Czas Decyzji w TVN24. Debata z Andrzejem Dudą

[object Object]
Czas Decyzji w TVN24. W czwartek debata z Andrzejem Dudątvn24
wideo 2/12

Ostatnia prosta kampanii wyborczej. Andrzej Duda pojawił się w studiu TVN24, by odpowiedzieć m.in. na pytania widzów stacji i czytelników portalu tvn24.pl w programie "Debata. Czas decyzji". Internauci swoje pytania mogli zadawać na Kontakt24.

21:18
"Debata. Czas Decyzji". Andrzej Duda o polityce krajowej
"Debata. Czas Decyzji". Andrzej Duda o polityce krajowejtvn24
20:48

Zdaniem Pawła Lisickiego w wypowiedzi Dudy było widać nić sympatii z Victorem Orbanem. - Dosyć ciepło kandydat PiS wypowiadał się o polityce gospodarczej prowadzonej przez Orbana - powiedział Lisicki.

20:37

- Jest to dobry kandydat na kandydata w 2020 roku. To jest polityk dobrze zapowiadający się, ale powiedziałby, że jeszcze za wcześnie - powiedział po debacie Jacek Żakowski.

20:33

- Duda obrał dobrą metodą i zaatakował spot Komorowskiego - uważa z kolei dziennikarz Paweł Lisicki.

20:29

W studiu TVN24 komentarze po debacie Andrzeja Dudy. Zdaniem Andrzeja Stankiewicza, kandydat PiS nie do końca był przygotowany by udzielić odpowiedzi ws. in vitro i katastrofy smoleńskiej. - Wydaje mi się, że PiS nie ma w tym momencie lepszego kandydata niż Andrzej Duda - powiedział.

20:26

- Myślę, że dzisiaj w Polsce mamy deficyt wspólnoty. Potrzebujemy odbudowy poczucia wzajemnego zaufania, zaufania obywateli do władzy - powiedział na zakończenie debaty Andrzej Duda.

- Czas na zmianę władzy. Wierzę, że razem damy radę to zrobić - przekonywał.

Dodał, że chce podjąć prezydenturę dialogu.

20:24

Pytanie od internauty: Czy Andrzej Duda zawiesił działalność w UE? - Jesteśmy członkiwm UE. Prowadzę działalność, ale nie pobieram diet z Parlamentu Europejskiego - powiedział.

20:22

Duda odniósł się również do informacji o wyprowadzeniu pieniędzy ze SKOK-ów do Luksemburga. Jak powiedział, ta sprawa powinna została wyjaśniona.

20:20

Czy Andrzej Duda zgodzi się wysłać żołnierzy na Ukrainę. - Powinniśmy to ustalić na poziomie Sojuszu Północnoatlantyckiego - odpowiedział. Dodał, że z wysłaniem naszych żołnierzy na misje powinniśmy być ostrożni.

20:18

Zdaniem Dudy prezydent Putin jest jawnym agresorem.

20:17

- W mojej kancelarii jestem umówiony ws. sekretarza stanu, który będzie się zajmował sprawami międzynarodowymi. To mój przyjaciel Krzysztof Szczerski - powiedział Duda.

20:15

Zdaniem Andrzeja Dudy być może nie doszłoby do aneksji Krymu, gdyby żył prezydent Lech Kaczyński.

"Może nie doszłoby do aneksji Krymu, gdyby żył prezydent Kaczyński"
"Może nie doszłoby do aneksji Krymu, gdyby żył prezydent Kaczyński"tvn24
20:14

Na rozmowach w Mińsku był Putin, Hollande i Merkel, ale nie było reprezentacji UE - powiedział Duda.

20:12

- Orban pod względem gospodarczym prowadzi dla Węgier politykę skuteczną - uważa kandydat PiS na prezydenta.

20:10

- Nie byłbym zainteresowany wizytą dopóki sytuacja na Ukrainie się nie uspokoi - powiedział Andrzej Duda odpowiadając na pytanie, czy przyjąłby zaproszenie Władimira Putina.

20:07

Teraz czas na politykę zagraniczną. Pytania będzie zadawać Monika Olejnik.

Pytania o politykę zagraniczną
Pytania o politykę zagranicznątvn24
20:06

Duda odniósł się także do wyroku dla rodziców Szymona z Będzina. Ojciec dostał 10 lat więzienia, matka - 5. - Nie znam dokładnie materiału dowodowego, ale jest to wyrok niski - powiedział kandydat PiS.

20:04

Duda: prezydent Komorowski w ciągu 5 lat swojej prezydentury podpisał 30 ustaw podnoszących podatki

20:01

Duda: podwyższenie wieku emerytalnego było skandaliczną decyzją władzy

19:59

Duda: nie wiem, co ta władza chciała zrobić ludziom, ale zrobiła to wbrew ich oczekiwaniom

19:58

Duda: prezydent nigdy nie powinien zgodzić się na podwyższenie wieku emerytalnego, złamał obietnice wyborcze

19:57

Duda: u nas w Polsce w ciągu ostatnich 8 lat ciągle słyszę, że nic się nie da zrobić

Duda odpowiada na pytania o wiek emerytalny
Duda odpowiada na pytania o wiek emerytalnytvn24
19:56

Pytanie dotyczy wieku emerytalnego

19:56

Czas na pytania od internautów, które przesłaliście na Kontakt24

19:55

Doprecyzował, że muszą być spełnione pewne warunki. - Niech będzie in vitro, ale w warunkach maksymalnie chroniących życie. Nie ma mrożenia zarodków, nie ma selekcji organicznej - podkreślił Duda.

19:54

- Czy można się zgodzić na projekt, w którym dawca - czyli jedno z rodziców - mówi, że nie jest już zainteresowany umieszczeniem zarodków w ciele kobiety, przez co zarodki będą przechowywane w nieskończoność, czy to jest godność człowieka? - dopytywał Duda. Dodał, że nie podpisałby rządowego projektu o sztucznym zapłodnieniu. - Sprawę in vitro trzeba uregulować, ale w sposób kompromisowy - zaznaczył.

"Sprawę in vitro trzeba uregulować, ale w sposób kompromisowy"
"Sprawę in vitro trzeba uregulować, ale w sposób kompromisowy"tvn24
19:53

Andrzej Duda czyta art. 30 Konstytucji o ochronie godności człowieka. Publiczność bije brawo.

19:53

Duda zauważył, że od leczenia bezpłodności jest naprotechnologia. - Ja chcę tylko obrony ludzkiej godności i ludzkiego życia, wszystkie dzieci są takie same - czy one się urodziły z metody in vitro, czy w sposób naturalny - podkreślił.

19:52

Duda: moje osobiste poglądy są zgodne z poglądami Jana Pawła II. Sam nie skorzystałbym z metody in vitro, rozważyłbym adopcję

19:50

Duda: moje poglądy ewoluują, tylko fanatyk nie zmienia poglądów

19:50

Duda: nigdy bym nie podpisał się pod ustawą, w której można karać rodziców za to, że chcą mieć dziecko. Kandydat PiS dodał, że "jeżeli lekarze przekroczą przepisy ustawy, powinni być ukarani". - Co do tego nie ma wątpliwości - ocenił.

19:49

Zaczynamy drugą część debaty dot. polityki społecznej i gospodarczej. Poprowadzi ją Bogdan Rymanowski.

19:48

Duda: w tej sprawie jest wielka manipulacja i kłamstwo szerzone przez posłów z Platformy Obywatelskiej i ludzi związanych z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Gdy z Sejmu na ręce prezydenta Lecha Kaczyńskiego trafiła ustawa w tej sprawie, byłem ministrem w kancelarii prezydenta. Gdy prezydent otrzymuje ustawę, może podjąć trzy decyzje. Może ją podpisać w odpowiednim terminie, nie zgodzić się i złożyć weto, a jeżeli stwierdzi, że jest sprzeczna z konstytucją ma obowiązek skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Dodał, że "PiS złożyło projekt, który obejmował SKOK-i nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego".- Projekt został odrzucony między innymi przez Platformę Obywatelską. KNF nie reagował na zawiadomienia o tym, że w SKOK-u Wołomin są nieprawidłowości i nie zawiadamiał Prokuratury - zaznaczył Duda.

Andrzej Duda odpowiada na pytanie na temat SKOK-ów
Andrzej Duda odpowiada na pytanie na temat SKOK-ówtvn24
19:45

Pierwsze pytanie dotyczy SKOK-ów.

19:45

Czas na pytania od internautów

19:44

Duda: chciałbym, żeby w Polsce znalazł się wrak samolotu i czarne skrzynki

19:44

Andrzej Duda odniósł się także do katastrofy w Smoleńsku. - Byłem na konferencji naukowej, gdzie ekspert przedstawił analizę wpływu materiałów wybuchowych na materiały m.in. na metale. Powiedział, że tylko bardzo potężne ciśnienie, niewspółmierne do tego typu uderzenia, może spowodować, że oderwą się drzazgi stali. Ja się staram na to patrzeć logicznie. Sprawa przyczyn katastrofy smoleńskiej jest niewyjaśniona, nie wiem, jak to się stało, że do tej tragedii doszło - stwierdził.

Andrzej Duda o Smoleńsku
Andrzej Duda o Smoleńskutvn24
19:41

Duda: dzisiaj widziałem mnóstwo memów po spocie sztabu Bronisława Komorowskiego np. "za Dudą stoi Chrystus w Świebodzinie"

19:39

Duda: wierzę w to, że będziemy się w stanie wybić na lokalnego lidera w Europie Środkowo-Wschodniej

19:38

Duda: wierzę, że będziemy mieć pozycję w Unii Europejskiej godną naszego kraju, godną naszej wielkości, że staniemy się krajem bogatym

19:36

Duda: nie chciałbym mieć politycznie nic wspólnego z Januszem Korwin-Mikkem

19:35

Duda: do wyborców Kukiza apeluję, żeby rozważyli oddanie głosu na mnie

19:30

Duda przekonuje, że potrzebna jest zmiana władzy. - Wierzę, że wygram te wybory. Moja prezydentura będzie aktywna i odważna na arenie międzynarodowej, ponieważ trzeba twardo stawiać polskie sprawy - wyjaśnia.

19:28

Jak mówi Duda, jednym z jego głównym postulatów jest to, żeby referendum obywatelskie musiało się odbyć, kiedy co najmniej milion obywateli podpisze wniosek w tej sprawie. - Trzeba wypracować nowy projekt konstytucji. Chciałbym, żeby był tam zawarty ten postulat - powiedział Andrzej Duda.

Jak podkreślił, nowa konstytucja powinna być wypracowana spokojnie. - W międzyczasie (od uchwalenia ustawy zasadniczej - red.) bardzo dużo się zmieniło. Jesteśmy członkiem NATO i Unii Europejskiej. Konstytucja tego nie uwzględnia - tłumaczył.

19:27
Rozpoczeła się debata z Andrzejem Dudą
Rozpoczeła się debata z Andrzejem Dudątvn24
19:27

Pierwsza część debaty będzie dotyczyła polityki krajowej

19:26

Andrzej Duda jest już w studiu TVN24

19:20

Poparcie Andrzeja Dudy w drugiej turze wyborów zadeklarowało 41 proc. badanych, a 5 proc. nie udzieliło rozstrzygającej odpowiedzi.

19:19

Według najnowszego sondażu Millward Brown SA, przeprowadzonego dla Faktów TVN i TVN24 na dwa dni przed wyborami prezydenckimi, kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda może liczyć na 27 proc. głosów.

Autor: eos / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości