Polska

Co premier Tusk powie w orędziu?

Polska


Wyjątkowe - bo po raz pierwszy przygotowywane przez firmę zewnętrzną - orędzie Donalda Tuska ma być krótkie, treściwe i skierowane przede wszystkim do pokolenia 50-latków. Tak przynajmniej wynika z medialnych spekulacji. O czym będzie mówił premier? - zobacz w TVN24 o 20:00, albo w tvn24.pl.

Kancelaria Premiera zleciła przygotowanie wystąpienie szefa rządu firmie zewnętrznej, a nie TVP z kilku powodów.

Według spekulacji dziennikarzy chodziło przede wszystkim o to, by na treść przemówienia nie miała wpływu wiceszefowa Agencji Informacyjnej TVP Patrycja Kotecka, która w telewizji odpowiadała dotąd za orędzia głowy państwa i premiera. Nieoficjalnie współpracownicy szefa rządu mówią, że udział Koteckiej przy pracach nad orędziem wiązałby się ze sporym prawdopodobieństwem wycieku jego treści do mediów.

CZYTAJ WIĘCEJ: PREMIER NIE CHCIAŁ POMOCY KOTECKIEJ

Koteckiej nie ma - spekulacje po staremu

Ale "odcięcie" wiceszefowej TAI od orędzia nie spowodowało, że media przestały spekulować nad tym, co może powiedzieć premier. Według "Dziennika" Donald Tusk skieruje swoje przesłanie przede wszystkim do pokolenia 50-latków oraz młodych Polaków. Będzie opowiadał też o rządowym programie "50+", który ma pomóc w aktywizacji zawodowej osób po pięćdziesiątce.

- Niewykluczone również, że szef rządu przedstawi założenia przygotowanej w ostatnim czasie reformy emerytalnej - spekuluje "Dziennik". Projekt zakłada likwidację przywileju przechodzenia na wcześniejsze emerytury. W zamian zaś proponuje m.in. programy ułatwiające zmianę lub podniesienie kwalifikacji zawodowych. Dzięki temu w ciągu kilku lat budżet państwa ma zaoszczędzić 43 mld zł.

Będzie drożej? Niekoniecznie

Rzecznik rządu Agnieszka Liszka przyznaje, że orędzie rzeczywiście zrealizuje prywatny producent, ale zaprzecza, żeby miało to jakikolwiek związek z osobą Patrycji Koteckiej. - Rozmawiałam z nią na tematy techniczne dotyczące emisji, bo wiem, że się tym zajmuje - mówi Liszka.

Czy orędzie przygotowywane przez firmę z zewnątrz będzie droższe? Według rzecznik rządu niekoniecznie, choć o konkretach mówić nie chce. - Być może uda nam się wyprodukować to taniej niż TVP. Nie są znane jeszcze ostateczne koszty, ale na pewno je upublicznimy - zapewnia.

Orędzie premiera Donalda Tuska rozpocznie się o godzinie 20:00. Na żywo transmitowane będzie przez TVN24 i TVP. Będzie je można obejrzeć także w portalu tvn24.pl.

Źródło: tvn24.pl, "Dziennik"

Pozostałe wiadomości