Odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2011) i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).
Źródło: tvn24.pl