Współpraca Konfederacji z PiS-em? PO z Konfederacją? Starcie w programie "Kampania #BezKitu" 

Źródło:
TVN24
Dziambor: nie wyobrażam sobie współpracy z PiS-em
Dziambor: nie wyobrażam sobie współpracy z PiS-em
wideo 2/2
Dziambor: nie wyobrażam sobie współpracy z PiS-em

Artur Dziambor z Konfederacji w programie "Kampania #BezKitu" w TVN24 mówił, że nie wyobraża sobie współpracy z PiS-em po jesiennych wyborach parlamentarnych. Jego zdaniem to partia, "która niszczy kraj" i "należy po tej partii posprzątać". Aleksandra Gajewska z Platformy Obywatelskiej mówiła natomiast, że nie widzi ewentualnej przyszłej współpracy z ugrupowaniem Dziambora, bo - jak stwierdziła - "pod płaszczykiem wolności gospodarczej" kryje się "dużo nienawiści".

Goście programu - Aleksandra Gajewska z Platformy Obywatelskiej oraz Artur Dziambor z Konfederacji - dyskutowali o potencjalnej współpracy ich partii z innymi ugrupowaniami politycznymi po kolejnych wyborach parlamentarnych.

OGLĄDAJ WSZYSTKIE ODCINKI PROGRAMU "KAMPANIA #BEZKITU" W TVN24 GO

Dziambor: nie wyobrażam sobie współpracy z PiS-em

Dziambor był pytany, czy wyobraża sobie scenariusz, w którym wsparłby Zjednoczoną Prawicę swoim głosem, gdyby wygrała wybory, ale nie miała takiej liczby głosów w Sejmie, które zapewniłyby jej większość. - Nie ma takiej możliwości. Prawo i Sprawiedliwość to jest chyba najbardziej socjalistyczna partia w historii polskiej polityki ostatnich 30 lat. To jest partia, która wprowadziła ponad 50 nowych podatków, partia, której program gospodarczy jest wprost przeciwny do wszystkiego tego, co ja uważam, więc nie wyobrażam sobie naszej współpracy - mówił Dziambor.   Dopytywany przez prowadzącego, czy to oznacza, że nigdy nie podejmie współpracy z PiS-em, odparł: - A czy wyobraża pan sobie, że Jarosław Kaczyński by stwierdził, że teraz jestem libertarianinem? - Nie będę miał problemu, żeby nie skorzystać z ewentualnej współpracy z Jarosławem Kaczyńskim - zapewniał przedstawiciel Konfederacji. Jego zdaniem PiS "to partia, która niszczy kraj". - Należy po tej partii posprzątać, a nie kombinować, co by tu zrobić, żeby oni mogli dalej niszczyć kraj - powiedział.

Padło też pytanie, czy gdbyśmy mieli do czynienia z sytuacją odwrotną, w której to obecna opozycja potrzebowała głosów do zapewnienia sobie większości parlamentarnej, to czy wówczas poseł Konfederacji byłby skłonny do współpracy. - Zależy od warunków - odparł.

Dziambor: nie wyobrażam sobie współpracy z PiS-em
Dziambor: nie wyobrażam sobie współpracy z PiS-em

Gajewska o "płaszczyku wolności gospodarczej", pod którym kryje się "dużo nienawiści"

O ewentualną współpracę jej partii z przedstawicielami Konfederacji była pytana również Aleksandra Gajewska.

- Mam nadzieję, że opozycja będzie na tyle silna, że będzie w stanie samodzielnie rządzić. Nie widzę w tym gronie posłów wolnościowców (chodzi o ugrupowanie Dziambora - red.) - powiedziała.

Gajewska stwierdziła, że Konfederacja ma "płaszczyk wolności gospodarczej", czym odróżnia się na tle PiS-u. Dodała jednak, że gdyby zdjąć ten płaszcz, to "tam jest dużo nienawiści". - To jest coś, co was niestety bardzo mocno łączy - zwróciła się do Dziambora. 

Jej zdaniem w Konfederacji są osoby, które zajmują się "nakręcaniem nienawiści w społeczeństwie". - Są w państwa szeregach posłowie, którzy wypowiadają się bardzo źle o grupach społecznych, którzy szczują na mniejszości, którzy obrażają ludzi, którzy tak bardzo hodują nienawiść w społeczeństwie - powiedziała posłanka. 

W programie padały też od pytania od przedstawicieli młodego pokolenia z dwóch organizacji: Młodzi dla Wolności oraz Inicjatywa dla Młodych.

Gajewska o "płaszczyku wolności gospodarczej", pod którym kryje się "dużo nienawiści"
Gajewska o "płaszczyku wolności gospodarczej", pod którym kryje się "dużo nienawiści"TVN24

Autorka/Autor:mjz/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Serwis AirlineRatings.com opracował ranking najlepszych linii lotniczych świata. Czołówkę zestawienia zdominowali przewoźnicy spoza Europy. Część z nich oferuje połączenia także z polskich lotnisk.

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Źródło:
CNN

Brat zaginionego 16-letniego Michała Karasia pod zniczem na grobie ich matki znalazł kartkę. Śledczy wysłali ją do analizy, będą sprawdzać, czy na papierze zachowały się odciski palców lub ślady biologiczne. Będą też próbowali ustalić osobę, która zostawiła ją na cmentarzu. Michał zaginął w nocy z 19 na 20 sierpnia 2000 roku. Ostatni raz widziany był na dyskotece w Bielinach na Podkarpaciu.

Nowy trop w poszukiwaniach Michała. Znaleziono kartkę na grobie jego mamy

Nowy trop w poszukiwaniach Michała. Znaleziono kartkę na grobie jego mamy

Źródło:
tvn24.pl

Alert RCB. Do osób przebywających na terenie części dwóch województw w czwartek rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owy alert. Służby apelują o ostrożność w związku z burzami.

Alert RCB. W tych regionach należy szczególnie uważać

Alert RCB. W tych regionach należy szczególnie uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Właściciel platformy społecznościowej X i Tesli może trafić od Białego Domu, jeśli prezydentem ponownie zostanie Donald Trump - podaje dziennik "The Wall Street Journal". Według jego ustaleń Elon Musk mógłby objąć funkcję doradczą w gabinecie republikanina.

"WSJ": Elon Musk może trafić do Białego Domu, jeśli Donald Trump wygra wybory

"WSJ": Elon Musk może trafić do Białego Domu, jeśli Donald Trump wygra wybory

Źródło:
PAP, Reuters

Kleszcz afrykański pojawił się w Europie, w tym między innymi w Niemczech i na Słowacji. Trwają poszukiwania tego groźnego pajęczaka w Polsce. Z badań wynika, że 60 procent naszego kraju ma warunki odpowiednie dla życia kleszcza Hyalomma. - Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było - stwierdziła profesor Anna Bajer z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

Źródło:
PAP

Ukraińskie Centrum Wojskowe informuje, że rosyjskie wojsko zaczęło budowę dwunastu hangarów w obwodzie wołgogradzkim, 300 kilometrów od granicy z Ukrainą. Hangary mają ochronić samoloty przed dronami i pociskami ATACMS. Do tej pory na terytorium Federacji Rosyjskiej instalowano schrony pokryte profilowanymi blachami, które nie zapewniały niezbędnej ochrony.

12 hangarów ma ochronić rosyjskie myśliwce. 300 kilometrów od ukraińskiej granicy

12 hangarów ma ochronić rosyjskie myśliwce. 300 kilometrów od ukraińskiej granicy

Źródło:
PAP
"Ledwo oddychamy. Zaczyna nam brakować powietrza"

"Ledwo oddychamy. Zaczyna nam brakować powietrza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wojsko rosyjskie zaatakowało cele w Ukrainie, odpalając rakiety manewrujące z bombowców strategicznych Tu-95 - poinformowały w czwartek rano ukraińskie siły powietrzne. Rosjanie wykorzystali do ataków także irańskie drony uderzeniowe Shahed. Portal Ukraińska Prawda podał, że po serii wybuchów Rosjanie na krótko zamknęli ruch na moście łączącym Krym z rosyjskim terytorium przez Cieśninę Kerczeńską.

Rosyjskie bombowce strategiczne odpaliły pociski. Z kolei Ukraińcy zaatakowali przeprawę na Krymie

Rosyjskie bombowce strategiczne odpaliły pociski. Z kolei Ukraińcy zaatakowali przeprawę na Krymie

Źródło:
PAP

Trzy osoby, w tym trzynastomiesięczne dziecko, trafiły do szpitala po wypadku, do którego doszło w Szklarach na Podkarpaciu. Jak ustaliła policja, 74-letni kierujący kią zjechał z drogi i czołowo zderzył się z audi.

Zderzyły się dwa auta. Trzy osoby w szpitalu, w tym dziecko

Zderzyły się dwa auta. Trzy osoby w szpitalu, w tym dziecko

Źródło:
tvn24.pl

"Fundamentalne jest to, żeby wyglądało, że rzeczywiście było zrealizowane w sposób niebędący promocją kogokolwiek z Solidarnej Polski... W jakiej formie to zrobicie, to już..." - między innymi takie słowa padają z ust Marcina Romanowskiego na kolejnych ujawnionych w TVN24 taśmach. W specjalnym wydaniu "Czarno na białym" nagrania komentowali dziennikarze TVN24 i tvn24.pl, którzy od dawna zajmują się sprawą Funduszu Sprawiedliwości.

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Źródło:
TVN24

Jake Bongiovi poślubił gwiazdę serialu "Stranger Things" Millie Bobby Brown - potwierdził BBC ojciec pana młodego, Jon Bon Jovi. Wokalista i lider zespołu Bon Jovi opowiedział też o weselu.

Millie Bobby Brown i syn Jona Bon Jovi są już po ślubie. "Są absolutnie fantastyczni"

Millie Bobby Brown i syn Jona Bon Jovi są już po ślubie. "Są absolutnie fantastyczni"

Źródło:
BBC

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada na czwartek burze, którym mają towarzyszyć intensywne opady deszczu, grad i porywisty wiatr. Ostrzeżeniami objęto niemal całą Polskę, a dla części województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Niebezpieczna pogoda. Pomarańczowe ostrzeżenia dla kolejnych miejsc

Niebezpieczna pogoda. Pomarańczowe ostrzeżenia dla kolejnych miejsc

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Duchowni katoliccy przez dekady dopuszczali się molestowania dzieci w szkołach, do których przymusowo wysyłano dzieci amerykańskiej rdzennej ludności. "Washington Post" zidentyfikował co najmniej 122 księży, zakonnic i zakonników w 22 szkołach, oskarżonych o wykorzystywanie seksualne dzieci. Ofiary chcą przeprosin od papieża i prezydenta USA.

"Washington Post": księża przez dekady molestowali dzieci rdzennej ludności Ameryki

"Washington Post": księża przez dekady molestowali dzieci rdzennej ludności Ameryki

Źródło:
PAP

- Policjanci piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego spotykają się z różnymi przewinieniami kierujących. Jednak to, z którym mieli do czynienia ostatnio, wprawiło w osłupienie samych mundurowych - mówi rzeczniczka piaseczyńskiej policji i informuje o motocykliście, który w podróż wybrał się pijany. Mężczyzna miał przy sobie kask, ale go nie założył, ten służył mu do czego innego.

"Kask posiadał, ale służył mu zupełnie do czego innego"

"Kask posiadał, ale służył mu zupełnie do czego innego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niż znad Niemiec, który przynosi w naszym kraju deszcz i gwałtowne burze, zacznie przesuwać się na wschód, a za nim podąży spadek temperatury. - Ochłodzenie, które jest na zachodzie Europy po weekendzie przyjdzie do nas - zapowiadał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Idzie zmiana. Tomasz Wasilewski o najbliższych dniach

Idzie zmiana. Tomasz Wasilewski o najbliższych dniach

Źródło:
TVN24

W 26 obrębach w powiecie hajnowskim i jednym w powiecie białostockim na Podlasiu zostanie wprowadzony zakaz przebywania w strefie nadgranicznej, przylegającej do granicy z Białorusią. Zakaz ma być wprowadzony od 4 czerwca na 90 dni - przewiduje projekt MSWiA, który w środę trafił do uzgodnień.

Projekt rozporządzenia MSWiA: zakaz przebywania w 27 miejscach przy granicy z Białorusią

Projekt rozporządzenia MSWiA: zakaz przebywania w 27 miejscach przy granicy z Białorusią

Źródło:
PAP

W środę pierwsi uchodźcy klimatyczni w Panamie otrzymali klucze do swoich nowych domów na kontynencie. Ich przeniesienie było konieczne ze względu na podnoszący się poziom mórz, spowodowany zmianami klimatycznymi i przeludnieniem na małej karaibskiej wyspie.

Pierwsi przesiedleńcy klimatyczni opuszczają wyspę zagrożoną zatopieniem

Pierwsi przesiedleńcy klimatyczni opuszczają wyspę zagrożoną zatopieniem

Źródło:
PAP

Film Ewy Ewart "Do ostatniej kropli" został uznany za najlepszy dokument w dwóch kategoriach i wygrał Grand Prix World Media Festivals w Hamburgu. Tytuł można zobaczyć w TVN24 GO.

Film Ewy Ewart z Grand Prix festiwalu w Hamburgu

Film Ewy Ewart z Grand Prix festiwalu w Hamburgu

Źródło:
TVN24

W czasie specjalnego wydania programu "Czarno na białym" na antenie TVN24 opublikowaliśmy nowe taśmy dotyczące afery Funduszu Sprawiedliwości. Prezydent Andrzej Duda jest krytykowany za zawetowanie nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która uznaje język śląski za język regionalny. Z kolei ława przysięgłych sądu stanowego na nowojorskim Manhattanie rozpoczęła w środę obrady, podczas których zdecyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 30 maja.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 30 maja

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 30 maja

Źródło:
TVN24, PAP, Eurosport

Tragiczny wypadek na lotnisku Amsterdam-Schiphol. Do pracującego silnika samolotu linii KLM wpadł człowiek, zginął na miejscu. Tożsamość i płeć ofiary nie są na razie znane.

Wpadł do pracującego silnika samolotu, zginął na miejscu

Wpadł do pracującego silnika samolotu, zginął na miejscu

Źródło:
NH Nieuws

"Powiedziałbym po śląsku, panie prezydencie, co myślę o pańskim wecie, ale publicznie nie wypada" - napisał premier Donald Tusk po niepodpisaniu ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za regionalny. "Różnorodność to siła Polski, nie zagrożenie dla niej" - komentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Borys Budka nazwał tę decyzję "haniebnym ruchem". Profesor Jolanta Tambor uważa z kolei, że uzasadnienie weta jest ubliżające. W oświadczeniu prezydenta zaznaczono, że "działania hybrydowe" za wschodnią granicą "nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej".

Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Źródło:
TVN24, PAP

Poseł Krzysztof Szczucki w "Tak jest" tłumaczył, że wszystkie delegacje, które prowadził w województwie kujawsko-pomorskim, "miały charakter służbowy" i odbywały się, zanim wiedział, że będzie kandydatem na posła z tamtego okręgu. - Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to jest kompletny przypadek - mówił z kolei Maciej Berek, minister - członek Rady Ministrów.

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

Źródło:
TVN24

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl
"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli wyborcy z okręgu numer trzy (obejmuje woj. podlaskie oraz warmińsko-mazurskie) zagłosują podobnie, jak pięć lat temu, startujący z pierwszych pozycji na listach KO i PiS – odpowiednio Jacek Protas i Maciej Wąsik – mają mandaty w kieszeni. Na plecach czują jednak oddech obecnych europosłów Tomasza Frankowskiego (KO) i Karola Karskiego (PiS), którzy walczą o reelekcję. Możliwe, że w tym okręgu do wzięcia będzie też trzeci mandat. Największe szanse ma na niego kandydat PiS, chociaż może dojść do niespodzianki. 

Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Źródło:
tvn24.pl

Wybieramy polską delegację do Brukseli. Za niespełna dwa tygodnie wybory do europarlamentu. To bardzo ważne wybory, biorąc pod uwagę sytuację w Europie, inwazję Rosji i prowokacje Białorusi. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
TVN24

Jedni żołnierze wbiegają na zbocze, a inni stojący u góry rzucają w nich kamieniami. Potem wszyscy walczą wręcz, okładając się metalowymi pałkami. Opublikowane w sieci nagranie z takiej bitwy wzbudza zainteresowanie i pytania internautów. Nie wszyscy wierzą, że to starcie wojsk dwóch atomowych mocarstw - czyli "czwarta wojna światowa". Wyjaśniamy.

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Chaber z organizacji ILGA-Europe zwrócił uwagę, że środowiska LGBT boją się o sytuację w Europie w obliczu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zaznaczył też, że widać rosnącą przemoc i mowę nienawiści wobec społeczności LGBT.

Środowiska LGBT boją się wygranej prawicy w eurowyborach

Środowiska LGBT boją się wygranej prawicy w eurowyborach

Źródło:
PAP

Pierwszy Samodzielny Batalion Szturmowy "Da Vinci" rozpoczął werbowanie więźniów do walk na froncie. Władze w Kijowie szacują, że liczba osadzonych w ukraińskich zakładach karnych, którzy mogliby zostać zmobilizowani na wojnę z Rosją, sięga 20 tysięcy.

Ukraina rekrutuje więźniów do walk z Rosjanami. "Wskoczyliśmy w ten proces"

Ukraina rekrutuje więźniów do walk z Rosjanami. "Wskoczyliśmy w ten proces"

Źródło:
Novynarnia, Ukraińska Prawda, tvn24.pl, PAP