"Czy wiedzieliście, że...". Ambasada tłumaczy historię tego zdjęcia

Premierzy Tusk i Kristersson w łódce
Donald Tusk na łódce z premierem Szwecji
Źródło: X/@donaldtusk

Ambasada Szwecji w Warszawie tłumaczy znaczenie zdjęcia premiera Donalda Tuska z Ulfem Kristerssonem na łódce. "To szwedzka tradycja" - przekazała. Placówka dyplomatyczna przypomina, że w przeszłości na rejs z premierem Szwecji wybrali się między innymi Angela Merkel, Kofi Annan, Boris Johnson i Aleksander Kwaśniewski.

W czwartek, w czasie nieformalnego szczytu Nordycko-Bałtyckiej Ósemki (NB8), który odbywa się w położonym około 120 kilometrów od Sztokholmu Harpsund, premier Donald Tusk opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym widać, jak pływa łódką ze szwedzkim premierem Ulfem Kristerssonen.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dwóch premierów w łódce

Ambasada Szwecji o historii tego zdjęcia

"Czy wiedzieliście, że sytuacja taka, jak ta ze zdjęcia, to szwedzka tradycja? Kiedy szwedzki premier przyjmuje w swojej oficjalnej rezydencji w Harpsund najwyższych rangą gości - prezydentów i premierów, zaprasza ich zwykle na przejażdżkę łodzią wiosłową zwaną Harpsundsekan" - wytłumaczyła na X ambasada Szwecji w Warszawie.

"Zgodnie z tradycją wiosłuje szwedzki premier. Przejażdżka daje gospodarzowi i gościom możliwość zupełnie prywatnej i osobistej rozmowy" - podkreślono.

"Premier RP Donald Tusk jest pierwszym oficjalnym gościem, którego na taką przejażdżkę zabrał obecny premier Szwecji Ulf Kristersson. Wcześniej pasażerami 'Harpsundsekan' byli między innymi Angela Merkel, Kofi Annan, Boris Johnson, a także Aleksander Kwaśniewski" - dodano.

Porozumienie o strategicznym partnerstwie

Premierzy Polski i Szwecji podpisali w czwartek także nowe porozumienie o strategicznym partnerstwie obu krajów.

Jak wskazywał Kristersson, nowe porozumienie z Polską sprawia, że więzi między oboma krajami są silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. - Bezpieczeństwo Polski jest bezpieczeństwem Szwecji - podkreślał na wspólnej konferencji prasowej.

W komunikacie szwedzkiego rządu wskazano, że strategiczne partnerstwo oznacza wzmocnienie więzi przede wszystkim w dziedzinie współpracy gospodarczej, w tym konkurencyjności, a także bezpieczeństwa i Ukrainy.

W ramach tego pierwszego obszaru Warszawa i Sztokholm planują zorganizowanie polsko-szwedzkiego szczytu biznesowego - najpierw w przyszłym roku w Szwecji, a potem w Polsce. "Szczyt skupi się w szczególności na wspieraniu ukraińskich firm i omówieniu współpracy w zakresie innowacji" - wskazano.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: